Linux+DVD
je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.
7.2.2007 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 10453×
Toto číslo tohoto „největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu“ má hlavní téma zacílené na užší skupinu lidí kolem počítačů, je věnováno programování pod GNU/Linuxem.
Co rozhodně nepřehlédnete jsou 2 DVD, na prvním z nich je Kubuntu 6.10 a bonusový komerční software, který je už jakousi tradicí u tohoto časopisu. Na druhém DVD je OpenSUSE 10.2.
První článek „Linux pro malé a větší“ popisuje situaci mezi komunitou a komerčními tvůrci distribucí. Zatímco komunita chce variabilnost a výběr software, v komerční sféře tento přístup není vhodný. Je mnohem výhodnější a levnější udržovat, v komerční distribuci, jeden desktop, či pro každý účel jednu aplikaci, než jejich široké spektrum. Za příklad je dáno SUSE, kde se rozhodli mít jako majoritní desktop Gnome a následná negativní reakce komunity. Dalším příkladem je přístup ke kodekům, zatímco v komunitní distribuci si je uživatel nainstaluje z internetu, kupec komerční distribuce logicky očekává, že vše bude, po instalaci, fungovat na 100%.
Články „Tvorba webových stránek pomocí Perlu a šablon“ a „Bezpečnostní chyby ve formulářích“ jsou určeny pro programátory webových aplikací. V článku se dozvíte základy použití jazyku Perl pro tvorbu webových aplikací ve spojení se šablonovacím nástrojem HTML::Template. Druhý upozorňuje na bezpečnost internetových aplikací ve vztahu k datům, které přichází od uživatelů prostřednictvím formulářů. Příklady ukazují použití v jazycích Perl i PHP. Oba jsou napsány čtivě a se slušnou porcí informací na poměrně malém prostoru. Jsou doplněné názornými příklady a pokud je budete chtít vyzkoušet, téměř určitě budete mít vše potřebné v repositářích své oblíbené distribuce.
„Průběžná dokumentace v Pythonu“ je článek především pro začínající Pythonýry. Je vhodném způsobu psaní dokumentace, tzv. doctestu, ve které není jen popsána funkčnost jednotlivých metod běžným jazykem, ale jsou v ní uvedeny i testovací příklady, kterými lze jednotlivou funkčnost vyzkoušet. Článek je o výhodách i úskalích takovéhoto přístupu k dokumentaci, doplněn je dobrými a názornými příklady.
„Automatizace KDE“ se věnuje napojení úloh, předáváním dat a vzájemnou komunikací mezi jednotlivými částmi KDE pomocí technologie DCOP. Naučíte se jak, pomocí bash scriptů, přidat nabídku do Konqueroru, kterou zautomatizujete odeslání převzorkovaní (zmenšení) obrázků a jejich odeslání emailem. Tento článek je velmi jemný úvod, protože DCOP má rozsáhlé možnosti. V KDE4 bude DCOP nahrazen DBusem, ale ty základy znalostí zůstanou stejné.
I další článek „Paralelní programování v QT“ je zaměřen na programátory kteří pracují na KDE aplikacích. Po krátkém zamyšlení o vhodnosti použití paralelně běžících vláken v programu a problémech, které tento přístup přináší (ty problémy jsou pro programátora, nikoliv pro uživatele) je ukázán základ práce s třídami QThread a QMutex, z knihovny Qt, které jsou pro paralelní běh vláken zapotřebí. Je ukázán příklad kódu producenta i konzumenta, kteří si předávají data.
Program Blender zná téměř každý grafik, ale Art of Illusuin je neznámý. Program poslouží především těm, kteří potřebuji méně náročnou 3D grafiku a ani zdaleka by nevyužili možností Blenderu. Krok za krokem se seznámíte s postupem vytvoření obrázku meče, čímž si osvojíte základy práce v tomto programu, který, na rozdíl od Blenderu, běží na platformě Java.
Začátečníkům je určen i článek „Sezame, otevři se, aneb řeč o bezpečných heslech“, který se věnuje problematice vytvoření bezpečných hesel a jejich uchovávání v počítači uživatele. Je představené řešení které používá Mozilla Firefox a zároveň je představen program MyPasswordSafe. Něco se dozvíte i o (ne)bezpečnosti povoleného přihlášení bez hesla ke stanici.
Programům pro správu sbírek v GNU/Linuxu se věnuje další článek v časopisu. Na začátku článku je chválené Tellico pro KDE, které je maximálně flexibilním řešením. Pro Gnome neexistuje konkurent, který by měl veškerou funkčnost Tellica, ale několik specializovaných programů, které v určitých oblastech (správa hudebních i filmových médií a bibliografií) plně vyhovují.
„NUFW - nástroj pro autentizace“ pečlivě propracovaném autentizačním nástroji pro firewall. NUFW, zkušení administrátoři znají, ale ti začínající často ne, je v magazínu představen příjemnou, názornou, formou. Podle tohoto článku můžete program nakonfigurovat a začít používat, byť ne v plné šíři jeho možností.
„Pokusy s Arch Linuxem“ je článek věnovaný dvěma zajímavým tématům. První je zprovoznění šifrovaných oddílů (pro data a swap), které by měli zrealizovat především uživatelé notebooků, pro případ krádeže. V Arch Linuxu se zašifrování těchto oddílů realizuje velmi jednoduše. Druhé téma článku je věnováno výběru jádra pro váš Arch Linux.
SSH je běžně používanou metodou pro vzdálený přístup k počítači. Článek „Bezpečně s SSH“ upozorňuje i na stinnou problematiky, kterými jsou předání veřejného klíče, respektive ověření jeho otisku a možnost útoku typu man in the middle, respektive, jak takovýto typ útoku poznat a jak se zachovat.
Předposlední článek je z oblasti zábavy i z oblasti programování. Ukazuje, jak napsat téměř nejjednodušší možnou verzi hry Tron v jazyce C ve spojení s SDL. V tomto článku je ukázáno, jak je snadné obsluhovat události a vytvářet grafiku ve hře díky SDL. Něco se naučíte a ještě budete mít další jednoduchou hru ve svém počítači.
„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk).
Časopis můžete získat v např. v internetovém obchodě nakladatele.