Po dvou týdnech vám přinášíme novou dávku softwarových novinek. OpenSolaris, DOSBox a KOffice jsou pravděpodobně nejzajímavějšími novinkami.
10.6.2009 00:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8209×
Relativně vzácně se v našem seriálu objevují novinky splaté s OpenSolarisem. Tpou největší novinkou je OpenSolaris 2009.06, který by podle některých informací mohl být svobodnou verzí nového Solarisu 11, který je firmou SUN Microsystems nabízen komerčně. Z novinek jsou nejzajímavější DTrace pro PHP a MySQL, podpora Intel Xeon 5500, nebo virtualizace sítě díky Crossbow a samozřejmě souborový systém ZFS. OpenSolaris patří k tomu nejlepšímu ze světa Un*xi, ale pokud si jej uživatel vybere, měl by být mnohem pečlivější při volbě hardware, než u GNU/Linuxu. Projekt Indiana, binární distribuce OpenSolarisu, má několik odvozených distribucí, jejichž autoři se snaží OS přiblížit běžným uživatelům a které vyšly v nových verzích - Nexenta Platform 2.0 (defakto Ubuntu s jádrem OpenSolarisu, výhodou je známý správce balíčků) a MilaX 0.4 (liveCD OpenSolarisu s možností instalace).
Při hledání vhodné distribuce pro domácí desktop skončí celá řada u Ubuntu. Jedna z odvozených distribucí, Linux Mint 7, vycházející z aktuálního Ubuntu 9.04 „Jaunty Jackalope“ je možná pro domácí desktop zajímavější, než Ubuntu, protože hned po spuštění jsou připraveny k použití i pluginy a kodeky, jež Ubuntu kvůli legislativním omezením nemůže obsahovat a musí se dodatečně instalovat z polooficiálních zdrojů. Vývojáři se nesnaží nabídnout jen další fork Ubuntu s jinou tapetou, ale nabídli i nový systém přidávání dalšího software.
Krátce:
DOSBox 0.73 nemusí posloužit jen v případě, že máte v oblibě staré hry, ale přesto nové vydání zařazuji do sekce věnované hrám. Seznam novinek nové verze je vskutku úctyhodný: nové grafické módy VGA, nová emulace opl2 a opl3, přidaná emulace EGA, opravy EMS/XMS (, vylepšená podpora MS Windows Vista). Nově je možné připojivat adresáře jako oddíly disku za běhu DOSBoxu. Kompletní seznam změn je poněkudsi delší, podstatné změny se dají shrnout slovy vyšší stabilita a rychlost.
Krátce:
Kancelářský balík KOffice 2.0.0 je určen uživatelům desktopu KDE4, kterým vadí relativní těžkopádnost OpenOffice.org. KOffice 2.0.0 by měly být posledním dílkem skládačky, kterou přinesl přechod na KDE4, ale zatím nemají veškerou funkčnost KOffice 1.6, ta chybějící je přislíbena do verzí 2.1 a 2.2. Ve srovnání s předchozí řadou jsou KOffice 2 mnohem flexibilnější a jednotlivé komponenty jsou mezi sebou lépe provázány. ODF je používán jako výchozí formát souborů.