Softwarové novinky (52)

Softwarové novinky Vám opět přináší přehled novinek mezi distribucemi (nejen) GNU/Linuxu a programy pro práci i zábavu.

10.2.2010 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 10748×

Nové distribuce

Vývojáři Sabayonu, distribuce na základech Gentoo Linuxu, nezahálejí, v prosinci vydali Sabayon Linux 5.1; opět jsou k dispozici obrazy 4 DVD, podobně jako Ubuntu je verze s GNOME a s KDE; a Sabayon Linux 5.1 x86 GAMING DVD. Jádro 2.6.31 je optimalizované pro provoz desktopu, nabízené desktopy jsou GNOME 2.28 (s GNOME Shell) a KDE 4.3.4, pochopitelně s „3D“efekty, které spolupracují s X.Org 7.5 a svobodnými ovladači karet s čipy ATI a NVIDIA. Výchozí souborový systém je již i zde Ext4 a pokud chcete využívat svůj hardware jako HTPC, máte k dispozici XBMC. Herní edice přináší klasiku, mezi níž patří Open Arena, Battle of Wesnoth, Torcs, Freeciv, …

Projekt Frenzy byl reinkarnován vlastními vývojáři, přestože jej zakladatel před delší dobou pohřbil. Nová verze 1.2 zůstala věrná kořenům ve FreeBSD (aktuálně 8.0), na rozdíl od jiného projektu, který od jádra FreeBSD přechází k Linuxovému jádru. Frenzy 1.2 vyšlo ve 2 edicích - Lite a Standard. Frenzy je liveCD, „švýcarský kapesní nůž administrátora“

Distribucí odvozených od Ubuntu je velmi mnoho, většina je poměrně nezajímavých, ale ArtistX 0.8 si pozornost zřejmě zaslouží. Aktuální ArtistX vychází z předposledního Ubuntu 9.04, čímž se řídí i výběr verzí software. Připraveny jsou desktopy GNOME 2.26 a KDE 4.2.4 s pestrým výběrem software pro práci se zvukem a videem, 2D i 3D grafikou. Méně známým forkem Ubuntu je i BackTrack Linux 4, který poslouží především profesionálům, jež potřebují řešit penetrašní testy, bezpečnostní audity, či provézt forenzní analýzu.

Krátce

Hry a multimédia

EBM je podle některých mrtvý hudební styl, ale on nadále žije a má vliv na dnešní elektronickou hudbu. EBM používá industriálně znějící syntetické zvuky. Pro vytvoření takových zvuků se používají syntetizéry a jedním z těch aktuálně vydaných je Minicomputer 1.41, v němž máte možnost pro tvorbu zvuků využít 2 oscilátorů a editace obálky. Když budete mít zvuky vygenerované, můžete pokračovat v tvorbě například pomocí aktualizovaného programu Milky Tracker 0.90.85.

Krátce

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Vývojáři webových aplikací často používají frameworky, ty serverové podle jazyka v němž píší, ale na klientské straně je pravděpodobně nejrozšířenější JavaScriptový jQuery, jež vyšel ve verzi 1.4.1. Ve srovnání s předchozí verzí 1.3.2 je velká část kódu naprosto přepsána, což se projevilo podstatně vyšší rychlostí kritických částí. JQuery je napsán tak, aby fungoval v drtivé většině běžně používaných webových prohlížečů (Firefox 2+, IE 6.0, Opera 10.10, Safari 3.2+). JQuery je zajímavý framework, který umí zjednodušit výrazně vývoj webových aplikací.

Od poslední stabilní verze OpenOffice.org uplynul delší čas a vývojáři uvolnili OpenOffice.org 3.2. První změnou, jíž si uživatelé všimnou, je rychlejší start aplikací. Vylepšuje se kompatibilita s „nepsaným standardem“ Microsoft Office; zaheslované dokumenty by měly být bezproblémové; vylepšena je i podpora nové verze formátu ODF 1.2. V tabulkovém procesoru je opravené třídění, vylepšená manipulace se spojenými buňkami a zlepšení mnoha funkcí. Programů Draw a Impress se týkaly spíše minoritní úpravy (číslování stránek, lepší spolupráce s ostatními programy). Vypsat všechny změny na omezeném prostoru krátkého článku je nemožné.

Krátce

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1677