V prosincovém čísle největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo
jiné o virtualizaci pomocí XENu, o Mandrivě 2007 nebo o hrách pod Linuxem.
22.12.2006 06:00 | Ondřej Čečák | přečteno 10971×
Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Johana Rybicka; za korekturu zodpovídá Zlata Kopová.
Poslední číslo roku 2006 na konec přišlo s několika novinkami, opět se trochu změnila struktura časopisu, včetně koncepce u některých článků – není výjimkou, že velkou část článku zabírají screenshoty v praxi představující některé probírané části. Ačkoli zřejmě proběhla změna korektora, časopis by si stále jistě zasloužil pořádnou a ideálně bezchybnou opravu textů.
Docela zajímavá je výzva v editorialu šéfredaktorky magazínu, zdá se, že cílem je získat dostatek českých autorů na to, aby byly články právě od nich. Uvidíme, nemluvě o tom, že příští rok má být pro české vydání rok změn.
Obsahem přiložených DVD, ke kterým se dostanete po tradičním úvodu tvořeným novinkami, je tentokrát distribuce Mandriva Linux 2007 Official (která je následně popsána podrobněji dále) a speciální Linux+ Live Games Edition, live distribuce plná linuxových her na dlouhé zimní večery.
Následující články plné obrázků jsou určené začátečníkům a navazují právě na DVD, dozvíte se, jak Mandrivu 2007 nainstalovat a jak zprovoznit Cedegu, software umožňující primárně spouštění her pro Windows na Linuxu.
Především pro začátečníky je i další článek představující populární peer-to-peer klienty sítí KaZaA a BitTorrent v Linuxu. Trochu pokročilejší téma je popsáno v textu popisující instalaci serveru, resp. služby pro indexaci pošty, pod čímž si můžete představit paralelní emailové úložiště umožnující díky indexování například vyhledávání dle různých kritérií.
Na článek z minulého čísla popisující serverovou virtualizaci volně navazuje praktická ukázka XENu včetně provedení instalací a představení několika různých scénářů použití. Pěkné.
Sice zařazený trochu podivně v rubrice pro programátory, přesto stále užitečný je popis bootloaderu GRUB, který je v současné době běžně výchozím zavaděčem v drtivé většině distribucí, jeho instalace a konfigurace, včetně zmínění některých lahůdek jako splashscreenu nebo bezpečnosti.
Pěkné a podle mého názoru především užitečné je představení "instalace programů pomocí kompilace" včetně zmínění motivace, proč to dělat, jenom škoda že schází vysvětlení pro často zmatené začátečníky, proč to nedělat.
Pokud si chcete užívat blogování, můžete si podle článku za 15 minut nainstalovat a rozběhnout Ruby on Rails, měla by to být hračka.
Prosincové číslo magazínu uzavírá představení XGQL!, procedurálního jazyka umožňujícího práci s XML z různých zdrojů a DenyHosts, nástroj pro zabezpečení před brute force útoky představení na zabezpečení služby SSH.
"Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk).
Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.