LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Dalším bojištěm pro Linux jsou mobily

Spoluzakladatel jedné z populárních mobilních Linuxových platforem předpověděl "revoluci" v užívání open-source software na mobilních telefonech a PDA zařízeních.

3.7.2006 14:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 11519×

Originál článku, který na internetu rozpoutal velkou diskuzi, vyšel na ZD NETu.


Eirik Chambe-Eng z Trolltechu řekl delegátům Open Source Business konference v Londýně, že Linux "udělá hodně rozruchu prosazováním se na mobilní telefony a PDA".

"Věříme, že jsme pouze na počátku revoluce", řekl ve středu uváděje "pět Ká" – komplexitu, kontrolu, kustomizaci, cenu a komunitu, jako motivační faktory pro výrobce k přechodu na Linux.

"Linux dává výrobcům úplnou kontrolu," řekl Chambe-Eng, který také prohlásil, že Windows Mobile a Symbian, největší konkurenti Linuxu na poli mobilních zařízení, tuto úplnou kontrolu výrobcům nedávají.

Výrobci se bojí, že příchodem Microsoftu se sníží marže na hardware. V tomto odvětví jsou velmi nízké marže a Symbian a Windows Mobile bývají drazí.

Chambe-Eng prohlásil, že loňský prodej divize mobilních telefonů Siemense thaiwanské společnosti BenQ byl příklad toho, jak se společnost kvůli problémům s proprietárními operačními systémy radši své divize vzdala dodávajíc: "Složitost software se stala Achilovou patou průmyslu mobilních telefonů."

Užití Linuxu na Nokii 770 Web tabletu je vzdáním holdu škálovatelnosti a nastavitelnosti open-source platforem, řekl Chambe-Eng.

Zatímco Linux má co nabídnout v porovnání s proprietárními operačními systémy, věci jako vylepšená škálovatelnost a flexibilita stále chybí v ostatních oborech, říkají pozorovatelé.

Tony Cripps analytik z Ovum telecommunications říká, že linuxovým smart-phonům současnosti je na překážku chybějíci standardizované aplikační prostředí, pro které by třetí strany mohli vyvíjet, jak tomu například je u Symbianu.

Také hardwarové nároky na Linux jsou stále příliš vysoké, aby se dal rozumně použít na low-endové telefony, dle Crippse.

"Hardwarové nároky Linuxu se budou muset snížit na bod, kde se bude jednat o jednoduchou rovnici čísel, kde to bude lépe finančně vycházet pro Linux," řekl.

Ale nedávná aliance výrobců mobilních telefonů a mobilních operátorů včetně Vodafonu může být krokem vpřed ve snaze udělat Linux pro mobilní zařízení přijatelnější.

"Jakmile operátor jako Vodafore, který má ohromnou kupní sílů na pořizování mobilních zařízení, řekne, že má zájem ve standardizovaném prostředí založeném na Linuxu, pak je nutné to brát velmi nážně, i když ve skutečnosti ještě nebylo vypracováno, jak toho bude konkrétně dosaženo," řekl Cripps.

Linux v poslední době zaznamenal nárůst jako platforma pro smart-phone na asijském trhu, ale Chambe-Eng také předpověděl velký úspěch nadcházejícímu Rokr E2 od Motoroly, prvnímu linuxovému mobilnímu zařízení v Evropě s masívní reklamní kampaní.

Rokr 2 je volným pokračováním Rokr E1 , iTunes zařízení spolupracujícího s počítači APPLE.

Norská softwarová firma Trolltech vyvíjí aplikační platformu Qtopia pro mobilní zařízení. Qtopia je založena na platformě Qt také od Trolltechu, které byla použita na vývoj tak rozdílných aplikací jako Google Earth, Skype, Opera, Adobe Photoshop Elements a simulátor vesmírných letů pro NASA.

David Meyer ze ZDNet UK z Londýna


Vcelku kritickou reakci na Chambe-Engova prohlášení přináší ve svém editorialu server OS News, který mimo jiné kritizuje nekompabilitu programů pro různé linuxové mobilní platformy a nekompabilitu či neotevřenost vývojových platforem.


Dalším zajímavým zařízením, které běží na Linuxu je herní konzole GP2X. Tato věcička běží na 240MHz dual-core processoru s 64 MB RAM a dalšími 64 MB on boardové NANS flash paměti, s možností rozšíření pomocí SD karet. Kromě hraní her GP2X také přehrává hudbu a videa, umí prohlížet e-books a fotografie.


A jak velký je vlastně trh "chytrých telefonů" a dalších mobilních zařízení, kde by se mohl prosadit Linux? Jakou má v současnosti na tomto trhu pozici? Co se čísel týče, tak jsou trošku zavádějící, tj. jiné údaje dostaneme pro všechny mobilní telefony, jiné pro chytré telefony, např. Nokia 770 Web tablet není mobilním telefonem, jiné pro PDA. Na některých současných low-endových mobilních telefonech zase nasazení Linuxu opravdu nedává smysl.

Dle článku TechWebu byla v roce 2006 situace na trhu mobilních zařízení následující, plus odhad pro rok 2007 následující (v mil. ks):
Linux – 12,6 / 35,2
Windows Pocket – 15,1 / 24,3
Symbian – 106 / 163,2

Dle jiného zdroje MSNBC byla k pozdnímu létu roku 2005 situace na trhu chytrých telefonů následující:
Linux běžel na 14 % těchto telefonů
Microsoft Windows Mobile měly méně než 5 % trhu, stejně tak má Palm OS, který má být nahrazen Linuxem.
Zbytek tedy 76 % by mělo patřit Symbianu.


Dle Seamuse McAteera autora marketingové studie "Defining the Market for Full-Feature Handsets" vypracované firmou Zelos Group bude neustále růst podíl "plnohodnotných mobilních zařízení", tedy takových, která budou mít najednou funkce PDA, digitálního fotoaparátu, herní konzole, a hudebního přehrávače. Dle této studie má být v nadcházejících letech dosaženo stavu, kdy se bude prodávat více těchto mobilních zařízení, než desktopových počítačů.


A můj osobní názor? Mobilní zařízení už teď jsou stále chytřejší, umí více věcí, tj. kromě telefonování i fotit, přehrávat hudbu a menší videa. V některých vyspělých asijských zemích běžně zvládají i online TV. HW na kterém běží je také stále výkonější, dnes PDA od HP mají často stejný výkon jako některé starší počítače v kancelářích na kterých jěště běží Windows 98. Tj. možná vše dopadne jako v případě technologie WAP, která si vzala za cíl přepsat celý internet, aby byl přístupný i přes mobil a neuspěla. Možná za nějaký čas už nebude nutné vymýšlet speciální ořezané verze Linuxu, ale bude stačit vzít distribuci jako Debian a na takové mobilní zařízení je prostě nahrát, se všemi programy a hrami, které jsou již např. pro toto distro hotové. V každém případě si myslím že Linux na mobilních zařízeních čekají světlé zítřky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Recenze GP2X 3.7.2006 23:09 Vlastimil Ott
Licence 11.7.2006 11:26 David Jaša




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze