Web v Pythonu s Poor Http nebo Poor Publisher

Webové stránky psané v jazyce Python se stále moc nevidí, i přes to, že v mnohých případech je jeho použití daleko vhodnější než např. PHP. Důvodů proč tomu tak je, může být mnoho. Vedle „nevzdělanosti” webových programátorů, dostupnosti služby na straně webhostingových firem může být jedním z faktorů samotné rozběhnutí primitivní hello world aplikace a universálnost provozu takové aplikace.

20.6.2011 10:00 | Ondřej Tůma | přečteno 10819×

Python - jaké máme možnosti

Provozovat webovou stránku psanou v Pythonu je, i když se to nezdá, vcelku jednoduché. Možností použití je hned několik. Můžeme psát cgi skripty, můžeme použít mod_python a to hned několika způsoby, nebo můžeme provozovat vlastní webový server napsaný přímo v Pythonu. Pro různé aplikace se hodí různé přístupy. Já se však v tomto článku zaměřím na univerzální přístup, který umožňuje provozovat aplikaci jak samostatně, jako webový server, tak v serveru Apache přes mod_python. Podrobnější rozbor možností můžete nalézt třeba v jednom z mých starších článků.

Poor Http nebo Poor Publisher

Při hlubším zkoumání jak v Pythonu napsat webovou aplikaci, která by byla dostupná přes Lighttpd sem nakonec napsal vlastní webový server Poor Http. I když byl tento server původně navržen jako pattern webové aplikace, umí toho nakonec víc a stal se samostatnou fungující komponentou.

Co tedy umí ? Je konfigurovatelný, umí běžet v režimu single (jednoprocesový, jednovlákonový), forking (multiprocesový), threading(multivláknový). Umí logovat a to jak požadavky (access log), tak chyby (error log). Vedle zavolání příslušné funkce, která obsluhuje konkrétní požadavek umí vrátit i soubor uložený na serveru, například obrázek. Dále umí generovat základní chybové stránky, jako 403, 404, 405, 500 a 501. Jeho API je z důvodů kompatibility co nejvíce podobné API mod_pythonu resp. Apache. Je konfigurovatelný prostřednictvím ini souboru a umí běžet v ladícím i optimalizovaném režimu.

Ke spojení webové aplikace a serveru používá soubor dispatch_table.py, který obsahuje vazbu http požadavků a obslužných funkcí. Dále je v něm možné definovat obsluhu chybových stavů a inicializaci aplikace. Tento soubor stejným způsobem využívá i Poor Publisher, jakožto rozhraní mezi mod_pythonem a webovou aplikací. Obě komponenty, jak Poor Http tak Poor Publisher nepatrně vylepšují FieldStorage, obsahují vlastní ladící obsluhu chyby 500 a definují třídu PoorSession, což je tzv. samonosná cookie.

import http
import application

handlers = {
    ‚/‘                 : (http.METHOD_GET, application.index),
    ‚/post‘             : (http.METHOD_POST, application.post),
    ‚/history‘          : (http.METHOD_GET, application.history),
}
Dispatch table aplikace AJAXChat.
SetHandler mod_python
PythonDebug On

# predpoklad je ze aplikace je ulozena v /srv/ajaxchat
PythonHandler /srv/ajaxchat/poorpublisher.py
PythonPath "['/srv/ajaxchat'] + sys.path"
PythonAutoReload On

<Files ~ "\.(css|js)$">
   SetHandler default-handler
</Files>
Soubor .htaccess z aplikace AJAXChat.

Definice obslužných handlerů

Jak sem již napsal výše, API se snaží co nejvíce podobat mod_pythonu, proto obslužný handler dostane v parametru objekt Request. Ten se samozřejmě liší podle toho, zda je aplikace puštěná přes Poor Http, nebo Poor Publisher. Základní práce s objektem a dostupnost metod je ale víceméně shodná. Metoda může končit buď vrácením stavu http.OK či http.DONE, nebo vyvoláním výjimky http.SERVER_RETURN. Obě komponenty odchytí i jiné výjimky a v takovém případě vygenerují chybovou stránku 500, na která podle nastavení ladění bude vygenerován i traceback.

import http

def index(req):
    req.content_type = „text/html”
    req.sendfile(‚index.html‘)
    return http.OK
#enddef
Ukázka metody index.

Homepage, licence, dokumentace

Domovská stránka projektu samotného zatím vlastně pořádně neexistuje, aktuálně je k dispozici jen text na mém blogu. Kód obou komponent je uložen v SVN repositáři na serveru SourceForge.Net, kde jsou k dispozici i příslušná fóra. Dokumentací je momentálně pouze zdrojový kód a články na mém blogu. Toto plánuji změnit a hodlám vygenerovat jak dokumentaci, tak nějakou srovnávací tabulku v rozdílech při použití PoorHttp a PoorPublisheru (mod_python, resp. Apache). Kód aplikace je samozřejmě otevřený a dále publikovaný pod licencí BSD, což zaručuje jeho další použití v jakémkoli projektu.

Na závěr zbývá ještě dodat, že obě komponenty sem podrobil zátěžovému testu, a jeho výsledky jsou publikované např. zde. Na ostrých serverech používám momentálně komponentu PoorPublisher a PoorHttp používám na netbooku pro svojí nenáročnost oproti serveru Apache.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1846