Softwarové novinky (26)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

14.2.2007 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 10487×

Nové distribuce

První dvě novinky věnujeme dění mimo svět Linuxu. Nové liveCD DragonFly BSD 1.8 které vychází z FreeBSD je nejen demonstrací toho, jak FreeBSD vypadá a zda-li bude na Vašem počítači opravdu fungovat, ale můžete jej z něj i nainstalovat, na rozdíl od FreeSBIE, případně použít pro záchranu Vaší poškozené FreeBSD instalace. Druhou novinkou z neLinuxového světa je vydání LiveDVD BeleniX 0.5.1, které je postavené na OpenSolarisu. Na tomto DVD naleznete nejen funkční desktop, s výchozím KDE, ale i JDK 1.6, OpenOffice 2.1, či NetBeans 5.5. Belenix obsahuje i nástroje pro instalaci OpenSolarisu na vaše PC. Pro zajímavost uvedu, že je vyvíjen v Indické firmě, která patří SUN Microsystems. Na serveru pro stažení naleznete LiveCD i 2 segmenty LiveDVD, které pak musíte spojit do jediného ISO souboru.

Foresight Linux 1.0 vyšel po dvou letech práce na této distribuci. Na několika serverech, které se Linuxu věnují, jsou k nalezení komentáře, které se ptají, k čemu potřebujeme další distribuci, navíc, když je podobně jako jiné uvedená lakonickým zkonstatováním, že prostě funguje. Foresight Linux je z trochu jiného soudku. Jako jedna z prvních, desktopových, distribucí nasadila správce balíčků Conary. Verze aplikací jsou místy velmi na hraně, což by mohlo být překážkou pro rozšíření jinde, než na desktopech nadšenců. Pro serverové nasazení tato distribuce určená není, ale zalíbí-li se vám správa balíčků, jak je zde realizována, snadno naleznete jinou. Mimochodem, na portále eWeek byla, v review, tato distribuce zhodnocena vcelku kladně.

Pokud jste příznivci Mandriva Linuxu, je pro vás připravena nadílka přímo od tvůrců, ale i v odvozených distribucích. Mandriva připravila Mandriva One 2007 „Metisse“, liveCD s novým 3D desktopem Metisse, který se chová jinak, než jste zvyklí z Compiz/Beryll. Annvix 2.0 je forkem Mandriva Linuxu, který je určen pro nasazení na servery, pokud se tedy zdráháte na server nasadit běžné vydání Mandrivy, které je orientované spíše na desktop, nabízí se zajímavá volba v podobě této distribuce. V testovacích a RC verzích jsou Mandriva Linux 2007.1 Beta 1, MCNLive „VirtualCity“ RC a SAM Linux Desktop 2007 Test 1.

Novinky z méně známých distribucí a live. gNewSense, čistá GNU distribuce, založená na Ubuntu, vyšla ve verzi 1.1. ParallelKnoppix 2.3 je určen pro clustering počítačů, pokud potřebujete realizovat velké výpočty, nemusíte instalovat patřičný software na mnoho počítačů, ale můžete použít tuto distribuci. BinToo GNU/Linux 2007.1 je dalším forkem Gentoo, který je distribuován v binární podobě, primárně zaměřený na desktop. OpenSUSE 10.2 vyšlo jako liveDVD. A nakonec fork Puppy Linuxu Grafpup, který vyšel ve vývojové verzi 2.0 a je určen pro grafiky.

Něco pro zábavu

Doom zůstane pravděpodobně jednou z nesmrtelných her, jejíž jméno bude jednou vytesáno do kamene společně s málo dalšími projekty. Nebojte se, nejdeme psát o dalším engine, který bude pracovat s Doomovskými mapami a grafikou. Vaší pozornosti by neměla uniknout hra Cytadela, která je přepisem hry z Amigy, inspirované Doomem. Pokud se nepracovalo na grafice, a podle screenshotů, i otestování, si osobně myslím, že ne, je příjemné vidět, co uměli vývojáři a grafici v polovině 90. let 20. století a že dodnes se vývoj FPS neposunul významněji kupředu ;-).

Velkou část čtenářů osloví Amarok 1.4.5, který nabízí všechen komfort, jaký si jen dokážeme představit pro poslech muziky. Mezi nové vlastnosti patří browsení po showcastech, popisky k muzice synchronizované s Last.fm, vyhledávání v textech a mnoho dalšího.

Griffith je další správce sbírek. S ním si můžete sepsat svou sbírku filmů. Je psán pro GTK (XFce/Gnome) a poskytuje velmi příjemný komfort. Vložíte název filmu a zbytek tak si program stáhne s internetu, pokud je na imdb více filmů, které obsahují zadaná slova v názvu, je nabídnut výběr, ve kterém zvolíte požadovaný titul. Databázový backend je elegantní SQLite. Pokud se budete chtít svou sbírkou pochlubit na internetu, program umí udělat kvalitní a pohledný HTML výstup, jen máte-li velkou sbírku filmů, nechlubil bych se jí, abyste se nestali obětí zloděje :-).

Jedna z her, která mě velmi bavila již na počítači Amiga byl Blockout. Chvilku jsem jej hledal i pro Linux a našel jsem XBlockOut, který teď vyšel ve verzi 1.1.5. Přeji příjemné skládání kostek v tomto logickém rychlíku, stejně nemůžete nikdy vyhrát :-D.

Něco pro práci

Pro většinu uživatelů je počítačová grafika spjata s bitmapovými nástroji, ale vektorové grafické programy mají své nezastupitelné místo. V řadě případů, tvorba webové grafiky, či vizitek a firemních tiskovin, je mnohem vhodnější mít podklady udělány ve vektorové grafice a teprve v případě potřeby vyexportovat bitmapy. Nejznámějším a pravděpodobně i nejlepším open source programem pro tvorbu webové grafiky je Inkscape, který vyšel ve verzi 0.45. Nových vlastností a vylepšení je velmi mnoho, viz. poznámky k vydání, například zrychlení vykreslování, vylepšení SVG výstupů, či PDF/PS exportů.

Kvalitní zálohování je zapotřebí, ví to každý, ale zálohování začne většina uživatelů řešit, až když poprvé příjdou o data. Cedar Backup je zálohovací software, který právě vyšel ve verzi 2.10.1, napsaný v jazyce Python, který umí zálohovat nejen běžné soubory, ale i databáze z PostgreSQL, MySQL, nebo Subversion. Pokud necháte zálohu vytvořit na prázdné CD/DVD, bude zhotovena kompletní záloha dat, ale pokud použijete multisession médium, kde záloha je, budou vytvořeny inkrementální doplňky existující zálohy.

Pokud vyvíjíte projekty ve větších teamech, projektů je více a potřebujete interakci se zákazníky, je vhodné nasadit Bugzillu, která vyšla ve verzi 2.22.2. Zákazníci, ale i členové teamu mohou reportovat nejen chyby a kdy byly vyřešeny, případně zamítnuty, ale lze zákazníkům sdělovat i čas strávený na jejich zakázkách, eventuálně cenu úprav. Bugzilla má pochopitelně i komerční konkurenty, ale jedná se o velmi osvědčený projekt, který je nasazen i pro vývoj rozsáhlých aplikací. Pro provoz budete potřebovat MySQL a Perl.

Griffith XBlockOut 

Griffith - spravujte svou sbírku filmů. *** XBlockOut - Tohle nevyhrajete, ale můžete tomu velmi propadnout.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1422