V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát
dozvíte mimo jiné jak obcházet switche a firewally, co především z pohledu bezpečnosti obnáší IPv6 a nebo jak rozšířit funkčnost IPTables.
14.6.2006 09:00 | Ondřej Čečák | přečteno 11844×
Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro květen-červen uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Lumír Peterek, Luděk Vašta a jako korektor je uveden David Kredba).
Úvod magazínu je víceméně tradiční, po editorialu šéfredaktora Jaroslawa Szumskiho následují dvě dvojstránky s novinkami především s bezpečnostní tématikou.
Následuje obsah přiloženého CD, na kterém najdete samozřejmě live distribuci hakin9.live 2.9.1-ng, díky které si můžete snadno a rychle vyzkoušet většinu technik probíraných v článcích, různé užitečné programy (včetně plných verzí komerčních programů AcunetixWeb Vulnerability Scanner a Steganos Safe 6), dokumentaci a tutoriály (některé dokonce ve formátu SWF) a několik knih v elektronickém formátu. Nástroj Acunetix Web Vulnerability Scanner je rovnou popsán v následující rubrice, spolu s analyzérem loghound.
První článek pojednávající o zneužití mechanizmu zpráv na Windows je mimo mé vědomosti, takže můžu jenom konstatovat, že v textu je popsáno, jak lze s pomocí prvku grafického rozhraní spustit exploit, obejít firewall a nejlépe také povýšit svá práva.
Druhý článek vám připomene, že například kontrolovat fingerprint certifikátu používaného při šifrování se vyplatí i na lokální síti – dozvíte se, jak lze přinutit směrovač ve vaší lokální síti, aby vám posílal i to, co nemá a to celou řadou způsobů (spoofing, cache poisoning, hijacking, ...) až třeba po zmínku o DoS.
Pokud už se útočníkovi povede třeba s pomocí technik uvedených výše prolomit zabezpečení serveru, bude si svou přítomnost chtít pravděpodobně jednak pojistit a jednak zakrýt; k tomu všemu může sloužit rootkit. Na stránkách Hakin9u už byl vývoj rootkitu probírán vícekrát, tentokrát se zaměřením na jádro řady 2.6 včetně představení postupů pro skrývání procesů nebo zvyšování privilegií.
Celkem rozsáhlý článek z českých luhů a hájů (od Rity Pužmanové, jejíž jméno si možná pamatujete z webu LUPA.cz) se věnuje IPv6, opět se zaměřením na bezpečnost. Celkem pěkně je nejprve zmíněno zabezpečení na v současné době převažujícím IPv4 včetně jeho problémových míst, aby na závěr vynikly výhody právě IPv6. Text je zpracován poměrně pečlivě a rozhodně se dozvíte víc než z pouhého popisu implementace IPSec v IPv6, nadpis by mohl být klidně pouze například IP nové generace.
A u síťování zůstaneme i nadále; pokud jste někdy konfigurovali firewall na Linuxu, pravděpodobně jste narazili na nástroj iptables. V případě, že byste potřebovali pracovat s packety jinak, než současná verze umožňuje, vám nic nebrání napsat si vlastní modul, který umožní vše co potřebujete; po přečtení článku s příkladem celého vývoje možná nakonec usoudíte, že to bude nesnazší cesta.
Časopis uzavírají víceméně "odlehčené články", stačí už název prvního – Hacking nejen na Netu (aneb Lifehacking). Lifehacking není vlastně nic jiného než aplikace "filozofie" hackerů (v původním slova smyslu samozřejmě) do běžného života – například, jak opravit rozbitou stoličku.
Fejeton už tentokrát není pouze jeden, ale hned dva; první je pohled do (blízké?) budoucnosti, kde i osobní automobily musí mít firewall; druhý je víceméně také futuristický, ale spíš upozornění na to, kam ochrana audiovizuálního materiálu může vést (především jde o narážku na rootkit od Sony na hudebním nosiči).
Na úplný závěr je rozhovor s Mikko Hypponenem, odborníkem na problematiku počítačových virů, resp. virů obecně, protože zmíněno je také možné nebezpečí v přenosných zařízeních (včetně mobilních telefonů a podobně) nebo alespoň "pouze" virů řádně vybavených pro šíření po často mizerně zabezpečených bezdrátových sítí.
Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet. Škoda jen, že je v něm stále tolik rušivých chyb.
Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 80 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux CD Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.