Programujeme s XML (14.) - Podmínky v XSLT

Ačkoli by nám funkcionalita z minulých dílů leckdy stačila, nabízí nám XSLT mnohem víc, dnes se tedy podíváme na podmínky v šablonách.

31.8.2004 15:00 | Aleš Hakl | přečteno 14759×

Jazyk XSLT obsahuje dva druhy konstrukcí umožnujících podmíněně začleňovat různé části šablon. Jedná se o element xsl:if, který nám začlení nebo vypustí část šablony v závislosti na hodnotě daného výrazu jazyka XPath, a o elementy xsl:choose, xsl:when, xsl:otherwise pomocí kterých můžeme na jednom místě šablony snadno vybrat z několika různých částí.

Jednotlivé elementy můžeme do sebe libovolným způsobem zanořovat, ovšem smíme je použít pouze uvnitř elementu xsl:template.

xsl:if

Element xsl:if je na použití nesmírně jednoduchý, disponuje pouze jedním atributem test , jehož obsahem je výraz jazyka XPath, pokud se tento výraz rovná true je obsah elementu použit, jinak je přeskočen.

Vraťme se k naší ukázce s telefoním seznamem. Představme si, že chceme omezit zobrazování některých údajů a proto ke všem elementům tvořícím sloupce tabulky přidáme atribut private. A nyní můžeme použít instrukci xsl:if k zobrazení jen některých údajů například takto:

  <xsl:template match="phone|email">

    <td>
      <xsl:if test="not(@private)">
        <xsl:apply-templates />
      </xsl:if>
    </td>
  </xsl:template>

xsl:choose

Element nemá žádné atributy a seskupuje několik elementů xsl:when a případně jako poslední položku element xsl:otherwise. Každý element xsl:when má stejně jako element xsl:if atribut test.

Celý element xsl:choose je pak nahrazen obsahem prvního elementu xsl:when, u kterého se výraz v atributu test vyhodnotí na true a v případě, že existuje element xsl:otherwise a všechny elementy xsl:when měly atribut test rovný false, je použit obsah elementu xsl:otherwise

Tuto konstrukci můžeme použít k vylepšení předchozí ukázky, budeme buďto vypisovat hodnotu daného sloupce a nebo text, který má za úkol vysvětlit uživateli, proč tam žádná hodnota není.

  <xsl:template match="phone|email">
    <td>
      <xsl:choose>

        <xsl:when test="@private">
          Nezveřejněno
        </xsl:when>
        <xsl:when test="string(.)!=''">
          <xsl:apply-templates />
        </xsl:when>
        <xsl:otherwise>

          Nezadáno
        </xsl:otherwise>
      </xsl:choose>
    </td>
  </xsl:template>

Spolu s konstrukcemi pro větvení zpracování je vhodné zmínit element xsl:message, pomocí kterého můžeme vypisovat různá hlášení v průběhu zpracování dokumentu, může se jednat o hlášení o průběhu, ladicí výpisy nebo třeba chybová hlášení.

Element xsl:message má atribut terminate, který, jak již název napovídá, určuje, zda-li bude transformace po výpisu této zprávy ukončena a nebo se v ní bude pokračovat. Implicitně má hodnotu "no" která způsobuje pokračování v transformaci, transformaci ukončíme hodnotou "yes"

Tento element můžeme s výhodou použít spolu s elementem xsl:if jako jednoduchý test na nesmyslné nebo nemožné stavy, hloupého uživatele a podobně, stejně jako se v C/C++ často používá makro assert().

Například takto můžeme zabezpečit, že jméno a příjmení musí být vždy vyplněno:

  <xsl:template match="first-name|surname">

    <xsl:if test="string(.)==''">
      <xsl:message terminate="yes">Jmeno musi byt vyplneno</xsl:message>
    </xsl:if>
    <th>
      <xsl:apply-templates />

    </th>
  </xsl:template>

Pokud nekteré jméno nevyplníme, dočkáme se následujícího výstupu:

$ xsltproc phonebook2.xsl phonebook.xml > pb.html
Jmeno musi byt vyplneno

Zde bych pro dnešek skončil, příště se podíváme na různé pokročilé vlastnosti související s výstupem dokumentu.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=380