LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Free Pascal (5.) - Úvod do FCL

Snaha vývojářů Free Pascalu o kompatibilitu s Delphi vyústila ve vznik knihovny FCL, jež jednak překrývá některé části knihovny VCL z Delphi a jednak přidává další zajímavou funkcionalitu. Dnes se tedy podíváme, co všechno tato knihovna zatím umí.

13.5.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 13766×

Knihovna jednotek FCL obsahuje mnoho užitečných tříd, komponent a funkcí. Původně se jednalo o snahu o kompatibilitu s Delphi, ale autoři postupně přidávali i jinou užitečnou funkcionalitu. A tak vznikla knihovna, která je i přes svou značnou rozpracovanost užitečná pro mnoho programů.

FCL je zkratka z Free Component Library, component (česky komponenta) je v terminologii Delphi speciální třída (TComponent a potomci), jež má zajímavou vlastnost: umí vytvářet instance potomků načtením z proudu. Tato vlastnost je zásadní pro Delphi, ale například v projektu Lazarus není ze mně nepochopitelných důvodů využita.

Knihovna FCL implementuje pouze nevizuální komponenty a jiné užitečné věci, není určena pro tvorbu uživatelského rozhraní. Tvorbu uživatelského rozhraní řeší například výše zmíněný projekt Lazarus a na stránkách Free Pascalu je ještě odkaz na projekt Kassandra, který ovšem nikam nevede.

Pro rychlou představu bych se držel seznamu jednotek ze stránek knihovny FCL s tím, že dle mého názoru nezajimávé jednotky vypustím a o těch zajimavějších přidám další informace.

  • base64 - Jednotka obsahuje třídy TBase64EncodingStream a TBase64DecodingStream, které kódují zapsaná data do Base64, respektive čtená data dekódují. Obě třídy fungují jako wrappery kolem jiného proudu (instance potomka abstraktní třídy TStream), který je určen jediným parametrem konstruktoru Create.
  • db - Základní třídy pro přístup k databázím, zejména abstraktní třída TDataset, od níž jsou děděny všechny ostatní třídy pro práci s databázovými pohledy.
  • dbf - Komponenta TDbf upravená pro použití ve FPC.
  • ddg_ds - Tato jinak nepříliš užitečná jednotka může sloužit jako ukázka, jak vytvářet vlastní potomky třídy TDataset, jedná se totiž o velice jednoduchou (a jednoúčelovou) databazi pracující nad obyčejným souborem.
  • dom - A zde se právě dostáváme k zajímavým věcem, čímž implementace Document Object Model určitě je. Současný stav implementace je takový, že rozhraní vypadá, že umí DOM Level 2, leč spolehlivě fungují pouze Level 1 vlastnosti. Ve spojení s poměrně narychlo napsaným a ne příliš funkčním XML parserem to znamená, že podpora XML není vůbec kompletní, ale přesto může fungovat jako rozumná metoda pro ukládání dat nebo konfigurace.
  • ezcgi - Jedná se o jednu jednoduchou třídu určenou pro podporu psaní klasických CGI aplikací. Vše, co musíte udělat, je překrýt metody DoGet a/nebo DoGet a prostřednictvím dostupných metod a vlastností zjistit potřebné informace o uživatelském požadavku.
  • http, httpsvlt, xmlrpc - Při procházení zdrojových textů knihovny FCL jsem narazil na velmi zajímavý adresář /net, jenž obsahuje jakousi implementaci xmlrpc a dokonce i s tím související velmi jednoduchý (zatím silně rozpracovaný) http server, klient a servletovou architekturu.
  • mysqldb - Opět potomek TDataset, tentokrát pro mysql. Vyplníte několik vlastností, zavoláte metodu a máte výsledek SQL dotazu v instanci potomka TDataset
  • pipes - V celku jednoduchá jednotka, která obalí nepojmenovanou rouru dvěma proudy - docela užitečná věc, v standardní knihovně C++ něco podobného dost postrádám.
  • xmlcfg - Jednoduchá jednotka pro ukládání hierarchické konfigurace do XML dokumentu. Cesty k jednotlivým vlastnostem se udávají jako názvy oddělené lomítkem, přičemž poslední je název atributu, ostatní názvy elementů. Například 'daemon/connection/port'.
  • xmlread - Velice jednoduchý (ale funkční) XML parser. Největší nevýhodou je, že parser neumí konertovat kódování. Pravdou je, že pokud chceme pouze ukládat nějaká data, tak nám to zpravidla příliš nevadí a leckdy i vyhovuje.
  • xmlwrite - Opak předchozího, procedury které naopak zapíší obsah DOM stromu do XML dokumentu.
  • xpath - Funkčně vypadající implementace jazyka XPath pracující nad datovými strukturami z jednotky dom.
Tento výčet samozřejmě není vyčerpávající, pouze jsem vybral to co je něčím zajímavé a většinou se jedná o jednotky, které v VCL nenaleznete, nebo jste je alespoň nenalezli v době kdy jsem v Delphi přestal programovat.

Knihovna FCL je místy silně rozpracovaná či neúplná a autoři s radostí přijímají jakékoli smysluplné další třídy, ať již GPL implementace nevizuálních komponent z Delphi, nebo komponenty uplně nové.

Doufám, že vás dnešní poněkud teoretický a agitační díl připravil na další, tentokráte již poněkud užitečnější, pokračování, kde bych se chtěl podívat právě na podporu práce s XML ve Free Pascalu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze