V dnešní době digitálních fotoaparátů
má každý ve svém počítači množství fotografií. Proto každý určitě
bude někdy potřebovat prohlížeč obrázků, dnes se podíváme na jeden z
nich a sice na GQview.
8.9.2004 08:00 | Vasek | přečteno 11137×
Mezi základní funkce tohoto grafického prohlížeče patří:
Po spuštění aplikace se otevře okno, které vidíte na obrázku. Okno programu má několik částí: v levém horním rohu aplikace najdeme nabídkové menu a pod ním ikony nejčastěji používaných funkcí, zbývající levá čast okna se skládá z okna pro procházení adresářovou strukturou a okna souborů, ve kterém se zobrazují grafické soubory v aktuálním adresáři. Celou pravou část okna aplikace zabírá okno obrázku.
Obrázek zobrazíme tak, že si vyhledáme v okně adresářů příslušné umístění obrázku. V seznamu grafických souborů obsažených v daném adresáři vyhledáme přislušný obrázek a kliknutím na něj ho otevřeme v okně obrázků. Obrázky se standardně otevírají v režimu 1:1 (ve skutečné velikosti), při dnešních velikostech digitálních fotografií je zřejmé, že obrázek nebude zobrazen celý, ale jen jeho část. Pokud chceme při libovolné velikosti okna vždy vidět celý obrázek, nastavíme si režim "Přispůsobit do okna". Přepnutí do tohoto režimu lze provést několika způsoby: přes menu Zobrazit -> Do okna, pomocí klávesové zkratky X anebo z kontextové nabídky, kterou vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek, položkou Přizpůsobit do okna.
GQview má kromě již dvou zmíněných režimů (1:1, do okna), další režim, který umožňuje obrázky libovolně zvětšovat či zmenšovat až do poměru 32:1 (1:32). Opět existuje několik způsobů jak to provést. Pomocí menu Zobrazit -> Zvětšit(Zmenšit), s využitím klávesové zkratky = (pro zvětšení) a - (pro zmenšení) anebo z kontextové nabídky. Pro přepnutí do zobrazení 1:1 slouží klávesová zkratka Z.
Pokud se přestáváte orientovat ve změti názvů souborů, které se zobrazují v okně souborů, nemusíte zoufat. GQview nám umožnuje nechat si u názvů souborů zobrazit náhledy obrázků pomocí Zobrazit -> Do okna nebo pomocí klávesové zkratky T. Prohlížeč nabízí celou řadu dalších pohledů na fotografie mezi, kterými nechybí celoobrazovkový režim (Zobrazit -> Celá obrazovka či klávesová zkratka F). Tento režim je vhodný k prezentování fotografií, jelikož je možné pomocí kláves PgUp/PgDn přecházet na předcházející/následující obrázek. V tomto režimu je možné také spustit automatickou prezentaci (tzv. slideshow), provede se to z kontextového menu. Doba setrvání jednoho obrázku se nastavuje v Úpravy -> Nastavení.
Všechny digitální fotoaparáty ukládají do souboru kromě obrázku i meta-informace tzv. EXIF (Exchangeable Image File Format). Mezi těmito informacemi najdeme: datum pořízení, typ fotoaparátu, clonu, expoziční čas, použitou kompresi atd.. V GQview lze EXIF informace zobrazit z menu Zobrazit -> EXIF údaje či klávesovou zkratkou Ctrl E.
Při velkém množtví fotografií je potřeba nějakým způsobem fotografie organizovat do sbírek. I s touto prací nám může GQview pomoci. V menu Zobrazit -> Správce třídění či Ctrl S máme možnost zobrazit jednoduchý nástroj pro správu sbírek.
Jednoduché editace fotografiií se staly samozřejmostí u prohlížečů obrázků, tak ani GQview nemůže být vyjímkou. GQview umí fotografie otáčet a převracet a umožnuje editovat obrázky v externím editoru (Gimp, Xv, Xpaint). Při otáčení si lze vybrat z jedné předdefinovaných rotací Vlevo, Vpravo, O 180° a Zrcadlení, Převrácení. Všechny funkce pro otáčení najdeme v nabídce Úpravy -> Otočit.
Nástroj, který dělá z GQview neocenitelného pomocníka pro správu fotografií, je vyhledávání duplicitních obrázků. Tuto funkci najdeme v menu Soubor -> Najít duplikáty či klávesovou zkratkou D. Použití této funkce je jednoduché, stačí přesunout vybrané soubory do dialogového okna funkce, která následně vyhledá duplicitní fotografie. Tato funkce umožnuje vyhledávat duplicitní soubory podle několika kritérií: názvu souboru, velikosti souboru, data vytvoření, rozměrů fotografie, kontrolního součtu, cesty, a také podle EXIF informací.
GQview je užitečný nástroj na prohlížení a jednoduchou správu vašich fotografických sbírek. Jako jeho velké plus vidím funkci na vyhledávání duplicitních fotografií a podporu EXIF.