LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux a mobilní telefony Siemens

Pořídil jsem si nový telefon Siemens M65, který v sobě má integrovaný fotoaparát s kamerou, tak by bylo škoda to nevyužít. Když jsem byl u Siemensu kupovat USB kabel, tak jsem se ptal, jestli nemají zkušenosti, jak tento telefon komunikuje s Linuxem.

7.6.2005 06:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 17890×

Bylo mi odpovězeno, že s Linuxem mi to fungovat nebude. Ale i přesto jsem to zkusil a ejhle, ono to funguje a to mnohem lépe než ve Windows XP. Po prvním připojení k Linuxu jsem se až divil, co mi to vše vypsalo. Jedna z informací byla, že se telefon připojil jako zařízeni /dev/ttyUSB0. Což bylo příjemné a dá se říct, že i velice pozitivní, proti tomu co mi řekli u prodejce. Další věcí bylo najít správný program pro komunikaci. Vybral jsem si scmxx

Scmxx je konzolový program, jehož domovská stránka je http://www.hendrik-sattler.de/scmxx/ a aktuální verze 0.7.5. Tento program byl napsán pro Siemens S35i, ale dnes už podporuje snad všechny typy mobilních telefonů značky Siemens. Jeho základní funkce zahrnují detekování připojeného telefonu, psaní a čtení SMS zpráv, archivace telefonních seznamů a manipulace s multimediálními soubory, jako jsou loga a melodie.

Základnímy parametry jsou --device, --baud, --out, --info, --mem-info, --lock-info, --toggle-lock,--mem, --slot, --pbook, --sms, --binary.

--device (-d) je zařízení, na kterém se telefon nachází, standardně je nastaveno /dev/ttyS0. Pokud se váš telefon nachází jinde, jako třeba ten můj, na /dev/ttyUSB0 stačí zadat scmxx --device=/dev/USB0. Aby se tato hodnota nemusela stále zadávat do konzole, můžeme si tento parametr uložit ve svém HOME co ./.scmxx/config (který si musíme vytvořit) a do něj přidáme řádek device = /dev/ttyUSBO.

--baud (-b) je parametr, který určuje rychlost připojeného zařízení(9600, 19200, 38400, 57600 a nebo 115200. Opět si můžete toto nastavení uložit do souboru config ve tvaru baud = rychlost.

--out(-o) určuje, kam bude směrován výstup. Pro vypsání dat na standardní výstup je to --out=- jinak přesměrování do souborů je --out=/soubor.

--info vypíše všechny informace o telefonu, jako jsou výrobce, model, IMEI, stav baterie. Dále vypíše informace o SIM kartě a o operátorovi, který je používán, sílu signálu, jméno operátora, telefonní číslo, třída GPRS a další. Na konci seznamu je výčet pamětových míst a zámků v telefonu.

--mem-info vypíše podrobněji obsazení paměťových míst vašeho telefonu, například takto nebo takto.

--lock-info zobrazí aktuální nastavení některých funkcí jako je zamknutí klávesnice, zda je ativován PIN a další.

--toggle-lock tento parametr může změnit stav zámků v telefonu, na některé je však potřeba zadat PIN, který předáme parametrem --pin=pin kód

--set-time nastaví datum a čas podle aktuálního stavu v systému. Nelze mu zadat žádnou hodnotu, takže je ideální si nejprve srovnat přes nějaké ntp čas systému a potom v telefonu.

--pbook (-P) přepne se do módu pro práci s telefonními seznamy.

--sms (-S) přepne se do módu pro práci se SMS.

--binary (-N) přepne se do módu pro práci s binárními soubory (bmp, mid, jpg,..).

--mem upřesňuje paměťové místo ve vybraném módu.

--slot vybere přímo požadovaný záznam v paměti, používá se většinou s --mem, jako hodnotu mu buď předáte číslo slotu, nebo některé ze speciálních stringů "all", "read", "unread", "sent" a "unsent" pro SMS zprávy nebo "all" a "last". Bohužel tyto stringy se nadají kombinovat, musí se zadávat vždy jenom jeden. Některé z těchto slov nelze použít s --send.

Základní příklady

informace o telefonu:

scmxx --device=/dev/ttyUSB0 --info
scmxx --device=/dev/ttyS0 --baud=57600 --info

pokud jste si však vytvořili soubor config stačí:

scmxx --info

Výpis paměťových míst:

scmxx --mem-info

Výpis zámků:

scmxx --lock-info

Zamkne nebo odemkne klávesnici:

scmxx --toggle-lock=CS

Zapne nebo vypne ochranu kodem PIN SIM karty:

scmxx --toggle-lock=SC --pin=XXXX

Nastavení času v telefonu ze systému

scmxx --set-time

Tak a teď se můžeme pustit do ovládání sms zpráv, telefonního seznamu atd.

Práce s telefonnímy seznamy:
Telefonních seznamů je v telefonu několik. Základní je seznam telefonních čísel na SIM kartě, dále pak adresář a seznamy volaných, zmeškaných nebo přijatých čísel a ještě mnohé další. Seznam čísel na SIM kartě je v telefonu označen SM, adresář VCF, tyto informace zjistíte --mem-info pokud je budete chtít vypsat na obrazovku nebo do souboru stačí zadat:

scmxx --get --pbook --mem=SM(VCF,RC,MC,...)--out=jmeno_souboru #(nebo jenom -- )

Kdybyste chtěli vypsat jenom určitý řádek tak se přidá parametr --slot=číslo. Pokud byste chtěli přidat záznam, tak stačí:

scmxx --send --pbook --mem=SM --number="123456987" --text="text záznamu"

a tento záznam se uloží na první volné místo v seznamu. Pokud byste chtěli nějaký záznam změnit, tak si zjistíte jeho číslo a potom:

scmxx --send --pbook --mem=SM --slot=číslo_záznamu --number="123456987" --text="text záznamu".

Obsluha SMS zpráv:

Posílání nové zprávy

scmxx --send --sms --direct --srr --text="text zprávy" --number="1235454"

kde --srr umožní, aby vám zpět přišla doručenka a --direct zamezí uložení zprávy do telefonu.

Čtení nepřečtených zpráv:

scmxx --get --sms --slot=unread --out=-

Čtení jednotlivých SMS:

scmxx --get --sms --mem=MT --slot=15 --out=-

zobrazí zprávu uloženou na patnáctém místě. Pokud bychom chtěli zprávy jenom z telefonu nebo ze SIM karty ta za --slot= dáme ME nebo SM.

Práce s binárními soubory:

Při práci s binárnímy daty je potřeba upřesnit, s čím chcete pracovat a to přes --mem= kde je možnost si vybrat z "bmp,mid a dalších voleb závislých na typu telefonu" poslání obrázku do telefonu provedeme takto:

scmxx --send --binary --mem="bmp" --slot=0 obrazek.bmp

pokud chcete opak, tak:

scmxx--get --binary --mem="bmp" --slot=0 --out=obrazek.bmp

stejně to funguje u ostatních formátů. Pouze u --slot="dir" dostanete místo obsahu adresářů v telefonu jenom jejich seznam.

Gscmxx je grafická nadstavba nad scmxx s domovskou stránkou http://gscmxx.sourceforge.net/ , ale je napsána pro scmxx 0.6.X a s novou verzí má problémy, protože se změnil formát přepínačů.

Přístup k adresářům a souborům v telefonu

Pokud chcete manipulovat s daty v telefonu, tak to scmxx bohužel neumí, ale existuje tu jiná možnost. A to, že si telefon prakticky přimountnete jako disk. Budete na to potřebovat dvě věci. V první řadě podporu filesystému, který je na telefonu což je siefs. Najdete ho na http://chaos.allsiemens.com/siefs/. Musíte si ho překompilovat pomocí trojkombinace configure, make, make install. A dále potřebujete modul fuse do svého jádra, který je na http://fuse.sourceforge.net/.

Např. debian ho má jako balíček, který si stáhnete a pomocí module-assistant překompilujete. Potom stačí už jenom si vytvořit někde na disku adresář a připojit si telefon na určené místo.

Mount -t siefs /dev/ttyUSB0 /mnt/siemens.

Samozřejmě si hned můžete přidat řádek do /etc/fstab, abyste nemuseli tolik psát.

Všechny zde popsané kousky jsem zkoušel na čtyřech telefonech Siemens a to na ME45,C55,M55 a M65. Byly mezi nimi nějaké odchylky (hlavně mezi řadou 45 a ostatními), ale nebyly velké.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

K tomu lze jen poznamenat.. 7.6.2005 07:37 Aleš Kapica
L Re: K tomu lze jen poznamenat.. 7.6.2005 09:22 Petr Hložek
  |- Re: K tomu lze jen poznamenat.. 7.6.2005 09:44 František Hucek
  |- Re: K tomu lze jen poznamenat.. 7.6.2005 10:13 o.k.
  L Re: K tomu lze jen poznamenat.. 7.6.2005 13:06 Aleš Kapica
    L Re: K tomu lze jen poznamenat.. 7.6.2005 13:34 o.k.
Siemens CX65 7.6.2005 12:56 Vladimír Zima
L Re: Siemens CX65 10.6.2005 16:57 tomas pazak
Telefony Siemens 7.6.2005 16:01 Milan Hejpetr
L Re: Telefony Siemens 7.6.2005 17:51 Ondřej Čečák
  |- Re: Telefony Siemens 7.6.2005 18:01 o.k.
  | L Re: Telefony Siemens 7.6.2005 18:06 Ondřej Čečák
  L Re: Telefony Siemens 7.6.2005 22:14 Milan Hejpetr
Jen doplním 7.6.2005 17:23 Pavel Stárek
L Re: Jen doplním 7.6.2005 18:18 Vladimír Zima
  |- Re: Jen doplním 7.6.2005 20:14 Jiří Simon
  L Re: Jen doplním 10.6.2005 15:00 Pavel Stárek
Bluetooth 8.6.2005 09:55 Petr Ruzicka




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze