LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Kubuntu VI. – Podrobné nastavení akcelerované plochy

Od minulého dílu umíme spustit akcelerovanou plochu a nastavit její základní vlastnosti. Nyní si probereme jednotlivé možnosti které nám akcelerovaná plocha nabízí a ukážeme si jak je používat.

29.12.2011 00:00 | Jakub Petružálek | Články autora | přečteno 9629×

Karta všechny efekty

Na kartě Všechny efekty, jak napovídá už její název naleznete seznam všech možných dostupných efektů pro plochu KDE. Ačkoliv je to v porovnání s již zmiňovaným Compizem o dost méně možností, i zde je z čeho vybírat.

List

List nechává plynule mizet a objevovat dialogy. Nic víc, nic míň.

Glide

Jednoduchý efekt, ne nepodobný výše zmíněnému Listu, s tím rozdílem že platí pro všechna okna (ne jen dialogy) a okna přilétnou odněkud z pozadí a po zavření tam zase odletí...

Značkovač

Značkovač je klasické kreslení na plochu s tím rozdílem že můžete kreslit i přes tapetu, aktivní okna, či ostatní prvky (jako by jste na plochu položili průhlednou folii a kreslili na ní). Nic moc užitečný efekt, spíš pro pobavení. Osobně bych jej použil pouze v kombinaci s dotekovým displayem.

Sliding popups

Tento efekt pracuje hlavně s pruhem úloh, nebo samo vyskakovacími okny. Ve chvíli kdy máte zobrazené vyskakovací okno (např. při zastavení myší v pruhu úloh, nebo v Korganizeru) a přejedete na jinou položku, okno plynule přeletí na položku na kterou jste přejeli a během pohybu se takřka neviditelně změní i obsah okna.

Magická lampa

Jednoduchý efekt funkční pro minimalizaci a otevření oken. Okno se jako-by smrskne a vcucne se do pruhu úloh, případně z něj zase vyletí. Osobně se mi tento efekt příliš nelíbí...

Rozostření

Rozostření, jak napovídá nápověda pod ním rozostří pozadí průhledných oken. Jednoduše rozmaže obrázek na pozadí, případně okno které je aktuálně pod vaším oknem (případně popupem, dialogem, či jiným druhem okna). Někteří možná tento efekt znají pod pojmem Blur. Bohužel je zde ve hře slušná hardwarová náročnost (rozmazávání v reálném čase nikdy nebylo jednoduché) a hlavně nepříjemný bug některých Intel karet. Průhledná okna se jednoduše tváří že mají černé pozadí, takže vám z průhledných oken vlastně vzniknou černá okna... tudíž výsledný efekt je na některých Intel kartách (Určitě X3100 a starší a možná i některé novější řady) efekt nepoužitelný.

Chvějící-se okna

Chvějící-se okna patří k nejoblíbenějším efektům akcelerovaných ploch vůbec. Ve chvíli kdy chytnete okno a přesunete jej se okno ohýbá a deformuje jako by to byl kus textilu, či nějaké hodně elastické gumy. Ve chvíli kdy okno pustíte se zase srovná do původního tvaru a velikosti. Tento efekt není nijak užitečný, ale celému systému dává dojem že to „celé jede plynule“.

Blednutí

Jeden z efektů platných pro práci s okny. Ve chvíli kdy okno mizí prostě rychle zprůhlední až se ztratí, při objevení je tento postup samozřejmě opačný.

Stín

Efekt dodávající velmi pěkný a přesto decentní stín pod všechna okna, včetně dialogových oken, popupů, místních nabídek atd. Neužitečný efekt, ale dělá při delší práci příjemný prostorový dojem.

Rozpad

Zavřené okno se jednoduše rozpadne na spoustu malých čtverečků které se rozletí z plochy. Dříve byl u tohoto efektu trošku problém že se to dělo téměř pořád. Při zmizení každého popupu, místní nabídky, dialogového okna... Jistě si dokážete představit že když během dně častokrát zastavíte nad něčím u čeho vám vyskočí malé okénko s tipem které se hned po odjetí zavře, takže si ho často ani nevšimnete (uděláte to víceméně náhodou) a pak si všech těhle drobných chybiček začnete všímat protože vám stále explodují nějaká okna, je to vážně nepříjemné. Tento problém byl naštěstí vyřešen a nyní explodují pouze hlavní a dialogová okna.

Přihlášení

Přihlášení vyrábí plynulý přechod od přihlašovací obrazovky na vaši plochu. Konkrétně přihlašovací (resp. nabíhací) obrazovka po spuštění KDE pomalu zprůhlední a pod ní se nachází – jak jinak než naše plocha. Zapnutím tohoto efektu byste neměli nic pokazit.

Miniatury v pruhu úloh

Ve chvíli kdy zastavíte kurzorem nad nějakou položkou z pruhu úloh, v pop-up okénku krom názvu aplikace (eventuelně spuštěného dokumentu) uvidíte také náhled okna v reálném čase. V případě že máte spuštěný přehrávač s filmem, uvidíte v miniatuře běžící film. Bohužel se zde opět projevuje neschopnost vývjářů Intelu nepříjemným bugem. Ve vyskakovacím okénku sice je místo pro náhled, ale čtvereček je černý/prázdný. Takže na kartách Intel X3100 apod. si tento efekt opravdu neužijete...

Odhlášení

Už podle názvu dělá něco podobného jako přihlášení – ve chvíli kdy si zobrazíte okno pro odhlášení/vypnutí počítače se vám vše krom tohoto okna lehce rozmaže a hodí do černobílého spektra. Vcelku příjemný efekt nebýt toho že po odhlášení/vypnutí toto okno zmizí a vám naskočí zpět vaše krásně ostrá barevná plocha a je tam až do chvíle než se systém ukončí... V tomto směru by to chtělo trošku doladit.

Zvětšení

Zvětšení je velmi užitečný druh lupy, který zvětšuje na úplně celou plochu. Na přiloženém obrázku vidíte to co jsem při focení viděl já roztažené přes celou obrazovku. Vše je hezky plynulé a konečně někdo vyslyšel naše prosby ohledně full-screen lupy.

Průhlednost

Jedna z těch oblíbenějších věcí. V konfiguraci si můžete vybrat co všechno má být jak průhledné. Např. můžete mít určité procento průhlednosti pro všechna okna, takovou variantu bych vám ale nedoporučil. Průhledná okna jsou už tak sama o sobě dost špatně čitelná (prosvítá za nimi tapeta). Nejde bože když máte průhledná všechna okna a máte jich několik přes sebe, pak se vám velmi snadno popletou nápisy z jednotlivých oken do sebe a vy pak luštíte co je ve kterém okně. Je to hezké, ale přidělává to práci a akorát vás to dokáže naštvat. Osobně preferuji pouze určitou průhlednost u dialogů, nebo u přesouvaných oken. U přesouvaných oken na tom nezáleží jelikož když zrovna okno „stěhujete“ tak nečtete co je v něm a u dialogů je to sice taky hůře čitelné než bylo předtím, ale je to takový kompromis... Nestojí to tolik námahy a je to stále pěkné.

Zvýraznit okno

Tento efekt zvýrazní okno nad kterým zrovna stojíte v pruhu úloh. Na systémech od Microsoftu by to mohlo být užitečné, ale vzhledem k tomu že na linuxových systémech se používají virtuální plochy a nemáte zmatek v pruhu úloh, tak zrovna pro mě tento efekt příliš užitečný není.

Animace minimalizace

Podle názvu, animuje minimalizaci oken. Tento efekt mám zapnutý, zpříjemňuje používání systému.

Invertovat

S tímhle efektem bohužel nemám zkušenosti. Buď mi nefunguje kvůli dalšímu bugu grafické karty, nebo možná ani nikdy nefungoval. Každopádně Compiz má obdobný efekt a víceméně se otočí všechny barvy na ploše včetně oken. V praxi to má pouze jednu výhodu. Pokud vás po hodinách používání počítače, pořád píšete texty v nějaké Office aplikaci nebo pročítáte stránky s bílým pozadím a už vás z toho bolí hlava, jednoduchou klávesovou zkratkou otočíte barvy a je po problému.

Looking Glass

V popisu tohoto efektu je „Lupa která vypadá jako rybí oko“. Při stisknutí klávesové zkratky se objeví lupa o velikosti zhruba 1/4 obrazovky, obraz bude zkreslený přesně podle popisu. Vícenásobným stiskem zkratky lze lupu více přiblížit, či druhou zkratkou více oddálit.

Lupa

Další lupa, tentokrát ale mnohem užitečnější, přiblížení je fullscreenové a navíc jde přibližovat takřka až na pixel přes celý monitor, takže i lidé s velkým zrakovým problémem by neměli mít problém ovládat systém. Na obrazovce je vidět vždy místo okolo myši v danném přiblížení. takže zvětší jak text v internetovém prohlížeči, tak ovládací prvky systému a všechno ostatní. A nemusíte na počítači nic přenastavovat, prostě jen několikrát stisknete předvolenou klávesovou kombinaci.

Sledování myši

Sledování myši je vcelku užitečný efekt, zvláště pokud používáte počítač často „v terénu“ a svítí vám na display sluníčko. Také znáte to když špatně vidíte na display a nemůžete najít myš? Díky tomuto efektu stačí stisknout klávesovou zkratku a kurzor myši obklíčí rotující hvězdičky, takže jej už nepřehlédnete.

Předek dialogu

Další užitečný efekt, ve chvíli kdy při spuštění dialogového okna (např. nastavení, průvodce, či běžné javascriptové okno) původní okno ztmavne, takže je aktivní okno mnohem viditelnější.

Zasunout

Efekt který je pro změnu pouze okrasného charakteru, za to opravdu stojí za to. V případě že přepnete okno (ať už pomocí klávesové zkratky alt+tab nebo pomocí myši) neaktivní okno se zasune za nové jako byste dávali dozadu složku v kartotéce. Zvláště při větším počtu oken to vypadá zajímavě.

Ztmavit neaktivní

Ztmaví okna stejně jako předek dialogu s tím rozdílem že jsou ztmavena všechna neaktivní okna.

Mřížka plochy

Jednotlivé plochy se zobrazí vedle sebe a jednotlivá okna se naskládají vedle sebe tak abyste je mohli plynule přesouvat mezi jednotlivými plochami, aniž byste museli otáčet kostkou nebo klikat pravým tlačítkem. Je to použitelné hlavně když máte oken už opravdu hodně a chcete si je rozházet do více ploch. Kliknutím na konkrétní plochu poté vyberete plochu na kterou se chcete přesunout.

Sníh

Po stisknutí klávesové zkratky vám „za okny“ začne padat sníh. Mě osobně tento efekt přestal fungovat někdy ve verzi KDE 5.1, nejspíš jen jeden z mnoha dalších chyb a nedokonalostí ovladačů pro grafickou kartu X3100. Možná efekt prostě jen vylepšily a kvůli tomu přestal fungovat, úplně stejné problémy mám totiž třeba s efekty vodní plochy v Compizu.

Akcelerovaná plocha sice nemá příliš extra užitečných funkcí, na druhou stranu však velmi zpříjemňuje práce s počítačem a aktuální verze KDE s použitím akcelerované plochy víceméně počítá. Na závěr si můžete prohlédnout video (avi soubor, zvuk,37MB,1:23) nahrané z mé pracovní plochy. Efekty na videu působí trošku trhaně, což je způsobeno nahráváním na (na dnešní dobu) poměrně slabém hardware, bez spuštěného nahrávání však fungují normálně plynule i na slabším hardware. K nahrávání plochy jsem použil aplikaci Record My Desktop.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze