Po několika měsících příprav máme možnost se podívat na novou verzi Mandrakelinuxu. Pojďme tedy nahlédnout co nám Mandrakesoft připravil.
22.9.2004 18:00 | Ivan Majer | přečteno 20493×
Nová verze je zatím dostupná pro členy Mandrakeklubu a to ve verzi na pěti instalačních CD. Uvolnění volně stažitelné verze se dá očekávat během několika málo dnů.
Vyjití nové verze předcházel dlouhodobý časový plán, podle kterého Mandrakesoft novou distribuci připravoval. Plán alespoň tak jak jsme mohli sledovat byl průběžně dodržován a až na jeho konci došlo k vynechání rc2 a namísto ní vyšla již rovnou verze Community.
Instalace nové edice je zcela v duchu verzí předchozích, takže v grafickém prostředí zcela jednoduchá a díky dobře lokalizovanému instalátoru bezproblémová i pro někoho kdo cizí jazyk neovládá. Instalátor nalezl veškerý hardware a nabídl jeho konfiguraci, ať už se jednalo o televizní či grafickou kartu.
Vzhledem k tomu, že způsob instalace i screenshoty z ní již na našem serveru byly několikrát uveřejněny, mohu čtenáře odkázat na recenze minulých verzí distribuce.
Tuto verzi jsem instaloval na několikrát, protože jsem chtěl vyzkoušet co obnáší plná instalace a co instalace bez defaultního desktopu to jest KDE. Takže se pojďme podívat co je v naší verzi nového. Především byla dopředu avizována lepší podpora hardware, což jsem já osobně poznal na detekci televizní karty.Jiné změny se mne nedotkly, protože slibovanou lepší podporu Mandrakelinuxu na laptopu jsem se zatím neodvážil použít. Co se týká podpory Wifi a BlueToth zařízení, jejich podpora samozřejmě vzrůstá v závislosti uvolňování specifikací jednotlivých výrobců. Takže otázka je jestli lepší podpora Wifi karet je zásluhou Mandrakelinuxu, či spíše tvorby ovladačů pro tato zařízení komunitou vývojářů. Ovšem zařazení těchto ovladačů do distribuce je záležitostí jejích tvůrců a je zcela samozřejmé, že i podle schopností distribuce pracovat s novějším hardware se bude velké množství uživatelů rozhodovat jakou distribuci zvolit. A musíme přiznat, že hardwarová detekce a možnost konfigurace je u Mandrakelinuxu vždy na jednom z prvních míst.
Další o co se u Mandrakelinuxu snaží vždy při uvedení nové verze distribuce je nasazení nejnovějšího software. Tady se již názory uživatelů značně rozchází a nelze se někdy divit, protože to nejnovější nemusí být někdy to nejlepší.
Jako desktop je v této verzi KDE 3.2.3, Gnome 2.6 a jako okenní manažeři WM 0.90.0, IceWM, Enlightenment, Blackbox (žije tento projekt ještě?) a TWM. Z nějakých důvodů chybí poměrně populární Fluxbox. Protože bylo předem avizováno, že Silver členové Mandrakeklubu mají možnost zvolit instalaci KDE 3.3 chtěl jsem zkusit i tuto novinku. jenže ať jsem na všech pěti CD hledal jak jsem hledal tak jsem balíky s touto verzí nenašel, takže snad při uvedení verze Official.
Co je v této verzi důležitou novinkou je zařazení XOrg 6.7.0. Tato verze již dovoluje různé animace oken atd.Dokonce mi začala u počítače chodit 3D akcelerace, takže bych si mohl zahrát i Tuxe.
Kernel je zde ve verzi 2.6.8.1 to znamená nejnovější verze.
Při prvním spuštění KDE jsem byl příjemně překvapen, kupodivu vzhled a veškeré nastavení zůstalo v podobě z minulé verze.Vzhledem k tomu je orientace v menu i způsob nastavení jednoduchý a uživatel nemusí hledat nové způsoby.
Vykoušel jsem i ostatní desktopy a manažery oken a nevím zda je to jen můj pocit, ale je vidět, že Mandrakelinux preferuje jako výchozí desktop KDE. Sdílení menu funguje ještě tak v Gnome, ale například ve Windowmakeru je to věc kterou je třeba okamžitě zrušit, protože je naprosto nepoužitelné.
Nejenom, že WindowMaker neumí mít po instalaci korektní české menu (to lze napravit příkazem wsefont latin2
), ovšem po druhém spuštění zmizely nápisy v menu a nenašel jsem jediný důvod proč se tak děje.
V Gnome při prvním spuštění je jenom prázdný panel a všechna potřebná tlačítka si musíte dodat sami.
V IceWM fungovalo sdílení menu bez problémů.
Co se týká programového vybavení tak jak je zvykem u MDK jsou jednotlivé oblasti software plné nejrůznějších alternativních programů. Z kancelářských balíků je to OpenOffice.org 1.1.3 nebo KOffice 1.3.3 a samozřejmostí jsou i programy jako QCad, Scribus a programy pro komunikaci s PDA. Internetové programy jsou zastoupeny prohlížeči Mozilla 1.7.2, Opera, Konqueror nebo Links. Nechybí programy pro ftp přenosy jako je KBear či emailoví klienti jako je Mozilla-mail nebo Kontact. Trochu mne překvapuje, že není zastoupen poměrně oblíbený browser Firefox nebo poštovní klient Thunderbird.
Samozřejmě nechybí programy pro práci s videem jako Mplayer, Totem, Xine a jako defaultní je v této verzi nastaven Kaffeine. Další množství programů je pro práci a úpravu zvuku jako je Grip, XMMS, JuK nebo Rosegarden.
Další kapitolou jsou programy pro práci s grafikou v čele s grafickým editorem Gimp 2.0.4 a samozřejmě nesmí chybět nejrůznější programy pro prohlížení obrázků jako je GQview,práci s digitálními fotoaparáty nebo skenery nebo programy pro tvorbu albumů z našich digitálních fotografií jako je Digikam nebo KAlbum.
Samozřejmě jsou v distribuci obsaženy všechny možné programy a utility pro správu nebo sledování systému (GKrellm), ale i nejrůznější vývojové aplikace (KDevelop,IDLE). Zcela samostatnou kapitolou je pak Mandrake Control Center, které mne v této verzi příjemně překvapilo,protože se tvůrci distribuce vrátili ke vzhledu z verze 9.2, která nejenom podle mne byla podstatně přehlednější.
Distribuci jsem zkoušel dva dny a musím říct, že mi poměrně dost vadila svázanost všech aplikací s KDE. V této distribuci není například Sim, ale jeho verze pro KDE KSim a mnoho dalších aplikací je z podobného soudku. pokud se tedy rozhodnete KDE neinstalovat můžete rovnou zapomenout na tyto aplikace nebo vás čeká stahování balíčků z netu. Rovněž tak je pro mne nepochopitelné, proč není zařazen Firefox nebo Thunderbird, když mdk balíčky existují a jedná se o velmi oblíbené programy.
Jinak jsem proti distribuci neměl vážnější výhrady, zatím se mi nestalo, že bych narazil na nějaký program, který by spadl díky fatální chybě. Jedinou výjimkou je WindowMaker, který má udělaný balíček z CVS a někdy spadne při uložení sezení. Tady je však otázkou zda to je tím, že je nasazena vývojová verze nebo špatným vyladěním tvůrců distribuce.
Protože bylo málo času na detailnější zkoumání uvidíme jak se bude chovat distribuce při dalším provozu.Zatím musím bohužel říci, že první dojem z nové verze distribuce je spíše rozpačitý a osobně mi připadá jako updatovaná verze 10.0, ovšem to je možná jen můj názor.