Rozhovor s Viktorem Matysem (Qwert.cz)

grumpaZajímavý a vtipný rozhovor nejen o Linuxu se zakladatelem portálu qwert.cz

6.2.2005 14:00 | František Hucek | přečteno 13148×

Bylo by možné napsat nějaké obecné informace o Tobě? Tj. věk?

42 (skoro)

Jaké je tvé současné zaměstnání?

Jako většinou - volná noha. Hlavně se teď živím jako lektor na kurzech, ale nerad to říkám, abych to nezakřikl. V tomhle oboru jede švarcsystem na plný pecky a sociální inženýři ze současné vlády nám v tom dělají pěkný mumraj.

Jaký je tvůj stav svobodný/ženatý?

Podruhé svobodný.

Jaké máš záliby?

Kromě počítačů to je příroda, přátelé, různé náboženské systémy (teoreticky) a zen (prakticky). Ve zbývajícím čase všechno ostatní - třeba i politika.

Máš nějaké foto? :)

mám :)

Jak jsi se vůbec dostal k linuxu?

V roce 1999 jsem se proti své vůli stal správcem sítě na WinNT a protože jsem to moc neuměl, začal jsem lovit v internetových konferencích. A tam jsem se dozvěděl, že ten Linux existuje. Zvláště na zive.cz o tom byly dlouhé zasvěcené debaty, a tak jsem si řekl, že by to stálo za pokus. Naštěstí v té době vyšel RH5.2 "knižně", tak jsem si ho koupil, čímž to taky skončilo, protože instalační příručka mě vyděsila natolik, že jsem neměl odvahu to zkusit. Pak vyšel další RH (tuším 6.1), opět knižně, tak jsem ho koupil a dokonce, plný hrůzy z toho, jak to dopadne s mými nezazálohovanými daty ve Windows, ho úspěšně nainstaloval. Data smazána nebyla. No, a pak už začalo, co zná každý, kdo přešel z Win na Lin - peklo pochopit, že tady se přemýšlí úplně jinak.

Jak Tě napadlo provozovat web na kterém se prodávají linuxová cédéčka?

To navazuje na předchozí otázku. Časem jsem objevil zásilkovku s Linuxem, tuším že linux-cd.cz a tam si začal objednávat další Red Haty a vposledku Mandrake. Jenže v lednu 2002 oznámili, že končí.

Vsuvka: Pár týdnů před tím než skončili, změnili na svých stránkách design.

Když jsem později na Qwertu měnil design stránek, bál jsem se, abych neskončil. Jsem trochu pověrčivý, no. :o) Takže oni skončili a já si říkal: "Boha, kde já teď ten Linux budu shánět?" To bylo v úterý. Ve čtvrtek ráno jsem se probudil a povídám si: "No tak to budu dělat já".

Vsuvka 2: To je taková hezká mini historka do moderních učebnic kapitalismu.

Taky by ji měli znát ti, co se snaží druhým vládnout, protože po takovém nápadu často přijde vystřízlivění, když se člověk začne dozvídat, kolik úředníků a úřednic musí uspokojit. Já v tomhle naštěstí nebyl nový, takže mě to otrávit nemohlo. A začal jsem.

Dneska už můžu říct, že když mi hodný lidi z roota (zpětně ještě jednou díky za nezištnou pomoc) vydali na svých stránkách v novinkách oznámení, že tu máme novou zásilkovou službu s Linuxem, tak jsem v tu chvíli měl teprve hotovou první verzi stránek (velmi jednoduchou) a vůbec jsem netušil, odkud budu ty iso obrazy CD na vypalování brát.

Kdo chce začít podnikat, musí být tak trochu v laufu. Kdybych o tom přemýšlel, asi bych nikdy nezačal. Výhoda beraní nátury.:o) A taky můžu přiznat, že začátek se opravdu vydařil: První tři zásilky, které jsem poslal, byly vadné.:o))) Ale to bylo spíš dobré znamení. Když už pak té práce bylo hodně, pochopil jsem jakou sílu má filosofie Unixu a vzal si z ní příklad - Unix, to jsou jednoúčelové utility, která každá dělá perfektně jednu věc, ale nic jiného. Tak jsem si řekl, ze Qwert bude na českém Open Source nebi prostě jen o těch distribucích - informace a prodej. Nic jiného. Žádné další články, Žádné velké diskuze. Prostě jen informace pro lidi, co se chtějí o těch distribucích něco dozvědět, než si to třeba objednají, nebo třeba sami odněkud stáhnou. Myslím, že se to osvědčilo.

Můžeš nějak popsat historii Qwertu? Tj. jak to fungovalo, jestli Tě to uživilo, jaké byli ohlasy atd?

Nejdřív jsem měl jen tu chuť. Naštěstí jsem měl doma pár věcí ještě od linux-cd, takže jsem měl co vypalovat. Nabídku jsem rozšířil o Slackware, který na linux-cd neměli, ale sehnal mi ho kámoš z Internetu. Ten byl taky prvním dodavatelem stáhnutých distribucí. Já bych rychlou linku v Litoměřicích nesehnal. Pak se nabídka rozšiřovala. Třeba velmi brzy jsem začal posílat FreeBSD. Bylo to v době, kdy někteří propagátoři Linuxu nechápali, proč by se měli BSD-čkama zabývat. Ano, i takoví jsme byli.:o)

V červenci 2002 vyšel Debian Woody - to byl komerční úspěch a nebýt zaplav v Česku, poslal bych tenkrát ty peníze Debianu. Ale taky to byl důvod udělat e-shop místo objednávek e-mailem. A taky to byl důvod, proč jsem se toho roku připravil o slušnou dovolenou. Což se mi taky později vymstilo na zdraví.

Pak přišlo menší vystřízlivění, když Red Hat začal chránit své ochranné známky tak, že nezávislá distribuce RH vlastně přestala být možná. Přišel jsem o největší zdroj příjmu. Na druhou stranu to bylo i dobře. Pro zákazníky: Přišli jsme sice o Red Hat, ale mě to donutilo jít cestou maximálního rozšiřovaní sortimentu.

Díky tomu jsem si zas začal uvědomovat, že není všechno zlato, co je Linux, a tak Qwert začal tak trochu fungovat i jako filtr toho, co má a co nemá smysl. Snažil jsem se, aby byly v nabídce distribuce, které jsem aspoň trochu vyzkoušel a nedospěl k závěru, že to je úplný shit. Vůbec ta práce v pozadí je něco, co zákazníci nevidí. Přitom je to často dost pěkná porce. Distrowatch.com tenkrát neexistoval (nebo jsem o něm aspoň nevěděl, což je subjektivně totéž), takže jsem musel dost investigativně novinařit a prakticky denně projíždět řadu sajtů a vyzobávat informace o novinkách, kdy co bude ap.

Já samozřejmě nemohl znát pozadí vývoje různých distribucí, takže dotazy, kdy bude to či ono mě dost motaly hlavu. Třeba debianí "Debian vyjde až nastane čas" je opravdu dost spolehlivé datum.:o)) Bylo to dost složité prokousávání se.

Taky testování distribucí. Jestliže mám do novinek napsat aspoň pár řádků, tak nevystačím jenom s informacemi z originálních stránek distribuce. To by byly často dost hustý fráze :o). Takže to znamená prokousat se instalací, pak žasnout nad originalitou tvůrců a tápat jak to nakonfigurovat, abych si to mohl trochu prohlédnout jako uživatel. No a po několika hodinách drbání mám těch pár řádků do novinek. Kdybych o tom chtěl dokonce dělat recenzi, musel bych v tom několik dní poctivě pracovat. Takže takhle to nějak vypadá pod povrchem. To nemluvím o papírování.

Taky může byt zajímavé to, že jsem začal dovážet originály CD z USA (Open a FreeBSD a Slackware). To jsem si dal! Že to bude spíš ztrátové než ziskové jsem předpokládal. Ale že budu nucen se registrovat jako původce obalových odpadů na českém trhu a že kvůli pár dekagramům plastu za rok budu platit stejný registrační i udržovací poplatek jako producent Aquily...

Někdy je fakt těžké milovat své bližní. Zvláště pracují-li na ministerstvech a v parlamentu. Ty zákony se u nás vůbec šijou na míru velkým firmám. Malé naši vládcové nevidí. Ostatně Mr. Zeman to řekl jasně: Kdo nemá na registrační pokladnu, není u mě podnikatel. Socani nás neuznávají, takže zmizme...? Omlouvám se, že jsem se dostal jakoby mimo, ale nedostal. I tohle je odpověď na otázku, jak to fungovalo.

A k těm ohlasům. Musím říct, že až na jeden dost hloupý útok od jedné zdejší linuxové celebrity a jeden dost neplodný dialog na téma, jestli prodávat linuxové distribuce se může, jsem měl ohlasy spíše příznivé. To bylo taky dost důležité mazadlo na moji vůli pokračovat. Někdy jsem až nevěřil, jak jsou lide hodní. Třeba když jsem něco zmastil a poslal něco jiného, než měl zákazník objednané (ano i to se může stát :o). Většinou to lidi brali velice pohodově. Když zjistili, že se za reklamace stydím, tak psali, že se nic neděje, že to se stane. Vůbec mi dávali školení v pokoře a trpělivosti. Já takový moc nejsem.:o)

Co bylo důvodem k prodání Qwertu?

Totální fyzická a psychická vyšťavenost. Já neumím moc odpočívat. A souběh kurzů a zásilkové služby, to byl fakt zápřah. Po dvou a půl letech jsem začínal padat na hubu. A když už přestávaly fungovat i takové spolehlivé dobíječe energie a radosti jako je procházka pod modrou letní oblohou v borovicovém lese, pochopil jsem, že něco bude muset skončit.

Nejdřív jsem myslel, že to budou ty kurzy. Ale když jsem zase jednou takhle popadal dech, sedě u paty spřízněného buku, vyskočilo mi v hlavě, že pryč půjde ta zásilková služba. A byla to pravda. Zatímco z kurzů chodím unavený, ale mám hotovo, práce kolem zásilkové služby byla nekonečná. Naštěstí jsem se narodil ve znamení skopce, takže náhlá rozhodnutí mi velké problémy nedělají :o) Hned jak jsem se z lesa vrátil domů, napsal jsem na stránky, že Qwert je na prodej. No a za dvě hodiny už byl vážný zájemce.

To je ten, co to teď má. Koupil to spíš proto, že mu bylo líto, že by Qwert skončil. Takže, když teď někdo frflá, že se na Qwertu nic moc neděje, tak zle křivdí. Vem si jen, jak se za tu dobu, co jsem Qwert provozoval, objevovaly a zase končily různé konkurenční projekty. Ono, udržovat něco takového v chodu fakt není nic snadného. Jak to hoši pochopili, tak to zabalili. Nový majitel Qwertu se ale snaží, což je čím dál lépe vidět. Vem v potaz i to, že se s tím nějakou dobu musel seznamovat. To je nějakého času a energie!

Držím ti palce, Kelo!

Co je dle Tebe největší překážkou hromadného rozšíření Linuxu na desktopy?

Teď už asi vůbec nic. Teď už to jen čeká, až procento uživatelů překročí určitou psychologickou hranici a pak už se to rozjede. Jedna známá čarodějnice (ahoj Libuško), mi to vysvětlovala následovně: "Když potřebuješ přesvědčit nějakou větší skupinu lidí, tak je dost problém přesvědčovat všechny. Lepší je přesvědčovat jednotlivce. No a když už máš čtyři, tak ostatní se prostě přidají." U uživatelů počítačů půjde o jiná čísla než čtyři, ale princip je stejný. Dneska mají laici k Linuxu daleko, protože když mají problém s Windowsama, tak mají na telefonu několik známých, kteří jim s tím pomůžou. Kdyby si dali na comp Linux, tak komu zavolají? Takže to chce ještě chvilku a ono to přijde. Ono už to přichází.

Srovnej si, co bylo před dvěma lety a co je dnes. Navíc ten software pro OS vyzrává. A i skutečnost, že na tom neběhají virusy, měnítka telefonních čísel a podobny sajrajty leckoho pomalu přesvědčuje, že na Internet je to dnes daleko lepší varianta, než komerční konkurence. A když už to přichází do Mnichova a Vídně a myšlenky open standardu začíná vyžadovat i Evropská Unie, tak to už jsou nějaké signály, že?

Co by dle Tebe lidé co chtějí propagovat Linux měli dělat, co teď nedělají?

Zrovna běží v televizi reklama "Měníme vaše sny" od Microsoftu. To je dobré znamení, že? To znamená, že Microsoft zaznamenal konkurenci. Hele, já jsem člověk, kterému se ze slova marketing dělá špatně. Dobrá, Microsoft má podporu prodeje zvládnutou skvěle. Dokonalý marketing znamená, že lidi to chtějí, a přitom ještě nevědí, co to je.:o))

Jenže jsou tu na tom světě i takové věci, jako dřevěný nábytek. Možná nějaká marketingová kampaň někoho přesvědčí, aby bydlel uprostřed plastu, ale až se vrátí po první operaci z nemocnice domů, pochopí co je skutečná životní síla.

Možná, a já věřím že ano, patří Open Source software právě do této kategorie. Že ani tak moc propagaci nepotřebuje. Že uživatelé si sami všimnou, že to funguje. Kolik znáš lidí, kteří utekli od Linuxu zpátky ke komerční konkurenci?

Spíše jsou uživatelé Windows, kteří říkají: "Jenže já ten AutoCAD, Corel,... potřebuji a pod Linuxem to zatím není". Takže oni ty Windows nemilují, oni na nich často zůstávají z nutnosti. Takže až Adobe překompiluje Photoshop pod Linux/BSD, tak určitě pomůže dost lidem přejít na unixový systém a zbavit se něčeho, co je víc marketingová bublina, než skutečný produkt.

Jaká si myslíš, že je nejvhodnější desktopová distribuce?

Slackware bez X. :o))
No tak samozřejmě je tu SUSE, Fedora a Mandrakelinux coby distribuce, které hned po nainstalovaní fungují na desktopu bez nutnosti cokoliv dále nastavovat (tedy alespoň většinou). Při lepší internacionalizaci by jim šlapaly na paty i další distribuce. Z mých dalších favoritů je to třeba Mepis. Ale velká trojka je jasná. Já provozuji Slackware. Ale to už je taky věc zvyku. A stylu. Kámoš si nenechá na Mandrake sáhnout a představ si, ze si vůbec nevjíždíme do vlasů (a to pořád ještě nějaké máme! On dokonce i vousy).

Myslíš si, že v Čechách existuje linuxová komunita jako taková?

Myslíš tu arogantní bandu, kterou v rámci večerní modlitby odevzdávám satanovi? :o)

No, je tu pár dříčů (hackerů), o kterých víš, jenom když čteš dokumentaci a vidíš je tam mezi autory. Je tu pár lidi, kteří prostě makají. A pak tu jsou linuxová diskuzní fóra, kde se i já bojím položit dotaz, protože při odpovědi typu RTFM, mám chuť dotyčného vypátrat a posledními dvěma zdravými zuby ho zakousnout.

Já bych byl radši, kdyby tu žádná komunita nebyla. To zní tak jako nábožensky. Bylo by dobré, kdyby tu byli machři, kteří z lásky či za peníze dovedou nainstalovat, nakonfigurovat, poštelovat... A pak obrovská záplava BFU, kteří vědí, že je lepší si za pár stovek občas toho machra pozvat a mít klid, než se v tom hrabat sám. No a jestli se tyhle ideální vztahy budou odehrávat na Applech, či PC-čkách s tím či oním operačním systémem to je buřt. Ale bude to ještě trvat, než tu, pravděpodobně MS Windowsama zasetou filozofii uživatel = odborník, v sobě uživatelé zlomí. Pár jich takových znám a mám je rád. Aspoň mám na sejry (já miluju sejry).

Co si myslíš o řevnivosti mezi českými linuxovými servery?

Chtělo by se odpovědět - co bys chtěl, jsme přece v Česku? :o) Ale já občas čtu i historickou literaturu, takže vím že nevraživost a podobné ošklivé vlastnosti provázejí dějiny lidstva kde si jen vzpomeneš.

Nejlepší co se s tím dá dělat je, nenechat to v sobě zakořenit a mít pořád tak trochu připravenou ruku k podání ke smíru. Já svoji konkurenci taky nemiluji. Jenže je lepší, když se slušně zdravíme, než když na sebe pliveme.

O zakázky to bude pořád nelítostná bitva, ale proč to přenášet i do osobní roviny?

Vem si hokejisty. Obránce zvalchuje u mantinelu útočníka tak hrozným způsobem, že si říkáš: "Ten už s ním nikdy nebude mluvit". A hele. Zápas skončí a oni si podají ruku a vůbec na nich není vidět, že by to v sobě ještě řešili. Navíc se může stát, že příští rok budou hrát v jednom mančaftu.

Takže, pokud je ta řevnivost v slušných mezích. Tak je to snad i v pořádku.;-)

Jaký myslíš, že je největší argument proc nepoužívat Windows?

Ach booože. :o)
Tuhle byl u mě na návštěvě kamarád a povídal mi o jeho kamarádovi, že prej si do baráku nastěhoval holku, a ta že je fakt pěkně ošklivá. A co jako má bejt? Když je s ní štastný a má ji rád? Třeba umí tak úžasné věci v posteli, nebo v kuchyni, nebo je mu navíc i skvělou kámoškou, že on si tohle všechno dá jako filtr mezi její obličej a svoje oči a vidí tu nejkrásnější ženu na světě.

Neznám žádný argument proč nepoužívat Windows. Ale vím určitě, že operační systém je něco, co by mělo být pro uživatele víceméně transparentní. Sen uživatele je nevědět, na čem to jede, ale aby mohl napsat text, někomu ho mailem poslat a neřešit formáty. Tomuhle ideálu se spíš přibližuje Open Source (proto ho ve vyspělém světě začínají vlády brát seriózně). Takže, vlastně když tak na tu odpověď koukám, můžeme se obloukem vrátit k té otázce takto: Tím argumentem by mohly byt Windows samy, tou svoji uzavřeností. Ale Bill Gates není hlupák a vycítí-li tlak, formáty otevře. Možná i zdrojáky k XP-čkam. Ale to bych viděl tak po roce 2025 :-)

Co bys vzkázal našim čtenářům?

Že počítače nejsou náboženství a že i když je to hodně zajímavé hobby či zaměstnání, jsou to taky velké vysavače energie. Tak bacha na ně.

Nemusí každý dojít tak daleko jako já či Patrick Volkerding a uvědomit si to až když zdraví začne mizet. Víno, ženy, zpěv. Nebo pro ty drsnější: sex, drogy a rokenrol. Ale hlavně matka příroda. Juj, fláknout sebou na zem, když už má jaro sílu a na chvíli tam usnout (nebo jste-li mladší, fláknout tam s ní na zem, a na chvíli...:o)

A ještě něco nakonec?

Ano, díky všem, kteří přispívají k tomu úžasnému světu Open Source. Je to velmi optimistický vzkaz všem co si chtějí uzurpovat svět (nebo nějakou jeho část) pro sebe, nejlépe i s lidmi. Ten vzkaz říká: "Žábu na prameni nepotřebuje nikdo". Chce to jen se nebát vzít svoje věci do svých rukou. Doufám, že nám to zas nezakážou. Za té totality to fakt byla nuda k uzoufani.

Diky za rozhovor.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=677