LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Jak přecházíme na Linux (1)

Co vede některé uživatele Windows k tomu, aby se začali zajímat o Linux?

4.2.2004 14:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 7689×

Jaké jsou vlastně důvody lidí k tomu aby začali zkoušet Linux? Co je nutí k tomu, aby se učili něco jiného než doposud znali? Proč další a další lidé zkouší instalovat Linux, ať už s jakýmkoliv výsledkem?

Pokud člověk alespoň trochu sleduje co se v počítačovém světě děje, jednoho dne na slovo Linux narazit musí. Pokud se ohlédnu poněkud zpátky, tak se o Linuxu psalo také, ovšem podstatně méně a články byly víceméně psány pro odborníky.

Od doby, kdy jsem na svém počítači viděl poprvé jak se spouští Lilo a poté RedHat se doba značně změnila. Pryč jsou doby, kdy o Linuxu vycházelo pouze několik knih přeložených z angličtiny a linuxových portálů bylo poskrovnu. Dnes není problém nakoupit literaturu o jakémkoliv tématu pro začátečníky i pokročilé, Internetových portálů věnujících se Linuxu je také podstatně více.

Jedním z důvodů proč někteří k tomuto OS přechází je určitá slušnost těchto lidí, kteří nechtějí používat jakýkoliv kradený software a nechtějí mít jakékoliv problémy s policií, natož softwarovou. A proč platit drahý software, když dnes lze již pořídit obdobný za podstatně nižší cenu.

Porovnejme cenu Windows XP Professional, která dnes činí 4 812Kč v OEM verzi která je vázána na konkrétní hardware daného počítače. Zde samozřejmě chybí kancelářský balík MS Office, který dokoupíte za 13 507Kč a pokud se rozhodnete pro některý software pro komerční použití jako jsou účetní programy, různé programy pro grafiky nebo hudebníky tak počítejte s dalšími několika tisíci až desetitisíci.

SUSE Linux Professional je komerční Linuxová distribuce, která je k zakoupení ve verzi 8.2 za 1000Kč a ve verzi 9.0 za 3 000Kč, která nabízí v této ceně kompletní kancelářský balík OpenOffice a další programy pro úpravu videa, zvuku, vypalovací programy a další výběr programů pro jakékoliv použití bez nutnosti platit další a další peníze za software.

Další distribuce, která je použitelná v jakémkoliv prostředí je například Mandrake 9.2 GPL set, která v ceně 399Kč nabízí v podstatě totéž co SUSE, mimo několika ryze komerčních programů a má o něco kratší instalační podporu.

Kromě výše uvedených distribucí existuje mnoho dalších, které jsou volně stažitelné z Internetu a nebo ke koupi v našem CD Shopu v ceně 30Kč za CD. Samozřejmostí u všech distribucí je, že již na instalačních CD najdete kancelářský balík a množství dalšího nezbytného software pro práci i zábavu.

Dalším nemenším důvodem je otrávenost z různých virů, červů a různých trojských koní, kterými se dnes Internet jen hemží. Neustále updatovat antivirové programy, stahovat nové a nové záplaty svého prohlížeče, který je děravý jak cedník také běžného uživatele přestane bavit.

Mezi ty další patří lidé, kteří musí stále znovu a znovu zkoušet instalovat nové programy různá vylepšení, atd.

Do této skupiny jsem patřil i já, nebyl snad prográmek, který bych nezkusil nainstalovat a protože na každém počítači, který jsem do té doby viděl byly Windows, tak jsem ani o existenci jiných operačních systémů nevěděl.

Proto jsem bral za samozřejmé že Windows čas od času musí spadnout, že je zcela normální čas od času systém reinstalovat, že se musím poprat s viry když mám tu drzost lézt na Internet. Potom se stalo to co se stát muselo. Při brouzdání po Internetu jsem objevil stránky, kde se psalo o Linuxu, že je stabilní, bezpečný a další superlativy. Začal jsem se zajímat o co se jedná a když jsem jednoho dne v prodejně s počítačovou literaturou objevil v koutku distribuci RedHatu bylo rozhodnuto.

Takhle napsáno to vypadá jednoduše, ale kdo Vás kdy učil rozdělovat disk, bez předchozí přípravy pochopit co a k čemu je swap a další termíny, které po čase tomu kdo Linux používá připadájí zcela normální.

S pomocí kamaráda jsem nakonec RedHat nainstaloval a nějakou dobu se ho snažil i používat. Byl nainstalován na notebooku jako dualboot vedle v té době nejnovějšího produktu Windows XP. Samozřejmě RedHat 7.1 a Win XP se nedá srovnávat. Protože Redhat nebyl to co by mi jako začínajícímu uživateli vyhovovalo, hledal jsem dál. Na výstavě LinuxExpo jsem zakoupil Mandrake 8.2 a nainstaloval jej.

Po nastartování mě čekalo příjemné překvapení, Linux připojil Windows oddíl, takže najednou jsem mohl k datům bez restartu počítače a mnoho dalších věcí, které mi jako začátečníkovi usnadňovalo práci. Po nějaké době jsem XP spouštěl jen zcela výjimečně, až jsem je nakonec odstranil úplně. Od té doby používám jen Linux a vždy když mě v té mé distribuci něco začne rozčilovat stačí, abych se zastavil u svého kamaráda který Windows XP provozuje a zklidním se.

Další, kdo zkouší Linux jsou lidé, jako jiný můj známý, který jednoho dne zavolal, že mu kdosi doporučil nainstalovat Mozillu a jejího poštovního klienta. Stalo se a dnes již má i OpenOffice, nakonec proč by měl používat kradený software a jeho nedávná otázka byla, jestli má cenu tyto aplikace provozovat dál pod Windows a nebo přejít zcela.

Takto by se dalo pokračovat do nekonečna, protože každý má svůj příběh jak s Linuxem začal a proč.

Všeobecně je vidět, že na Linux přechází další a další uživatelé a úměrně k tomu je jednodušší sehnat literaturu, vhodnou distribuci i rozsáhlé množství informací na Internetu. Většina uživatelů Linuxu si své znalosti nenechává pro sebe, ale uveřejňuje svá řešení a pomáhá tak těm dalším.

Protože je však stále mnoho otázek kolem výběru distribucí, programů a softwarových řešení, rozhodli jsme se začít zde s takovým malým seriálem pro ty uživatele, které tento fenomén láká, ale ještě neví jak do toho.

Samozřejmě vím, že takových článků již vyšlo na každém webu dost a dost, ale když někdy slyším otázky nováčků, kteří si koupili některou z distribucí nelze než dodat: "opakovat, opakovat a ještě jednou opakovat". Nakonec každý někdy začínal a měl by si na své vlastní začátky vzpomenout a pomoci těm co dnes začínají.

V příští části si řekneme něco o různých distribucích a o tom jak si tu svou distribuci vybrat.

Zde je několik odkazů na zajímavé články s danou tématikou:

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze