Pojďme se podívat co nového se za uplynulý týden v software událo.
19.10.2005 14:00 | Ivan Majer | přečteno 12008×
Tento týden byl skutečně na nové verze poměrně bohatý, takže se hned můžeme podívat co nového se událo.
Pro veřejnost byla uvolněna nová Mandriva Linux 2006, ovšem jen pro FTP instalaci. Ve srovnání s tím jakou cestou se dal Novell když uvolnil poslední verzi SUSE a RedHat, který již dávno uvolnil pro komunitu Fedoru se mi zdají kroky francouzského výrobce jako poněkud krokem zpět. Způsob uvolňování napřed pro členy klubu jsem ještě schopen pochopit, ale proč se napřed uvolní FTP edice a až po nějakém odstupu možnost stažení instalačních medií moc nechápu. Připadá mi to jako snaha donutit své příznivce k zakoupení členství v Mandriva klubu a mnohé o tom říká i politika uvolnění či spíše neuvolnění 64bitové verze.
Když jsem minulý týden psal o RC verzích Ubuntu ještě se nevědělo kdy ostrá verze vyjde. V den vyjití článku se objevilo oznámení, že den D je stanoven na 13.10 a na rozdíl od mnoha jinych oznámení nad kterými mávnu rukou se toto ukázalo jako pravdivé. Distribuce, která se během chvilky dostala na výsluní zájmu vyšla ve verzi Ubuntu 5.10 Breezy. Pokud se rozhodnete pro stažení navštivte oficiální download stránku projektu kde si můžete vybrat mirror, který vám bude vyhovovat. Abych hned na začatku vzal vítr z plachet těm co by chtěli o oblíbenosti Ubuntu rozpoutat flame, doporučuji jim navštívit stránku distrowatch.cz a podívat se jak si dlouhodobě Ubuntu vede v pořadí jednotlivých distribucí ( pro ty co nechtějí hledat jen řeknu, že neustále stoupá na úkor mnoha zavedených distribucí).
Souběžně s Ubuntu vyšla nová verze Kubuntu 5.10 což je v podstatě derivát Ubuntu s KDE. Stejně jako Ubuntu i Kubuntu se v oblíbenosti postupně dostává ze spodních příček a začíná útočit na pozice starších zavedených distribucí.
Další novou verzí se představila distribuce OpenLab 4.0 vyvíjená v Jihoafrické republice. Tato distribuce je postavena na bázi Slackware, ale s důrazem na uživatelsky přívětivější design. O této distribuci možná ještě hodně uslyšíme obzvláště pokud zůstane JAR zemí nakloněnou open source jak se zatím prezentuje.
Poslední distribucí na kterou bych chtěl upozornit je CentOS 4.2. Jedná se o distribuci vzniklou na bázi Redhat Enterprise Linuxu. Jedná se o klon RHEL, který je kvalitní a bývá poměrně často nasazován na servery namísto komerčního Redhat Enterprise Linuxu. My sami tuto distribuci na servery instalujeme a o.k. je s touto distribucí velice spokojen.
Z beta a RC verzí stojí za zmínku Ark Linux 2005 RC3, který ve své RC verzi zařadil nové KDE 3.5 beta2 a Damn Small Linux 2.0RC1 což je vizitková distribuce vhodná jako záchranná a protože přes svou minimální velikost obsahuje i zajímavý software lze ji použít i jako ukázkovou .
Tento týden vyšla další verze desktopového prostředí KDE 3.4.3, která opravuje některé chyby a měla by zřejmě být poslední před vydáním verze 3.5. KDE 3.4.3 naleznete na stažení zde.
Nové verze se dočkal kancelářský balík KOffice 1.4.2. V této verzi již podporuje nový OpenDocument formát, takže umožní uživatelům používat tento formát, který se má stát standardem v oblasti dokumentů. jen si tak říkám jak to s onim standardem a jeho používáním bude když MS zcela jasně oznámil, že o podpoře tohoto formátu vůbec neuvažuje. Vše bude zřejmě záležet jen na tom jak se jednotlivé země na vyžadování standardu domluví.
Jako další se s novou verzí přihlásil tabulkový kalkulátor z rodiny Gnome Office Gnumeric 1.6.0.
Dalším programem, který vyšel v uplynulém týdnu v nové verzi je textový prohlížeč Links 2.1pre19.
Rovněž autor programu phpMyAdmin přišel z novou verzí 2.6.4.pl2. phpMyAdmin je nejpopulárnější nástroj pro práci s MySQL databází. Alespon takto se to píše na začátku seriálu tomuto nástroji věnovanému.
Z oblasti multimedií je v nové verzi program TunaPie 0.7.1, což je program pro hledání, přehrávání a nahrávání internetových radií a televizí. Program je napsán v Pythonu. Stahovat ho můžete zde.
A nakonec jen bleskově: Liferea 0.9.9, ncurses 5.5, Endeavour Mark II 2.5.6 a soundKonverter.