Přinášíme vám další příděl softwarových novinek ze světa distribucí, multimédií, her i nástrojů pro práci.
15.10.2009 00:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8824×
Gentoo Linux je tu již 10 let. Přestože jde o jednu z méně četných distribucí, její příznivci na Gentoo nedají dopustit. U příležitosti tohoto významného výročí vyšlo Gentoo Linux 10.0 LiveDVD, bohužel jen pro počítače na architekturách x86 a x86-64. Jak ke Gentoo patří, na DVD jsou velmi aktuální verze, například KDE 4.3.1, GNOME 2.26.3, Xfce 4.6.1, OpenOffice.org 3.1.1, Amarok 2.1.1 a další.
Známá neznámá je italská distribuce Sabayon Linux, která představuje pravděpodobně jednu z nejjednodušších cest k distribuce ze zdrojových kódů, základem je totiž Gentoo Linux. Nový Sabayon 5 vyšel, podobně jako Ubuntu a Kubuntu, ve verzích s KDE 4.3.1 a GNOME 2.26. Jádro 2.6.31 je optimalizováno pro desktop, distribuce podporuje Ext4, X.Org 7.5 je podpožen svobodnými i proprietárními ovladači pro karty NVidia a AMD. Novinek je pochopitelně více a z těch zajímavějších bych už jen vyzdvihl možnost transformace na HTPC pomocí XBMC.
Téměř 3 roky nejevil projekt Audacity téměř žádné známky života, až počátkem října 2009 vyšla nová verze 1.3.9, jejíž vývoj byl urychlen i díky GSoC. Nová verze nepřináší žádné převratné změny a patří do vývojové řady vedoucí k Audacity 2. Z pokroků od poslední stabilní verze jsou pravděpodobně nejzajímavější - import zvuku z QuickTime, podpora FFmpeg, vylepšená podpora VST pluginů, … Přesotže jde o vývojovou řadu, je program stabilní a použitelný bez problémů.
Opomíjený a velmi povedený poštovní program, to je Claws Mail, který vyšel ve verzi 3.7.3. Funkčně sice nemůže konkurovat Evolutionu, nebo Thunderbirdu s několika pluginy, ale pro drtivou většinu uživatelů je více, než dostatečným řešením. Program je modulární a pro podporu větší funkčnosti, než jsou jen textové maily, je nutné jej doplnit o pluginy. Původně byl Claws Mail jen upraveným Sylpheedem, ale dnes jde jeho vývoj vlastní cestou. Mezi novinkami aktuální verze je opravený překlad čaštiny, možnost nastavení a orientace papíru pro tisk, vylepšená konverze archivu z Evolutionu a mnoho chyb.
Linux-Ecology-HOWTO ukazuje jak se chovat ekologicky při práci s Linuxem. Zelené aktivisty dokument možná potěší.
Jak se zdá, programátoři se jen velmi pomalu rozjíždějí po prázdninovém provozu. Softwarových novinek jsem pochopitelně potkal při psaní článku podstatně více, ale většinou se jednalo jen o minoritní změny knihoven. Mezi distribucemi je zdánlivý kld před bouří, ale zanedlouho vyjdou nové verze majoritních distribucí, takže bude o čem psát.