V lednovém čísle největšího evropském magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné
o bezpečnosti bezdrátových sítí, uspávání a hibernaci počítačů nebo o InitNG.
29.12.2005 06:00 | Ondřej Čečák | přečteno 11673×
Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta, Lubomír Peterek; korekci má na starosti Martin Kysela.
Po "krvavých svátcích", které jste mohli díky hrám z minulého čísla prožít, je nyní obálka stylem laděna na bezpečnost bezdrátových sítí – bohužel přímo na ní je ošklivá chyba v jednom z palcových titulků; korektor si zřejmě pořádně vybíral dovolenou do konce roku, protože i dále v časopise narazíte na chyby v nadpisech.
Po úsměvném editorialu šéfredaktora (ve kterém jsou čtenáři poučeni o bezpečnosti wifi a dozví se o autorově podivení nad tím, že narazil na nezabezpečené sítě, načež se autor pochlubí svým ultimátním bezpečnostním řešením, které spočívá v aktivaci 8 bitového WEP) následuje jako vždy obsah a pravidelný příděl nových informací z oblasti vývoje kernelu, distribucí Debian, Mandriva, Aurox, Gentoo a všeobecných novinek vůbec.
Na přiložených DVD discích najdete Ubuntu 5.10 (které je v časopise představeno a popsáno), OpenSUSE 10.0 a samozřejmě Linux+ Live DVD 2006.01, speciální live distribuci založenou na Auroxu, která obsahuje mimo jiné software představovaný v článcích, takže si ho po přečtení můžete snadno vyzkoušet.
Jak už jsem naznačil na úvod, téma lednového čísla je bezpečnost a první velký článek pojednává o bezpečných bezdrátových sítích – popsána je konfigurace routeru Linksys a počítače s Linuxem na druhé straně. Bohužel, jde pouze o jakési bezpečnostní minimum, protože vypnutí ESSID, DHCP, filtrování MAC adres a zapnutí WEP (WPA prý "nepodporuje každé zařízení") by vám možná díky "iluzi bezpečnosti" zajistilo klidnější spánek, ovšem jednoho dne byste se mohli docela divit.
Pod trochu nejasným názvem článku, který následuje (tedy Analýza bezpečnosti internetového komunikátoru), se skrývá řekl bych trochu jasnější pojem – instant messaging (IM), resp. síť Gadu-Gadu (pokud ji stejně jako já neznáte – jedná se o samostatnou IM síť, která je populární především v Polsku). V článku je popsán proces autentizace klientů a také, jak zneužít chyby vedoucí k přeplnění vyrovnávací paměti (včetně samotného kódu na celou stránku). Na závěr je také připojen postup, jak se bránit.
Pro lednový rozhovor byl vyzpovídán Christian H. Toldnes, vedoucí projektu Trustix, který je samozřejmě jedním z témat interview.
Dále se dostáváme k sekci software, která je jako vždy uvedena představením programu pro desktopové prostředí KDE. Tím současným je KTorrent, zajímavý klient pro populární síť BitTorrent (mimochodem, na přiloženém screenshotu si všimněte překladu UPload a DOWNload – nahoru a dolů ...). Pro příznivce GNOME je určen Tomboy, nástroj pro psaní poznámek, které na rozdíl od ostatních programů mohou být pospojované podobně jako www stránky. V článku je představena instalace a samozřejmě také základní a pokročilejší použití.
Další, obvykle na grafickém prostřední nezávislý software, je uveden docela zajímavě – totiž představením nástroje InitNG, jehož hlavní výhodou proti "klasickému" initu je paralelní spouštění jednotlivých programů (takže je často rychlejší) a možnost snadného monitorování. Pokud máte na počítači hodně bohatou sbírku hudby, pravděpodobně oceníte GMusicBrowser, který umožňuje snadné a přehledné přehrávání hudebních souborů i ve složité adresářové struktuře (neboli hrubě řečeno nepořádku :)). Pěkné je také představení KOffice, kancelářského balíku, o kterém není na rozdíl od OpenOffice.org tolik slyšet, a přesto má některé nezanedbatelné výhody (například rychlost).
Hráčům počítačových her je určena recenze Scorched 3D, klasického dělostřeleckého souboje převedeného do graficky kvalitně zpracovaného třírozměrného prostoru.
Téma pro začátečníky bylo vybráno docela dobře, dálkový přístup k grafickému prostředí totiž umožňuje používat grafické konfigurační nástroje na dálku, což sice není zrovna ideální, ale ne neuskutečnitelné. V návodu jsou popsány FreeNX, remote desktop KDE, XDMCP a také X11vnc nebo tunelování přes SSH. Zapomenuto nebylo ani na pravidelnou dávku tipů a triků.
Příjemné překvapení je v rubrice hardware – docela podrobný článek o uspávání (suspend-to-ram) a hibernaci (suspend-to-disk) počítačů s Linuxem, což je zajímavé a přitom poměrně nepopsané téma. Z článku se jako vždy dozvíte vše potřebné – jemné uvedení do problematiky stavů napájení, uspávání v Linuxu a samozřejmě práci s programem hibernate a swsuspend2.
Pro programátory je připraven tutoriál o komprimačním nástroji multimediálních souborů do formátu OGG. Jako distribuce měsíce byl vybrán Troppix, běžné live CD založené na testovací větvi Debianu (codename Etch), jak jinak než se screenshotem, který demonstruje louskání klíče WEP.
Na závěr časopisu je opět představeno školení společnosti SOFT-TRONIK, tentokrát na téma "Pokročilá správa sítí". Bohužel musím článku vytknout to samé co minule – pouze dva odstavce se drží tématu, ostatní jsou zbytečné nebo už byly řečeny (ostatně podle fotografie se zdá, že kurzy probíhaly v létě a od té doby se jejich popis se rozvlekle dostává ke čtenářům). Naproti tomu článek o IT Underground je natolik informačně hutný, že autor ani nezmínil, kde se konference konala (pravděpodobně v Polsku, což ale z článku moc zřejmé není).
Časopis uzavírají recenze dvou knih o Javě a testy bezdrátového AP Linksys WRT54GX-EU a notebooku Aristo Smart 270 (bohužel jde spíše malý o test distribucí než notebooku).
I v lednovém čísle najdete dva různé formuláře k zřízení předplatného, ale to asi už k časopisu neodmyslitelně patří. Bohužel na lednovém čísle se docela vyřádil tiskařský šotek a nenechal na pokoji ani obálku, tak doufejme, že mu to zase na nějaký čas stačilo.
Jinak je "Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, téměř každý si v něm něco najde a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiloženy dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk), která ale pravděpodobně odpovídá.
Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.