LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Nadcházející Softwarové novinky

Preview betaverzí dvou úspěšných Open Source programů - FreeBSD a PostgreSQL, které tvoří dohromady výbornou platformu k provozování databází.

19.11.2007 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 11545×

FreeBSD 7.0

Pravděpodobně nejočekávanějším OSS produktem na poli operačních systémů je v současné době nová major verze operačního systému FreeBSD - 7.0. Novinek je v sedmičce opravdu mnoho, ale nejvýznamnější změny proběhly na poli diskového subsystému, škálovatelnosti a již tradičně v oblasti síťování.

GEOM, objektově orientovaný framework pro přístup k blokovým zařízením, byl rozšířen o několik nových tříd. Nejvíce zájmu vzbudily třídy:

  1. gvirstor - virtualizace diskového prostoru, vytvořte si velký virtuální disk a fyzické disky přidávejte postupně, jak se bude virtuální disk zaplňovat
  2. gjournal - třída pro žurnálování. S jejím využitím lze přidat žurnálování do filesystému UFS2 a pak kvůli zvýšení výkonu přepnout UFS filesystém z režimu soft updates do režimu async. Gjournal se umí vypořádat i s levnými disky neflushujícími správně write cache, pokud je velikost gjournalu větší než cache disku/řadiče.
  3. gmultipath - přístup k datům prostřednictvím několika různých přístupových cest. Používá se pro failover, pokud preferovaná cesta selže, použijeme záložní.

Krom nových GEOM tříd přibyl také iSCSI initiator a serverová část iSCSI se nachází v portech.

Bezesporu největší novinkou na poli storage je integrace filesystému ZFS z projektu Open Solaris.

ZFS

O ZFS bylo a ještě bude napsáno mnoho. ZFS (wikipedia) je revoluce ve světě filesystémů a protože se jedná o 128-mi bitový filesystém, tak se mu často říká The last word in filesystems, čímž se mírně naznačuje, že s příchodem ZFS ztrácí jakýkoliv další vývoj dalších filesystémů smysl. ZFS ale opravdu revoluční je. Poprvé v historii byl integrován RAID, filesystém a volume manager do jednoho celku.

Výhody ZFS oproti stávajícím řešením bych shrnul to několika hlavních bodů:

  1. Technologie RAIDZ/mirror poskytuje ochranu shodnou s RAID 1,5,6
  2. Data jsou navíc stripována mezi všechny dostupné disky. Efektivně to přidává do seznamu výše úrovně RAID 0 a 1+0.
  3. Metadata lze zapisovat až na 3 různá místa současně. Tato ochrana je navíc k ochraně dat poskytované RAID polem.
  4. ZFS netrpí problémem známým jako RAID write hole. Zápis jednotlivých stripe je transakčně jištěn.
  5. Vždy zapisuje celý stripe o proměnné velikosti 512-128KB. Není potřeba postupovat metodou přečíst blok, přepočítat paritu, zapsat.
  6. Filesystém je udržován na disku konzistentní, fsck není potřeba a není potřeba rebuildovat RAID pole pokud dojde k výpadku.
  7. Při uživatelem vynucené kontrole dat se kontroluje jen obsazený prostor.
  8. Každý blok má svůj 256bitový kontrolní součet. Možnost volby z několika algoritmů.
  9. Self healing. Pokud ZFS zjistí chybu integrity dat, opraví nejen data před jejich vrácením aplikaci, ale i realokuje a opraví všechny kopie dat poškozených dat.
  10. Při zápisu se používá metoda Copy On Write. Toto umožňuje konverzi náhodných zápisů na sekvenční, které se pak zapisují prakticky maximálmí možnou diskovou rychlostí.
  11. Volné místo je možné sdílet mezi filesystémy. Filesystémy mohou mít dynamickou velikost a je možné rezervovat volný prostor pro určitý filesystém.

O technologii ZFS by se dalo psát ještě dlouho. Vážným zájemcům doporučuji navštívit ZFS learning center, případně se mrknout na nějaká ta videa 1, 2, 3, 4.

Síťování

Poměrně zásadní změnou je využití technologií TSO (TCP/IP segmentation offload) a LRO (Large Receive Offload) se kterými se lze setkat u 1 Gbit a 10Gbit síťových karet. TSO podporují drivery pro Intel, Broadcom, NVidia, Realtek. LRO podporuje driver pro Myricom Myri10GE.

Druhou významnou změnou je automatické nastavování velikosti TCP send a receive bufferů, dříve se používal default buffer o velikosti 32K, který nyní může automaticky narůstat až do 256 KB. Tato změna teoreticky zvětšuje přenosovou rychlost na sítích s větším RTT (200 ms) až desetinásobně. Jedná se opravdu o významou změnu, moje testování na trase USA - Německo zjistilo nárůst přenosové rychlosti z 1 MB/s na 6 MB/s.

Škálovatelnost

Další významnou změnou je podstatné zlepšení škálovatelnosti na 4 a více procesorových jádrech. FreeBSD řady 6 se dalo použít na nejlépe na dvou, maximálně na čtyřech procesorových jádrech. Použití 6 a více přineslo při typické zátěži zpomalení. U FreeBSD 7 je tento nedostatek již odstraněn a v níže uvedené prezentaci uvidíte lineární škálovatelost FreeBSD na 8 jádrech a další testy škálovatelnosti databází PostgreSQL a MySQL a operačních systémů FreeBSD-7 a Linux 2.6. FreeBSD 7 se schedulerem ULE (bude default v 7.1) v tomto sysbench testu bezproblémů porazilo ostatní soupeře. Absolutně nejlepšího score bylo dosaženo na 8-core AMD Opteron systému s databází PostgreSQL 8.2, což je platforma s výborným poměrem výkon/cena kterou doporučuji pro provozování lower end databázových serverů i já.

Závěr

Pokud jste dočetli až jsem, rozhodně nevynechejte Krisovu prezentaci FreeBSD 7.0, stáhněte si betaverzi a začněte testovat.

PostgreSQL 8.3

Jako druhý program jsem vybral PostgreSQL, jehož nadcházející verze se nachází podobně jako FreeBSD ve stádiu beta testování. Podobně jako FreeBSD 7.0 je i PostgreSQL 8.3 bomba.

Názory na největší hit verze 8.3 se poněkud rozcházejí, změn je tentokrát opravdu dost. Někoho nejvíce zaujme podpora XML, jiný ocení nové datatypy uuid a enum, lidi portující aplikace z Oracle dostanou dlouho očekávané writeable cursory a podporu pro ORDER BY ... NULLS FIRST/LAST, na programu dne je i vylepšené autovacuum, které je nyní poprvné aktivováno ve standardní instalaci a umí čistit více tabulek současně, potěší všechny uživatele velkých tabulek.

OLTP je rychlejší

Poměrně významné změny nastaly v oblasti OLTP. Nejvýznamější je bezesporu podpora asynchroního commitu, po kterém se neprovádí na WAL logu fsync, což vede k významnému nárůstu výkonu, protože se nemusí čekat na disk. Při havárii nedochází k poškození dat, ale k možné ztrátě několika posledních potvrzených transakcí. Další významnou změnou je paralelizace operací během provádění CHECKPOINTu, aby se tím snížila doba kdy musí uživatelé čekat na jeho dokončení. Rychlejším CHECKPOINTům také napomáhá inteligentnější bgwriter, který mění rychlost zápisu s ohledem na aktuální zátěž. Ve starších verzích ve většině případů totiž zapisoval data příliš pomalu. Když už jsme u těch background procesů, nově přibyl process vyhrazený k zápisu WAL logů (ala Oracle).

Pokud se při aktualizaci záznamu nemění hodnota nad kterou je vytvořen index, PostgreSQL se pokusí umístit novou verzi řádky do stejného bloku, aby nebylo potřeba aktualizovat indexy. Pro optimální funkčnost je potřeba v blocích rezervovat pro tento účel trochu (minimálně 15 procent) místa pomocí direktivy FILLFACTOR. Díky všem těmto změnám je OLTP workload rychlejší až o 20 procent. Zájemcům o ladění výkonu bych také doporučil shlédnutí této prezentace.

Konečně fulltext

Docela příjemnou změnou je přesunutí fulltextového vyhledávání z contrib modulu tsearch2 do databázového serveru. Výhody oproti tsearch2 contrib modulu jsou jednoznačné: lepší dokumentace, snadnější konfigurace, odstranění několika dlouhodobých design nedostatků a v neposlední řadě taky pár významných bugfixů. Fulltextové vyhledávání je poměrně na úrovni, umí podporovat různé jazyky a znakové sady, kontrolovat překlepy podle slovníku, stop slova, synonyma, hodnotit kvalitu výsledků a stemming, Fulltextové vyhledávání potěší snad všechny autory web aplikací neboť je přibližně stonásobně rychlejší než operátor ILIKE, který bývá často používán pro tento účel.

PostgreSQL vs MySQL

PostgreSQL bývá velmi často rychlostně srovnáván s MySQL. V minulosti bylo totiž MySQL zejména díky chybějící funkcionalitě výrazně rychlejší. To ale už dnes neplatí, testy PostgreSQL 8.2 oproti MySQL 5.1 používané při ladění škálovatelnosti FreeBSD ukázaly, že PostgreSQL je v průměru o 20 procent rychlejší a nemá problémy se škálovatelností při více uživatelích. Podrobnější testování ukázalo, že u MySQL nastává pokles výkonu pokud počet uživatelů převýší počet procesorových jader.

PostgreSQL si získává v posledních letech stále větší oblibu v podnikovém prostředí a značnou část jeho uživatelů tvoří přeběhlíci z Oraclu. Trochu se o to zasloužila i firma Sun, která nejen integrovala PostgreSQL do svého operačního systému Solaris 10, ale prodává i podporu. Současná cena roční cena základní podpory od Sunu je $1,596, pro srovnání podpora od EnterpriseDB stojí $995/socket.

Seznam všech změn je k dispozici na http://www.postgresql.org/docs/8.3/static/release-8-3.html.

Budoucnost je slibná

Testování dvou výše recenzovaných produktů ukázalo, že kombinace FreeBSD 7.0, PostgreSQL 8.3, ZFS a AMD Opteron je vynikající platforma k provozování databáze a výrazně překonává současný mainstream Linux 2.6 , MySQL 5.0, ext3 a Intel Xenon.

K dokonalosti nám chybí pouze podpora superpages (paměťové stránky větší než 4KB na x86 platfomě), jejiž použití v aplikacích s velkou spotřebou paměti, typicky databáze, přináší nárůst výkonu v desítkách procent. Ty se do FreeBSD-7.0 nedostaly a nachází se ještě ve stádiu vývoje.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze