LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Centericq

V tomto novém seriálu bych chtěl představit rodinu programů pro rychlý desktop. Rychlý ze dvou důvodů: za prvé zde recenzované programy mají malé nároky na výkon počítače a za druhé nevyžadují ke svému ovládání myš. Možná vám z počátku jejich učení bude trvat déle, ale až vám jejich používaní přejde do krve nebudete chtít měnit.

8.10.2004 08:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 13747×

Centericq je textový klient pro instat messaging. Jeho název by mohl klamně naznačovat, že zvládá pouze protokol ICQ. Není tomu tak, na ICQ je sice zaměřen, ale zvládá dobře i protokoly Yahoo!, IRC, MSN, IRC, Gadu-Gadu a Jabber. Je napsaný s využitím knihovny ncurses, běží tedy i bez X-Window. Jeho ovládání je velice rychlé a intuitivní, vše se děje přes klávesnici. Je také velice malý (zkomprimované zdrojové kódy zabírají jen 1,2MB) a nenáročný na PC.

Zkrátka a dobře dokonalý klient:)

Nejdříve tedy k jeho instalaci, popíši instalaci ze zdrojových kódů, můžete ale stejně tak dobře použít předkompilovaný balíček pro vaši distribuci.

Z domovské stránky projektu thekonst.net/en/centericq si stáhněte zdrojový kód poslední verze 4.12.0. Program se kompiluje klasicky pomocí:

./configure; make; make install;

Přičemž u ./configure se naskytuje pár zajímavých voleb:

  • disable-yahoo
  • disable-aim
  • disable-irc
  • disable-jabber
  • disable-gg
  • disable-msn
  • disable-rss
  • disable-lj

Díky těmto parametrům můžete z kompilace vyřadit libovolný protokol a tím zmenšíte nejen výslednou binárku, ale z menu pochopitelně ubudou položky. Povypínejte si tedy protokoly, které si myslíte, že potřebovat nebudete. Já jsem si je nechal zkompilovat všechny - nikdy nevíte, jaký podivný kontakt se vám dostane do rukou. U mě má výsledná binárka 2,7MB a náběh je okamžitý.

Dále se defaultně hledají knihovny openssl, aby jste si mohli pro jabber protokol zapnout šifrování přenosu. Doporučuji mít openssl knihovny nainstalované.

Pomocí parametrů --with-ssl a --with-openssl můžete specifikovat cesty, jestliže se vaše knihovny nacházejí na nějakém nestandardním místě.

Pomocí --disable-nls vypnete podporu pro překlady a centericq bude v angličtině. Doporučuji nevypínat, protože je částečně přeložené do češtiny.

Pak následuje obligátní make a make install (check install). Hotovo. Spusťte program v konzoli příkazem centericq.

Plocha, nebo chcete-li okno programu je rozděleno na 3 hlavní části - ve sloupci nalevo je seznam kontaktů, menší část vpravo dole zabírá okno s různými stavovými informacemi z protokolů a nad ním konečně největší plochu zabírá část kde píšete a prohlížíte zprávy.

Dole v programu je lišta s nápovědou, která se dynamicky mění podle toho jaké klávesy jsou v dané chvíli relevantní. Po zapnutí programu tam jsou tyto:

F2/m contact menu, F3/s change status, F4/g general actions, q quit

Celý program se ovládá velice intuitivně - v sloupci se seznamem kontaktů (po instalaci tam budete mít standardně tvůrce tohoto programu) se pohybujete pomocí šipek nahoru a dolů. Můžete také stisknout "/" a začít psát začátek hledané přezdívky a tak na ní rovnou skočit.

Zkuste tedy na nějaký kontakt najet a stisknout klávesu F2 nebo m - zobrazí se vám menu k onomu kontaktu. Zde vidíte co můžete s vybraným uživatelem provádět - například si prohlédnout jeho detaily, ignorovat ho, vymazat ho ze seznamu, zobrazit si historii zpráv apod. Většina těchto akcí je dostupná i přímo přes různé zkratky - info o uživateli je "?", historie "h" atd. Když na něm stisknete enter můžete mu začít psát zprávu. Zpráva se odesílá ctrl-x (lze změnit v nastavení).

Další klávesa s/F3 umožňuje měnit váš status pro různé protokoly - pro všechny naráz nebo jednotlivě.

g/F4 - zde naleznete hlavní nastavení programu, lze si zde vytvářet nové účty (centericq bohužel neumožňuje registraci pro všechny protokoly, nepředpokládám ale že je to jeho chyba, na vině bude spíš uzavřená povaha většiny protokolů).

Samotná konfigurace ICQ je rozdělena několik kategorií:

  • User interface
  • Codepages conversion
  • Contact list
  • Komunikace
  • Logging
  • Miscellaneous

V každé sekci si lze nastavit pár užitečných voleb:

User interface (uživatelské rozhraní):

  • zda se zvuky budou ozývat z bedniček či speakru
  • barvy uživatelského rozhraní
  • emacs zkratky v psaní textu

Codepages conversion (konverze znakových sad)

  • zde doporučuji nastavit "Polish" - funguje mi poté diakritika od lidí z Windowsových mašin.

Contact list (Seznam kontaktů)

  • volby v tomto menu jsou jasné a záleží na vkusu každého z vás, jestli máte více kontaktů můžete si je třídit do skupin apod.

Komunikace

  • Zde se nastavuje SMTP server a HTTP proxy (když jste za proxy serverem)

Logging (Logování)

  • Tady jsou k navolení různá detailnější logovaní zpráv atd.

Miscellaneous (Různé)

  • zde jsou pouze 2 volby. Můžete si zapnout automatické přepnutí statusu na "pryč" po zvoleném počtu minut - aby se vám lidé nesnažili psát když odejdete od PC a nestačíte si přepnout status (nevím kdo by nestihl "s" + 3x šipka, ale to je fuk:). To samé pro "nedostupný".

Centericq si ukládá konfigurační soubory v ~/.centericq. Jsou zde k nastavení některé funkce a volby, ke kterým se přes menu nedostanete. Například v souboru colorscheme si můžete navolit své vlastní barevné schéma. Soubor keybindings zase slouží k předefinování klávesových zkratek. Dále jsou zde adresáře s kontakty, ty obsahují historii rozhovorů, stáhnuté informace o uživateli apod. Stačí si tedy zálohovat pouze tento adresář, vše máte na jednom místě.

Doporučuji navštívit stránku centericq.de kde naleznete spoustu triků a tipů, dokumentace, fórum atd. Jsou zde taky ke stažení zajímavé věci, za všechny například shellové skriptíky pro export historie do hezčího formátu.

Jeden z nich si tady popíšeme - jedná se o perlový skript cicqhist. Stáhněte si ho z cicqhist. Doporučuji učinit spustitelný (chmod +x cicqhist), ať ho můžete spouštět rovnou, bez nutnosti psát perl cicqhist.

$ ./cicqhist 

Usage:   cicqhist [-d <dir>] [-h] [-i] [-s]  <number>
-d ...   Use ... as cicq-directory (default: ~/.centericq)
-h       Display this message
-i       Display initials rather than full nicknames
-s       Display shortened date (yymmdd hh:mm)
-v       Display program version

Po spuštění bez parametrů se nám zobrazí seznam přístupných přepínačů - vše je velice jednoduché. Program požaduje jako jediný povinný parametr jméno adresáře, kde je uložena historie s uživatelem. Adresář ~/.centericq se bere jako základ.

Takže stačí napsat:

./cicqhist 241448921

a na standardní výstup se vypíše pěkně zformátovaná historie s daným uživatelem. Pro většinu budou ještě zajímavé parametry -s a -i. Parametr -i způsobí vypisování zkrácených přezdívek a -s zkrácené přezdívky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Jak se prihlasim na irc? 10.10.2004 13:40 mysql_php
L Re: Jak se prihlasim na irc? 10.10.2004 14:04 Ivan Majer
  L Re: Jak se prihlasim na irc? 10.10.2004 14:24 Ivan Majer
Male zdrojaky? 11.10.2004 02:59 Jan Houštěk
  L Re: Male zdrojaky? 16.10.2004 16:28 Petr Šigut
    L Re: Male zdrojaky? 16.10.2004 22:55 Jan Houštěk
      L Re: Male zdrojaky? 17.10.2004 20:33 Petr Šigut
        L Re: Male zdrojaky? 19.10.2004 19:53 Jan Houštěk




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze