LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Krusader – dvoupanelový souborový manažer

Kdo si v dobách počítačového pravěku zvykl na Norton Commander, bude něco podobného chtít i v jiných operačních systémech.

8.7.2004 08:00 | DoubleR | Články autora | přečteno 10964×

Pro Windows existuje Windows Commander, Salamander apod. a podobné programy se objevily i pro Linux. K nejznámějším bezesporu patří Midnight Commander (mc), umožňující zjednodušit řadu operací, jejichž provádění v příkazové řádce je pomalé a neefektivní. Pro grafické prostředí X window je známý např. Gnome Commander, Portos Commander a desítky dalších. Velmi zajímavý je Krusader, jehož autory jsou Shie Erlich a Rafi Yanai, který je určený pro prostředí KDE a je ve srovnání s mnoha ostatními mnohem lépe vybavený. Proto se na něj podíváme blíž.

Dva panely umožňují pohodlné kopírování a přesunování souborů z adresáře do adresáře. Krusader, podobně jako mc, zobrazuje jako podadresáře v /mnt/ i CD-ROM a disketu, jsou-li tato zařízení připojena, lze pracovat i se soubory na nich. Připojení může zajistit samotný Krusader, záleží jen na nastavení práv v systému, příp. povolení automount. U většiny distribucí je však nutné provést odpojení (umount) již připojeného zařízení ručně, příp. pomocí jednoduchého skriptu.

Dolní tlačítková řada velmi připomíná starý známý Norton Commander, pouze klávesa F2 slouží k vyvolání terminálu. K dispozici je i příkazová řádka vybavená bufferem s historií, takže již zadané příkazy je možné znovu pohodlně vyvolat z roletového menu. Mnozí ocení i možnost kompletního ovládání prakticky všech funkcí bez použití myši pomocí klávesových zkratek, které jsou uživatelsky definovatelné.

Nad oběma panely jsou umístěny navigační řádky, umožňující pohyb v adresářích vypsáním cesty nebo kliknutím na ikony, sloužící k přeskakování z jedné úrovně do druhé, listování v historii adresářů, otevřených během sezení, práci se souborovým dialogem a manipulaci se záložkami (bookmarks, oblíbené položky). U všech ikon je k dispozici bublinová nápověda.

Zajímavé možnosti nabízí horní panel ikon. Ten je konfigurovatelný, ke každé ikoně je opět k dispozici bublinová nápověda.

Ikony, uvedené v příkladu, slouží k provedení těchto funkcí: zpět, nahoru, domů, reload, výběr souboru pomocí filtru, výběr všech souborů v adresáři, „odvýběr“, upravit, rozbalit archiv, sbalit do archivu, porovnat podle obsahu, hledat soubory, správce připojení, správce spojení, nové spojení a konfigurace Krusaderu. Uvedený příklad ilustruje pouze některé základní funkce Krusaderu. Těch je ve skutečnosti mnohem víc a lze je vyvolat pomocí horní lišty menu.

Říká se, že jeden obrázek je lepší, než 1000 slov. Možnosti, které nabízí Krusader, snad nejlépe vysvětlí ukázky horního menu.

Konfigurace Krusaderu je, stejně jako jeho používání, velmi snadná a intuitivní.

Ve většině případů vyhoví výchozí nastavení, vhodné je nastavit si způsob práce s archivy – Krusader totiž umí pracovat s ace, arj, bzip2 (bz), gzip (gz), rar, rpm, tar a samozřejmě zip. Je možné nastavit kopírování a přesun do již existujících archivů a jejich testování včetně automatické kontroly po zabalení. Některé archivy lze zpracovávat až po instalaci příslušných pluginů, ale jejich instalace je rovněž velmi jednoduchá – stačí je nakopírovat do adresáře, kam vede cesta (např. /usr/bin), kliknout na tlačítko „Auto nastavení“ a Krusader si je vyhledá sám.

Velmi vítaná je i možnost práce se soubory i bez vyvolávání menu nebo klikání na ikony. V panelu stačí kliknout na zvolený soubor pravým tlačítkem myši a objeví se další menu

Umožňující výběr operací, které se mají se souborem provést. Tato možnost funguje i uvnitř zabalených archivů. Samozřejmostí jsou i fungující asociace jednotlivých typů souborů se zvolenými programy, nastavené v prostředí KDE. Obrázek png se tak např. přímo otevře v prohlížeči Xnview, soubor rtf v OpenOffice apod.

Krusader tedy představuje mocný nástroj pro práci se soubory, který pomáhá napravit důsledky poměrně nešťastné filosofie prostředí KDE, dodržující analogii s průzkumníkem Windows. Mohl by tak napomoci rozšíření Linuxu i mezi uživatele, kteří setrvávají u Windows (kde mají svůj Windows Commander), protože je odrazuje práce s příkazovou řádkou a Konqueror ve funkci „průzkumníka“ jim nevyhovuje.

Domovskou stránkou Krusaderu je krusader.sourceforge.net, kde najdete tento souborový manažer ve zdrojovém kódu i v obvyklých formátech balíčků pro jednotlivé distribuce. Jsou zde i pluginy pro práci s archivy (addons – packers.zip).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze