Uskutečnil se první avizovaný programátorský večer. Přinášíme stručné info o tom, jak probíhal a co se udělalo.
25.9.2006 12:00 | František Hucek | přečteno 9576×
První avizovaná akce začínala přiznám se celkem chaoticky, terminál server v naší učebně se nově instaloval ještě po příchodu prvních účastníků. Pivo nebylo řádně vychlazené a podobně.
Když se počítače zprovoznili, spustila se na projektoru mimo v jednom z oken místnost IRC #googlers, kam se mohli a do budoucna mohou přihlásit zájemci o kódování, kteří nebudou fyzicky přítomní. Stáhl se ISO image ohlášeného DSL - N a začala "temná magie" v podání přitomných programátorů. Základním ůkolem bylo přidání čestiny. Nakonec jak původně plánoval Aleš Hakl se z původního záměru přiohnout DSL-N spíše přiohýbal Debian s použítím skriptů s DLS-N resp. z Knoppixu. Testovací iso se dá stáhnout zde (468 MB).
Příští sezení se bude konat 20.10.2006, je na něm plánováno dodělat do uspokojivě funkčního stavu stávající distribuci. Jako další téma by mohla být úprava našeho SW adresáře do jakési Wiki. Učebna je již připravená, příští sezení by už melo lépe fungovat rozdělení práce, tj. aby každý kdo se zúčastní a bude mít příslušné znalosti a chuť se mohl více zapojit.
A co že jsme to vlastně celý večer dělali? Prvním krokem mělo být počeštění DSL, což je vlastně hodně osekaný Debian. Snažili jsme se tedy někde získat správná česká locales – možnosti byly v zásadě dvě, buďto si udělat plnohodnotný funkční klon DSL (ekvivalentní systém, ze kterého se pak locales vezmou), nebo DSL dotáhnout zpět na úroveň, ze které jde instalovat balíčky z distribuce Debian a pak se vrátit zpět. Nejprve jsme zkusili tu druhou možnost, která se ukázala jako silně netriviální – DSL je místy přiohnuté až moc, takže i když jsme získali databázi pro dpkg, zprovoznili nástroje apt a updatovali systém, přišlo peklo v podobě nesplněných nebo spíš nesplnitelných závislostí.
Proto přišlo zásadní rozhodnutí jít na to obráceně, stále upravovat DSL, ale z jiného konce – v první fázi jsme nainstalovali do chrootu Debian Sarge a tím nahradili userspace DSL a z výsledného balíku už stačilo jenom opět uvařit obraz CD (zkomprimovat a obalit DSL bootováním). Výsledkem je poměrně uspokojivě fungující live CD, na kterém zbývá dořešit ještě pár věcí, které budou úkolem do budoucna:
Závěr? Programátorský večer se vydařil, i když nám jako organizátorům ukázal, že rozhodně bude dobré nepodcenit připravu a lépe organizovat práci. Určitě jsme si odnesli řadu zajímavých zkušeností, minimálně to, že udělat live CD je překvapivě snadné.
Akce se zůčastnili:
Aleš Hakl