LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux Magazine - příděl zahraničního tisku

Dostalo se mi do rukou červnové číslo britského časopisu Linux Magazine a chtěl bych se s vámi podělit o své dojmy.

26.7.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 6956×

Hlavním tématem červnového čísla byla instalace software, a možná proto na mě časopis působil celkově poněkud nesourodým dojmem. Vůbec celý časopis mi přišel jako zvláštní směsice, jedna stránka málem vysvětluje, jak klikat myší, a o kousek dál se zabíhá do podrobností opravování chyb ve zdrojových balíčcích, ale o tom dále.

První stránka nám nabízí uvodník, kde se šéfredaktor inspirován tím, že si musel koupit nové auto, zamýšlí, nad tím nevyvíji-li se Linux ve srovnání s jinými operačními systémy příliš rychle. Také zaujal rameček v pravém horním rohu, jenž uvádí, že německé vydání tohoto časopisu je vůbec nejstarším tištěným časopisem o linuxu a tudíž je tento časopis nejlepší volbou... Hmmm, nevím, myslím, že co je nejstarší nemusí být nutně nejlepší.

Dalších několik stránek poskytuje přehled nejrůznějších novinek týkajících se GNU/Linuxu. Docela mě zaujal výskyt dvou položek, které bych se nebál označit za PR články. Přímo uprostřed výčtu nejrůznějších novinek ze světa Svobodného softwaru a distribucí, ještě pochopím anonci nové verze nějaké komerční distribuce, ale software, jenž v jednom případě s GNU/Linuxem v podstatě nesouvisí a v případě druhém souvislost odhadem existuje, ale nikde to není uvedeno... Pravda, z něčeho časopis žít musí, na druhou stranu v časopise je vcelku přiměřené množství reklam, až mě to v porovnání s některými českými odbornými časopisy skoro i překvapilo.

Část s novinkami končí výběrem důležitých bezpečnostních děr (ačkoli užitečnost této části v tištěném časopisu příliš nechápu) a rychlým pohledem do aktivity v LKML za uplynulý měsíc. Poslední stránka, nesoucí v záhlaví titulek "News", je věnována dotazům čtenářů, redaktoři časopisu zde pomáhají uživatelům řešit jejich problémy s operačním systémem GNU/Linux.

Nyní se dostáváme k na titulní stránce inzerované instalaci softwaru, tato sekce je relativně logicky uspořádána v pořadí:

  • Používáme YaST
  • Používáme aptitude
  • řešíme chybové hlášení od configure
  • a nakonec: řešíme chybové hlášení od make

Jistě uznáte, že toto spektrum je široké, v posledním případě až moc široké. Aby téma bylo kompletní musel by článek mít rozsah srovnatelný s celým časopisem a ne pouze 3 stránky.

Recenze několika knih, které se opět nesou v podobném duchu. Myslím že seznam titulů mluví za vše:

  • Teach Yourself Linux
  • The Perl CD Bookshelf v4.0
  • Exploiting Software

Právě recenze posledního titulu mě potěšila tím, že v časopise je použita správná terminologie, tj. zejména slovo cracker místo medii s oblibou zneužívaného hacker.

Autor recenze Suse 9.1 mě v části "Media Playing" zaujal zmínkou, že Suse 9.1 po instalaci používá pro hesla šifrování DES a k dispozici jsou také MD5 a Blowfish. Hned v dalším odstavečku nalezneme vcelku zmatenou zmínku o to, že poté co nainstalovali GNOME pomocí YaSTu, nalezli také fvwm2, BlackBox, WindowMaker, a dlouhý výpis dalších správců oken, že by autor uvedl, jak to myslí a kde je našel, to už ne. V závěru autor prohlašuje, že už jen jádro 2.6 je důvodem k upgrade, s čímž by se dalo jistě nesouhlasit.

Dále najdeme jemný úvod do používání programu GIMP ve verzi 2.0 a jakýsi návod na použití ALSA. Ve stejné sekci nalezneme články věnující se Grid computingu a související oblasti distribuovaných souborových systémů. Opět je vidět možná až moc široké spektrum odborností.

Články v sekci "Sysadmin" se v tomto čísle zabývají zálohováním dat z MySQL a spouštěcími skripty ve stylu Systému V.

Mnohé čtenáře v sekci "Programming" jistě zaujme rozsáhlý článek o PHP5, jenž se v jisté časti zvrhne ve velmi zhuštěný úvod do objektového programování. V téže sekci nalezneme i článek věnující se používání nástroje RRDTool z Perlu.

Poté se dostaneme k sekci "Linux User", jež by měla, dle popisu na první stránce sekce, běžným uživatelům prezentovat zajímavé programy, různé tipy a triky a vysvětlovat, co se děje v pozadí. V tomto čísle najdeme článek o programu KolourPaint, zajímavé utilitce Xap, což je alternativní desktopové prostředí bez vlastního správce oken, a program pro správu receptů Krecipes. Sekce končí článkem o používání rour a přesměrování v shellu.

Celý časopis je uzavřen sekcí "Community", zde najdeme reportáže z různých konferencí a veletrhů, další novinky ze světa Free software, a pak sloupek (oni tomu tak řikají, moc to tak nevypadá) Brave GNU World, jenž opět shrnuje různé novinky ve světě Free software, pouze z poněkud jiné perspektivy hnutí GNU.

Lmagazine

Myslím, že časopis je docela na úrovni, nicméně dle mého skromného názoru by neškodilo provést drobnou reorganizaci, viditelněji rozdělit články dle odbornosti, nejlepe vytvořit rovnou dvě vydání, jejichž obsah by se částečně překrýval ale současně diferencoval obsah podle cílové skupiny. Takový časopis bych si i předplatil, ale pokud mě vlastně jedna polovina časopisu nezajímá, tak mě 270 korun za číslo příjde moc. Druhou věcí je, že občas narazíme na nějaké drobné faktické chyby či opomenutí, ale ty málo kdy celkové informační hodnotě článku ublíží.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

website 29.7.2004 10:43 Ondřej Čečák




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze