Softwarové novinky (6)

Pojďme se společně v dalším dílu Softwarových novinek podívat, co nám naježil softwarový Ježíšek.

27.12.2005 06:00 | Lukáš Váňa | přečteno 11451×

Co nového v distribucích?

Vyšla první opravná verze stabilního GNU/Linux Debian 3.1 r1 s označením "sarge", která opravuje bezpečnostní chyby a další závažné nedostatky. Aktualizovat můžete běžnou cestou pomocí "apt". Pokud pravidelně svůj systém aktualizujete ze security.debian.org budete stahovat jen minimum balíčků. Na seznam chyb a aktualizovaných balíčů se můžete podívat sem.

NetBSD oznamuje vydání verze 3.0. Tento operační systém zaměřující se hlavně na stabilitu, bezpečnost a z názvu vyplývající síťování je nyní portován na 57 různých architektur. Jejich seznam si můžete přečíst zde. Pokud vás zaujme, stačí vybrat některé ze zrcadel a začít stahovat. Použít se dá i BitTorrent.

Projekt ReactOS si klade za cíl vytvořit systém, který by uměl spouštět programy napsané pro Windows. Jeho prostředí se velice podobá již zmíněnému komerčnímu systému (což je také cílem vývojářů). Poslední verzi 0.2.9 můžete stáhnou jako LiveCD, instalační CD, image pro VMware player, nebo připravenou pro emulaci v Qemu. Bylo přepracováno startovací menu, zlepšena práce se sítí, přidány lokalizace (například pro naše Polské sousedy) atd. (celý přehled změn můžete nalézt zde).

Firefox v ReactOSu, který je emulovaný pomocí VMware

Co nového v software?

Jak jsem psal minulý týden v testování je nová verze poštovního klienta Mozilla Thunderbird 1.5. Máme tady Release Candidate 2 opravující chyby nalezené v RC1. Stahovat můžete (v češtině) zde. Pokud již používáte RC1 budete na novou verzi upozorněni pomocí automatických aktualizací.

Zmiňoval jsem se i o tom, že vyšla nová verze známého emulátoru Windowsových programů wine. Jeho vývojáři nepolevují v práci ani přes Vánoce a tak můžeme stahovat Wine 0.9.4, který opět přináší několik vylepšení.

Ani ve společnosti nVidia se nezahálelo a nová verze binárních Linuxových ovladačů spatřila světlo světa. Nese označení 1.0-8178. Mimo oprav několika chyb byla přidána utilita nvidia-xconfig, která umožňuje aktualizovat konfigurační soubory X serveru.

Při psaní předešlého článku mi mezi prsty proklouzlo vydání nového Sane. Tento program vám umožní scanování pod Linuxem. Verzi Sane 1.0.17 jistě s radostí přivítají zvláště majitelé scanerů HP ScanJet 4200, sérií Lexmark X1100 a Mustek BearPaw 2448 TA Pro, protože právě pro ně byla přidána podpora.

A teď již konečně přistoupíme k novinkám týdne od 19. do 25. 12. Vyšla nová verze emulátoru Qemu. Ten nám umožňuje emulovat počítač, na kterém potom můžeme spouštět různé operační sytémy. Zdrojové kódy Qemu 0.8.0 můžete získat zde. Pokud používáte gcc verze 4 a vyšší Qemu se vám nepodaří nainstalovat. Buď budete muset downgradovat, nebo při kompilaci použít volbu --disable-gcc-check. To ale může způsobit problémy. Chcete-li si vyzkoušet nějaké live CD a nerebootovat kvůli tomu počítač Qemu je na to ideální. Hravě zvládne i systémy z Redmontu.

Dva měsíce po vydání kancelářského balíku OpenOffice.org 2.0 je tu opravná verze 2.0.1. Správce systémů jistě potěší možnost skrýt některá nastavení OOo před běžnými uživateli. Rozšířeny byly možnosti odrážek a číslování. Všechny změny si můžete přečíst zde. Pro Linux jsou dostupné verze v .rpm, nebo .deb.

Při vánočních chvílích odpočinku si možná budete chtít pustit nějaký relaxační film. Můžete k tomu využít například známého přehrávače Xine, jemuž nedávno vyšla nová verze. Umí přehrávat formáty AVI, MOV, WMV, MP3, ale i další ze všech používaných médií (CD, DVD i VCD). Nezklame vás ani pokud budete chtít zhlédnout stream z Internetu. Xine 0.5.2 můžete stahovat z CVS, jako deb balík pro Debian, port pro BSD, nebo v podobě zdrojových kódů. Nová verze samozřejmě opravuje některé malé chyby z těch předešlých.

Pravděpodobně k vám o vánocích přijdou na návštěvu nějací známí a vy jim budete chtít ukázat fotografie z dovolené. Pokud používáte KDE (ale samozřejmě není podmínkou, pouze QT >= 3.3) můžete zkusit novou verzi KSquirrel 0.6.1. Tento prohlížeč obrázků nyní podporuje 41 grafických formátů (mimo těch běžných třeba PSD či SVG). Umí dělat náhledy, rotovat a zvětšovat/zmenšovat obrázky, slideshow, tisk a další. O kvalitách se můžete přesvědčit také ze screenshotů.

Několik novinek se objevilo i v kategorii RSS čteček. RSS je dnes již hodně rozšířený formát, který vám umožní rychle sledovat novinky na vašich oblíbených serverech. Potřebovat k tomu budete program anglicky zvaný reader, čili čtečka. Někdy se mu také říká agregátor. Dobrá čtečka používající GTK je Liferea, která na Štědrý den vyšla ve verzi 1.0.

RSS čtečka Liferea

Pokud byste svou RSS čtečku chtěli mít po ruce v práci/škole i doma mohlo by se vám zalíbit Tiny Tiny RSS, které je napsáno v PHP. K jejímu běhu budete také potřebovat SQL server. Na jejích stránkách si můžete vyzkoušet demo (jako Login použijte admin a Password demo).

Tipy na zajímavý software

Příznivce geocachingu (hledání pokladů, kterým se říká cache, pomocí GPS - o co jde se dozvíte třeba na wikipedii) by mohl zajímat skript GeoLog, který vám umožní číst informace o vámi skrytých cache, těch které jste nalezli i nenalezených ze stránek http://www.geocaching.com/. Svůj výstup umí ukládat do formátu HTML. Pokud chcete vidět fungující GeoLog můžete se podívat na stránky autora projektu.

Ačkoli je zima, venku to tak nevypadá. Na Vánoce nespadla ani vločka sněhu. Pokud to chcete napravit, mrkněte se na XSnow. Většina z vás už si asi pomocí něj někdy nechala zasněžit okna programů v X. Tomu zbytku přeji příjemnou zábavu při pozorování Santa Clause s jeho spřežením a při posouvání zasněžených oken. Nastavit si můžete třeba stromky na pozadí, sílu vichřice apod.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1060