Programy, které musíte mít (4) - Kancelářské balíky 2.

V dnešním díle se podíváme na další kancelářské balíky pod linuxem – KOffice, GnomeOffice a další.

28.12.2004 06:00 | Ondřej Čečák | přečteno 14735×

KOffice

KDE logo

KOffice je (jak ostatně značí K v názvu) "součástí" KDE – jedná se o kompletní kancelářský balík s jednotným vzhledem. Výhodou je vzájemná interoperabilita (součinnost) jednotlivých součástí, kterou zajišťuje základ komponentového modelu KParts.

Dalším kladem KOffice je (kromě bezproblémového včlenění a look&feel shodný s KDE) rychlost – oproti OpenOffice.org je doba startování kratší a i práce s programy je rychlá. Kompatibilita s proprietárním formátem MS Office je už o něco horší, ale měla by se stále zlepšovat. KOffice bohužel neběží na MS Windows, takže pokud na něj chcete přejít třeba z Wordu, budete muset pravděpodobně změnit i operační systém.

V prostředí MDK 10.0 budete pro instalaci KOffice potřebovat balíčky koffice (vlastní balík programů) a koffice-i18-cs (česká lokalizace; nápověda je bohužel anglicky). Grafický správce balíčků je v nabídce pod Systém – Nastavení – Balíčkovač.

KWord

KOffice KWord

KWord je svým ovládáním podobný MS Wordu, takže pokud z něj přecházíte, nebudete ztraceni. I když není tak funkčně bohatý jako jeho ekvivalenty (OOo Writer, MS Word), tak například svou osobní/firemní korespondenci v něm vyřešíte bez větších problémů.

Velice bohatá je jeho nabídka filtrů pro import/export – formát souborů KWord (ať už komprimovaný nebo nekompriovaný XML), .html, dokument TeX, nativní formát OpenOffice.org 1.1.x, AbiWord, WordPerfect, plain text, SGML, Lotus AmiPro, AbiWord, RTF (který by měl být MS Word kompatibilní; uložení do formátu .doc není možné) a nebo třeba MS Writer. Ovšem kvalita filtrů už je horší, objevovaly se typické problémy se ztrátou obrázků a jiných objektů, formátování a podobně.

KSpread

KOffice KSpread

I tabulkový procesor KSpread fungoval bez větších potíží, uživatelé MS Office by opět neměli být příliš zoufalí při hledání "své oblíbené" funkce. KSpread také zvládá export a import do široké škály formátů podobně jako KWord, ale opět se mohou vyskytnout (vyskytují) potíže. Poměrně nepříjemné je, že KSpread dokáže soubory .xls z MS Excel pouze načíst, uložit je už musíte v jiném formátu.

KPresenter

KOffice KPresenter

Nástroj pro vytváření prezentací funguje dle očekávání, jenom má o něco chudší nabídku funkcí. Svým zpracováním a ovládáním je podobný MS PowerPointu (narozdíl od svého konkuretna z balíku OpenOffice.org, který se ovládá trochu jinak).

Ostatní

Mimo zmiňované programy můžete vyzkoušet také jednoduchý vektorový editor Karbon14, editor grafů Kivio, generátor grafů a přehledů Kchart, editor vzorců KFormula a aplikace pro vytváření reportů Kugar.

V blízké době by měl být do balíku zařazen také bitmapový editor Krita a nástroj pro správu databáze Kexi.

Závěr

KOffice je pro domácí uživatele velice kvalitní volbou, je rychlý, případně zapadá do stylu KDE a jeho nabídka funkcí je dostačující. Přechod na KOffice ve firmě bych (zatím) raději nedoporučoval, nicméně díky stálému vývoji se může mnohé v blízké budoucnosti změnit. KOffice je v současné době jedním z největších open source konkurentů OpenOffice.org a často bývá zmiňován jako "lehčí" alternativa OOo.

Gnome Office

Na rozdíl od předchozích balíků je Gnome Office spíše skupinou programů, které jsou vyvíjeny nezávisle na sobě a spojuje je především vzhled (resp. použité knihovny) GNOME. Nejvýznamnější z programů jsou asi dva typičtí zástupci, kteří se často používají zvlášť: emailový a groupwarový klient Evolution a grafický editor pro bitmapovou a (částečně) vektorovou grafiku GIMP.

AbiWord

Abiword

Textový procesor AbiWord byl původně vyvíjen společností SourceGear jako komerční program, ale později se stal volně šiřitelným open source softwarem. Program v MDK 10.0 nainstalujete jednoduše pomocí balíčku abiword.

AbiWord je lokalizován do češtiny (včetně nápovědy) a až na trošku rozdílné ovládání mě nic nepřekvapilo. Výhodou je, že AbiWord lze použít i na MS Windows. Také nabízí různé importní/exportní filtry (AbiWord, MS Word, XHTML 1.0, .mht, .rtf, plain text) a opět, bohužel, tato konverze není úplně dokonalá.

Gnumeric

Gnumeric

Gnumeric je velmi kvalitní tabulkový procesor, který je vyvíjen v rámci GNOME Desktop, respektive GNOME Office. Ovládání a styl práce je podobný programu MS Excel. Stejně jako u už zmíněných programů trpí filtry pro import a export některými chybami – špatná konverze objektů, formátování a podobně. Narozdíl od programu KSpread už umí uložit sešity do formátu nativního pro MS Excel.

Ostatní

Podrobnější popis programů zařazovaných do GNOME Office by byl svým rozsahem nejspíš na další díl, takže stručně: vyzkoušet můžete také faxový klient Gfax, vektorový editor Sodipodi, nástroj pro práci s bitmapovou a vektorovou grafikou GIMP, editor diagramů Dia, groupware a emailový klient Evolution, samotný emailový klient Balsa, nástroj pro řízení projektů Mr Project nebo Toutdoux, a nebo vektorový editor Sketch.

602Office

602Office logo

Česká společnost Software602 nabízí "svůj" komerční kancelářský balík 602Office. Ten je založený na OpenOffice.org a je doplněn o některé další součásti (relační databáze 602SQL) a samozřejmě i technickou podporu. Zmiňuji ho především proto, že běží jako na Windows, tak i na Linuxu.

Více se můžete dočíst na OpenOffice.cz nebo přímo u Software602.

CrossOver Office

CrossOver Office logo

Možnou alternativou je i spuštění MS Office bez nutnosti Windows nebo licence na ně. CrossOver Office je komerční "větví" projektu WINE a umožňuje bezproblémovou instalaci a spuštění programů MS Office (XP, 2000, 97), Adobe Photoshop a nebo třeba Macromedia Dreamweaver MX, Flash MX emulováním API Windows (což už dělá samotný WINE, CrossOver Office ho doplňuje o jednoduché uživatelské grafické rozhraní, knihovny atd.).

Výhodou je, že si můžete program CrossOver Office Standard zdarma a bez omezení vyzkoušet na dobu 30 dní. Bohužel současná verze nepodporuje spuštění MS Office 2003 Trial, takže se hodí především pro případ, kdy už máte kancelářský balík Microsoftu koupený.

Program CrossOver Office má ještě několik zajímavých funkcí (např. podporu windows pluginů přímo pro linuxové prohlížeče, Office přes tenké klienty atd.), ty už jsou ale nad rámec tohoto článku.

Záver: kancelářské balíky

V linuxu máte poměrně bohatý výběr kancelářských balíků. I když každý z představených programů má své slabiny, jejich vývoj stále pokračuje. Nicméně pokud je pro vás MS Office nepostradatelný, můžete ho použít i v linuxu.

Odkazy, dodatky

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=608