LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> IBM DB2 historie (3)

Dnes se podíváme na release process DB2, číslování verzí a DB2 verzi 5 od které se začalo DB2 říkat Univerzální Databáze

16.4.2010 18:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 7718×

Jak se vydává DB2

V předchozích dílech jsem opomenul zmínit release proces, který používá IBM prakticky nezměněný dodnes. Každý větší software má dvě data vydání. První je datum oznámení a druhé je datum všeobecné dostupnosti (GA - General Availability). Při oficiálním oznámení software se vydá tiskové prohlášení, ohlásí se cena produktu a přestane platit informační embargo, které podepisujete když se zúčastňujete uzavřeného beta testování. Oznámený software si již můžete objednat a pokud patříte mezi významnější zákazníky tak ho již můžete získat v jeho prerelease verzi i s podporou.

Obvyklá praxe u IBM je že prerelease verze se nabídnou k testování zákazníkům u kterých se předpokládá že o něj budou mít zájem plus všem ostatním kteří o něj písemně požádají. Tyto verze nesmíte dál šířit, ale můžete dávat dál informace o tom jak je získat - to jest který formulář vyplnit a kam ho nafaxovat. Účelem tohoto často zdůrazňovaného protikopírovacího opatření není omezit přístup k software ale získat seznam potencionálních klientů pro IBM sales team. Prerelease jsou zasílány bezplatně a jsou časově omezené do doby odhadovaného vyjití finálního produktu plus pár měsíců navrh. Když se software takto oznamuje tak je již ve stavu gamma neboli release candidate a změny ve finální verzi jsou minimální, často jen v instalačním programu a dokumentaci. Je také veřejně již znám seznam vlastností, jsou k dispozici manuály, prezentace a citace úspěšných nasazení během betatestování.

Když je software venku tak se hovoří o jeho GA (General Availability, používáno v terminologii IBM) nebo FCS (First Cusomers Shipment, používáno v terminologii Sun) verzi. Tento soft si můžete již zakoupit bez podepisování dokumentů u IBM nebo jeho partnerů a je k dispozici také telefonická podpora. Manuály jsou k dispozici jen v elektronické podobě, na papírovou verzi si musíte tak 2 měsíce počkat. Lokalizace do všech podporovaných jazyků sice jsou, ale kvalita je na úrovni betaverze. Lokalizace jsou dopilovány přibližně v době kdy vyjde první sada oprav.

Nová metodika číslování verzí

Také se povíme něco o číslování verzí. První verze DB2 na mainframových platformách byly číslovány tak jak jsme na to dnes běžně u software zvyklí t.j. verze 1.2, verze 1.3 atd. V době kdy vyšla DB2 verze 2 tak bylo toto schéma opuštěno - pravděpodobně bylo příliš jednoduché, nevypadalo dostatečně vznešeně nebo prostě někdo z marketingu zase dostal nápad. DB2 byly zpětně přečíslovány na schéma Verze / Release. DB2 verzi 1.2 se tudíž říkalo Version 1 Release 2. Takto byly přečíslovány DB2 řady 1 a toto číslování adoptovala i nově vznikající řada 2.

Zákazníci trpí obecně známou averzí k upgradu stávajících databázových systémů způsobenou obavami o tom že stávající aplikace nebudou proti nové verzi databáze fungovat bezchybně díky změněné funkcionalitě databáze. Proto neměli rádi vydávání tečkových DB2 verzí jelikož jim to zvyšovalo náklady na údržbu.

Tento problém vyřešilo marketingové oddělení. Marketingové oddělení umí řešit problémy s produktem několika způsoby: 1. změna názvu 2. změna číslování 3. změna ceny 4. změna datumu vydání. Produktu jako takového se tyto změny nikterak nedotýkají, protože marketingové oddělení na to nemá ani kompetence ani znalosti.

DB2 proto od verze 3 najela na nový systém vydávání nových verzí který je používán dodnes. Byly provedeny dvě hlavní změny oproti dosavadnímu stavu:

1. Vydávání nových verzí se zpomalilo.
Minimální rozestup mezi verzemi byl stanoven na 2 roky. Starší minor verze DB2 byli povětšinou za sebou jen o jeden rok, což bylo u nového produktu pochopitelné.

2. Minor verze přestaly být vydávány.
Tato změna je zajímavější. Od DB2 verze 3 se o DB2 mluví už jen jako o DB2 Version X. DB2 je sice pořád interně v číslech verzí vracených API označována jako DB2 X Release 1, ale toto označení se používá v dokumentaci nebo v běžné mluvě vyjímečně, protože k němu neni žádný důvod když Release 2 nebude. Betaverze jsou interně označovány X.0.0.BUILD a finální pak X.1.FIXPACK.BUILD.

Tato změna se týkala jen mainframových DB2 verzí u zbytku se minor verze stále používaly a používají se tam dodnes.

DB2 Universal Database Version 5

V roce 1996 IBM oznámila novou generaci své relační databáze DB2. Revoluční změna kterou tato nová generace přinášela byla velmi hezky charakterizována novým jménem produktu. Před DB2 verze 5 se jmenovala DB2 na každé platformě trochu jinak a používala jiné číslování verzí. Kupříkladu se používaly názvy: OS/2 Extended Edition, SQL/400, DB2 Common Server, IBM Database Manager, DB2/400, DB2/2, DB2 Parallel Edition atd. Nové jméno pro DB2 na všech platformách znělo IBM DB2 Universal Database Version 5. Počet podporovaných platforem byl v DB2 UDB 5 úctyhodný: OS/2, Windows NT, HP-UX, Solaris, MVS, AS/400, VM, VSE, SINIX, AIX, OS/390.

Kromě nového jména byl sjednocen i kód nemainframových verzí. Zhruba 90% kódu bylo po přepsání nezávislé na platformě. Sloučily se tak dvě hlavní větve - rodina DB2 Common Server (základní nemainframová DB2) a DB2 for Parallel Edition V1.2 (shared nothing cluster technologie). Mainframové verze DB2 zůstaly ve dvou hlavních odělených větvích DB2 for MVS a DB2 for AS/400, které jsou oddělené dodnes.

Sjednocení kódu umožnilo vytvářet shared nothing neboli v terminologii DB2 nazývané DPF - Database Partitioning Feature clustery i na platformě Windows NT (Linux jsme tehdy ještě v použitelném stavu neměli). Této konfiguraci clusteru se v té době říkalo MPP - Massive parallel processing. Byla to velmi výrazná nová DB2 vlastnost, zejména s ohledem na peněženku zákazníků. Platforma Windows NT byla oproti původní RS/6000 POWER architektuře založena na levném x86 hardware a software. Použitím DB2 UDB 5 s DPF bylo tak možné analyzovat velké objemy dat za přijatelnou cenu s prakticky lineární škálovatelností - stačilo přidat další počítač. DPF technologie byla v té době považována za technologickou špičku, což pravděpodobně platí dodnes. Z DB produktů používajících dnes shared nothing mne napadá kromě DB2 snad jen MySQL Cluster. DB2 měla dobrou škálovatelnost i na SMP strojích, ostatně v MPP cluster se skládal z několika SMP nodů, obvykle se používali 4 CPU na node.

Další vlastnost, která vysloužila DB2 5 přídavek univerzální, byla možnost zpracovávat audio, video a textová data v databázi pomocí takzvaných extenderů. Extender byl naprogramován jako samostatná databázová aplikace (nemusel se tedy kvůli tomu měnit DB2 engine). Nainstalování extenderu připadlo uživatelem definované typy pro daný typ dat (třeba pro obrázky), nějaké funkce pro jejich zpracování v databázi (třeba rotaci nebo škálování) a administrativní program, který ho uměl nainstalovat do existující databáze. Extendery nebyla pro DB2 novinka, uměla to totiž již čtyřka, ale spíše pro marketing, který si této vlastnosti všiml a velmi ji propagoval.

Integrace s platformou MS Windows NT byla v DB2 UDB 5 vylepšena. Přibyla podpora pro komunikační protokol Named Pipes (TCP/IP a NetBIOS již DB2 na Windows uměla). Přímá komunikace s mainframem byla možná přes protokol APPC když se nainstaloval produkt DB2 Connect. DB2 Connect se dříve jmenoval Distributed Database Connection Server (DDCS) a existuje pod stejným jménem dodnes. Dnes ale již nepoužíváme APPC pro komunikaci s mainframem, místo toho máme standardní DRDA protokol běžící nad TCP/IP který používají i nemainframové DB2 verze a tak nejdůležitější funkcí produktu DB2 Connect zůstalo překládání znakových sad. DB2 Connect je poměrně drahý produkt, jeho cena je srovnatelná s DB2 Workgroup Edition, což je za pouhý překladač znakových sad dost. IBM chce aby pokud možno aplikace přistupující k datům uloženým na mainframu na mainframu také běžely a prodala tak více mainframových CPU licencí.

Takže si můžeme shrnout proč dostala DB2 UDB Version 5 svůj nový přídavek ke jménu:

  1. Univerzální podpora operačních systémů
  2. Univerzální podpora architektur - MPP i SMP
  3. Univerzální podpora datových typů
  4. Univerzální oblast použití - byla přidána podpora pro tvorbu internet aplikací pomocí produktu Net.Data (přejmenovaná DB2 WWW Gateway)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze