LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> SCONS - nástroj pro sestavování software - 3

Po prvních dvou dílech, víceméně úvodních, si dnes poprvé představíme SCons na jednoduchém příkladu.

23.2.2006 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 8025×

SCons se používá poměrně dost i ve světě komečního software. Hlavním důvodem pro jeho použití je jeho bezproblémová činnost pod Windows. Použití GNU autotools pod Windows je lépe se vyhnout a klikací easy-to-use buildovací nástroje integrované v různých IDE prostředích neposkytují potřebnou flexibilitu, pokud vůbec nějakou poskytují.

Některé projekty se vydaly cestou ručně psaných Makefile, které se velice rychle stanou neudržovatelnými. I když pomineme občasné přestavby buildovacího systému, rutinní úlohy, jako je např. správa závislostí, je lépe přenechat počítači. Pokud nám projekt nabobtná a máme stovky ručně psaných makefiles, tak nejenže přestavba takového systému vyžaduje značné usilí, ale díky lidským chybám závislosti nebudou správné a korektní rebuildy vyžadují buďto make clean nebo speciální workaroundy.

V dnešním díle si už poprvé ukážeme praktickou aplikaci nástroje SCons v praxi. Pro následující příklady budeme potřebovat tento software:

  1. Python
  2. SCons 0.96.91
  3. FSPlib

První dva balíčky je vlastní SCons + Python Runtime, třetí balíček je knihovna, kterou budeme s pomocí SCons sestavovat. Knihovna je jednoduchá, ale obsahuje několik kompilačních voleb, přičemž některé lze autodetekovat před vlastní kompilací. Knihovna již s pomocí SCons buildována je, takže si můžete již nyní prohléhnout použití SCons v praxi nespadající do kategorie hello world.

Ahoj SCons

Balíček FSPlib obsahuje tři zdrojové soubory v jazyku C: fsplib.c, lock.c a test.c. První dva tvoří knihovnu, třetí je testovací program. FSP knihovna je komerční produkt a v komerčním světě platí "Co je doma, to se počítá", což v prostředí software engineeringu znamená "Linkuj staticky, nikdy nevíš, co uživatel při údržbě systému vyvede".

Sestavení statické knihovny fsp je jednoduchý oneliner. Do souboru SConstruct stačí dát:

StaticLibrary(target = 'fsp', source = ['fsplib.c','lock.c'])

Jak jsem již zmínil, soubory SConstruct/SConscript jsou vlastně programy v jazyce Python. Ačkoliv znalost programování v tomto jazyce není pro použití SCons nezbytná, je naprosto nutné znát alespoň základní syntax tohoto jazyka.

Po spuštění scons na výše uvedení oneliner zjistíme, že by možná pro úplný začátek byl hello.c vhodnější:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o fsplib.o -c fsplib.c
In file included from fsplib.c:33:
lock.h:34:2: #error "No locking type specified"
In file included from fsplib.c:33:
lock.h:39: error: syntax error before '*' token

Abychom prozatím nezabíhali do zbytečných detailů přidáme do lock.h řádek #define FSP_NOLOCKING 1

Pokud jste výše uvedený řádek umístili syntakticky správně, překlad se povede:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o fsplib.o -c fsplib.c
gcc -o lock.o -c lock.c
ar r libfsp.a fsplib.o lock.o
ar: creating libfsp.a
ranlib libfsp.a
scons: done building targets.

Dalším krokem je přeložení programu test.c a jeho slinkování s knihovnou. Toho lze v prostředí SCons dosáhnout různými zbůsoby, například uvedením nově vytvořené knihovny mezi ostatní zdrojové kódy programu. To, že je možné dosáhnout stejného výsledku různým způsobem, nepovažuji za nevýhodu, ale naopak za výhodu. Abychom snížili náklady na údržbu kódu, doporučuje se v rámci projektu používat preferovaný postup, specifikovaný Coding Style Guide příslušného projektu.

knihovna=StaticLibrary(target = 'fsp', source = ['fsplib.c','lock.c'])
Program(target = 'test', source = ['test.c', knihovna])

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o test.o -c test.c
gcc -o test test.o libfsp.a
scons: done building targets.

Podle očekávání došlo pouze ke kompilaci a linkování programu test, nikoliv k rekompilaci celé knihovny. Jednou ze sympatických vlastností Scons je automatické generování cleanup pravidel místo obvyklého make clean se používá:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons -c
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Cleaning targets ...
Removed fsplib.o
Removed lock.o
Removed libfsp.a
Removed test.o
Removed test
scons: done cleaning targets.

Pokud se knihovna nebo program skládá z více zdrojových souborů, je jejich zápis pomocí Python syntaxe ['fsplib.c','lock.c'] dost nepraktický. V prostředí Scons je definována funkce Split(), která rozdělí řetězec podle whitechar a vrátí seznam. Tato funkce je užitečná zejména v kombinaci s další vlastností Pythonu - víceřádkovým řetězcem, jelikož se takto dá využít výstup z programu ls:

sources= Split("""
lbuffer.c    ldelay.c     lmacro.c     lprompt.c    lshell.c     ltimeout.c
lburst.c     lecho.c      lmaxdelay.c  lpwd.c       lsince.c     ltrace.c
lclose.c     lflush.c     lopen.c      lquit.c      lskipto.c    util.c
ldatestamp.c lif.c        lpager.c     lreadme.c    lsource.c
ldebug.c     llcd.c       lport.c      lrehash.c    lstat.c
""")

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Frekvence 24.2.2006 04:34 Petr Zajíc
zkusenost 24.2.2006 08:27 Ondrej Holecek
  L Re: zkusenost 24.2.2006 15:27 Radim Kolář




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze