V lednovém čísle časopisu LinuxEXPRES si přečtete o kancelářských aplikacích, naučíte se používat styly, vyberete si pro vás správný organizér času, nebo zjistíte jakou distribuci použít na starém železe.
15.1.2007 06:00 | František Bublík | přečteno 9491×
Lednové číslo českého linuxového měsíčníku je zaměřeno hlavně na práci s kancelářskými aplikacemi. Určitě zajímavým čtením bude pro mnohé článek o stylech a formátování v Open Office. Pokud jste se někdy jako začátečníci potýkali s editorem, který vám vnucoval odsazování a různé formátování textu proti vaší vůli, tak zde najdete informace, jak si v Open Office Writer vytvořit vlastní styl. Jen bych snad dodal, že věnovat celý odstavec vysvětlování, co to vlastně odstavec je, mi přijde zbytečné a pokud to bylo myšleno jako vtip, chtělo to víc dotáhnout. O tvorbě grafů v Open Office Calc se dozvíte v článku Lukáše Faltýnka. V dalších článcích na téma kancelář se dozvíte něco o elektronických plánovačích - kalendářích. Velmi podrobně je popsán Evolution a jeho provázání s grafickým prostředím Gnome, dále mozilí produkty Sunbird a Lightning. Téma uzavírá úvaha Svatopluka Víta o formátech souborů, určených k výměně dat.
Používáte-li ICQ na linuxu, porušujete licenční podmínky tím, že nepoužíváte originální ICQ - klient, který je ovšem pouze ve verzi pro Windows. Možná je na čase poohlédnout se po jiné alternativě. Já sám jsem již přesvědčil kolem pěti známých k přechodu na jabber. V rozhovoru s Janem Pinkasem, administrátorem serveru jabber.cz, se dozvíte něco o minulosti, současnosti a nadstandardních službách, které tento server nabízí.
Plánujete-li proniknout do sázecího systému LaTeX, může být pro vás tím prvním krůčkem návod na vytvoření vlastní prezentace ve formátu *.pdf. Článek Martina Šína vás provede prvními kroky.
Ve třetím pokračování seriálu "Domácí počítačová síť" se můžete dozvědět co je to switch, jak použít příkaz ip
, jak získat MAC adresy ze síťových karet a k čemu použít ethtool
. Pro pravidelné představování programovacích jazyků v časopise, si pan Faltýnek tentokrát vybral PHP. Programátory - vývojáře určitě zaujme článek "Vývoj jádra XI. - objekty v praxi". Bohužel můj nejoblíbenější seriál "Bash" Bohdana Millara dospěl k předposlednímu dílu. Tentokrát se zabývá konfiguračními soubory bashe. Pokud bude tento seriál vydán jako komplet, určitě se stane objektem mého zájmu.
Možná znáte live CD Puppy Linux. Právě tuto distribuci (ale nejen ji) doporučuje Jíří Pech pro používání na starých počítačích.
Jako poslední zajímavost bych zmínil začátek nového seriálu o exotičtějších operačních systémech. V jeho prvním díle se můžete seznámit se systémem ReactOS.
Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, spol. s r. o. Časopis za 99 Kč (149 Sk) by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.