LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Malí pomocníci

V prostředí KDE najdete řadu užitečných programů, dnes se podíváme na tři z nich, které vám mohou velmi pomoci. Jsou to tyto programy: KSnapshot, KColorChooser a KRuler.

9.12.2004 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 22353×

Všechny tyto programy najdeme v KDE menu pod položkou Grafika --> Více programů.

KSnapshot

KSnapshot je jednoduchá aplikace na zachytávání screenshotů. Program umí zachytávat jak celou obrazovku, tak jednotlivá okna, nebo jen část obrazovky. Zachycené obrázky je možné uložit do 10 grafických formátů.

Spustit program lze jak pomocí KDE menu, tak také z příkazového řádku napsáním KSnapshot. Po spuštění se otevře dialogové okno, které vidíte na následujícím obrázku, a současně se sejme první screenshot celé obrazovky.

dialogové okno

Další screenshot lze sejmout pomocí tlačítka Nový Snímek. Před sejmutím snímku si lze vybrat, co chceme zachytit, vše se vybírá z výběrového seznamu. Máme možnost vybrat si jeden ze tří režimů (Celá obrazovka, Okno pod kurzorem, Oblast) snímání obrazovky.

dialogové okno výběr režimu

Pokud si vyberete volbu Celá obrazovka KSnapshot sejme obrázek celé obrazovky. Pokud si vyberete volbu Okno pod kurzorem KSnapshot sejme okno programu, který se nachází pod kurzorem myši. Při tomto režimu si máme možnost zvolit, zda chceme zachytávat okna i s jejich dekoracemi. A poslední volba Oblast umožňuje sejmout jen část obrazovky, která se po stisku tlačítka Nový Snímek nadefinuje standardním způsobem označení oblasti.

V okně programu je vždy vidět náhled sejmutého obrázku. Po sejmutí se můžeme rozhodnout, co chcete se screenshotem udělat: uložit či vytisknout. Pokud se rozhodnete pro tisk stačí stisknout tlačítko Tisknout. V dialogovém okně, které se poté objeví, si vyberete tiskárnu popřípadě nastavíte vlastnosti pro tisk screenshotu. Asi častěji než tisk budete potřebovat sejmuté obrazovky ukládat do souborů. Po stisku tlačítka Uložit se nám otevře standardní dialogové okno uložení dokumentu. Pro uložení screenshotů si lze vybrat z těchto grafických formátů: pbm, pcx, xbm, tga, png, ppm, jpg, xpm, eps a bmp.

dialogové okno výběr graf. fomátu

Jak je běžné u každého programu, na snímání obrazovek, tak také i KSnapshot nabízí možnost zpožděného snímání. KSnapshot je sice jednoduchý nástroj na snímání obrazovek, ale jeho funkce jsou plně dostačující.

KColorChooser

KColorChooser je aplikace, která vám umožní vybrat si správnou barvu. Program umožňuje vybrání barvy několika způsoby: vybrání barvy z barevné palety, nastavení barvy pomocí HSV či RGB či nastavení barvy pomocí hexadecimálního zápisu (známého z html). A poslední a nejvíce užitečná možnost výběru barvy je pomocí kapátka.

Spustit program lze pomocí KDE menu. Po spuštění se otevře dialogové okno, které vidíte na následujícím obrázku.

dialogové okno

Jednotlivé barvy lze vybírat výše popsanými způsoby. Všechny z nich jsou známé z grafických programů, proto si tu popíšeme jen dvě nejužitečnější možnosti. První možností výběru barvy je použít nabídku (viz. následující obrázek). V této nabídce si máme možnost vybrat z těchto možností: Nedávné barvy, Vlastní barvy, Web, Royal, 40 Colors, Pojmenované barvy.

dialogové okno volba barvy

Při výběru volby Nedávné barvy se zobrazí barvy, které jste někdy použili. Volba Vlastní barvy vám umožní ukládat si své vlastní barvy. Uložení libovolné barvy do seznamu vlastních barev lze provést pomocí tlačítka Přidat k vlastním barvám. Volba Web nám umožní vybrat si z palety bezpečných barev. Poslední volba Pojmenované barvy nám umožní vybírat z pojmenovaných barev.

Nepoužívanější možností pro výběr barvy je využít tlačítko kapátka, kdy se kurzor myši změní v nitkový kurzor. Pomocí kliknutí tímto kurzorem do libovolného místa na monitoru, získáme barvu z tohoto místa. Kapátko lze tedy použít ke zjištění konkrétní barvy z obrázku, aplikace,ikony, webovské stránky atd..

Spousta lidí používá pro zjištění barvy grafický editor (např. Gimp). Nejdříve si sejmou obrazovku s daným barevným prvkem. A poté si tento screenshot otevřou v editoru, kde pomocí standardní funkce kapátka zjistí příslušnou barvu. Tuto činnost nám může KColorChooser zjednodušit.

KRuler

Poslední aplikací, se kterou se dnes seznámíme, je KRuler. Aplikace slouží k měření vzdáleností na monitoru.

Spustit jej lze pomocí KDE menu. Po spuštění se na monitoru objeví pravítko, které vidíte na následujícím obrázku.

pravítko

Pravítko má jako jednotky použity pixely. Pravítko je možné standardně přesouvat na libovolné místo na monitoru. Pokud najedeme kurzorem myši na pravítko, zobrazí se speciální šipka, která vám umožňuje odměřovat vzdálenosti. Tato šipka má ve spodní části kolečko, které nám zjišťuje barvu v místě, kde je umístěno. Vzdálenost a barva se zobrazují přímo na pravítku, jak je zřejmé z následujícího obrázku.

zobrazení velikosti

Kliknutím pravým tlačítkem myši do pravítka vyvoláme menu této aplikace (viz obrázek).

menu aplikace

V menu se nachází dvě pro nás podstatné položky Orientace a Délka. Pod položkou orientace si můžeme vybrat, jak bude pravítko otočené. Můžeme si vybrat z těchto možností orientace: Severně (klávesová zkratka N), Východně (klávesová zkratka E), Jižně (klávesová zkratka S), Západně (klávesová zkratka W). Pokud by někomu nevyhovovalo nastavování orientace pomocí světových stran, může využít možnosti otáčet pravítko vlevo/vpravo (klávesová zkratka L/R). Délku pravítka si máme možnost nastavit pomocí položky Délka. Máme na výběr z těchto délek: Krátké (klávesová zkratka Ctrl+S) délka pravítka 310px, Střední (klávesová zkratka Ctrl+M) délka pravítka 510px, Dlouhé (klávesová zkratka Ctrl+L) délka pravítka 770px, Přes celou obrazovku (klávesová zkratka Ctrl+F) délka pravítka se odvíjí od rozlišení monitoru.

Pravítko je užitečný nástroj pro vývojáře aplikací, webdesignéry, ale určitě najdou jeho uplatnění i další uživatelé Linuxu.

Závěr

Tento článek vás měl seznámit s několika užitečnými grafickými nástroji z KDE.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze