Linux+

S určitým spožděním se k nám do Linux CD shopu dostalo nové číslo časopisu Linux+. Pojďme se tedy podívat jaké toto číslo je a co nám přineslo.

29.3.2004 11:00 | Ivan Majer | přečteno 6518×

Začnu tedy tím co se mi v tomto čísle líbilo. Zcela zaprvé to byl popis instalace Gentoo a v tomto článku bylo vidět, že se nejedná jenom o bezduchý překlad. Podle poznámek, kterými autor doplňuje instalační postup je vidět, že ví co píše a to rozhodně článku nebylo na škodu.

Ovšem vidím jako hrubou chybu redakce to, že v obsahu i v článku avizuje 2 instalační CD, ale ve skutečnosti je v čísle jenom jedno. Odpověď typu, že se nakonec vše vešlo na jedno CD je sice hezká, ale pro čtenáře, který si toto číslo koupí na stánku rozhodně neuspokojující. Aby se toto dozvěděl musí se připojit k internetu a tam si teprve zjistit, proč má jenom jedno CD. Byl pro redakci velký problém vložit do časopisu vysvětlující lístek?

Další dobrý článek je o Debianu. O Debianu se sice píše ve všech možných časopisech, ale v tomto článku se čtenář dozví co Debian je a hlavně se dozví proč je takový jaký je. Tento článek si rozhodně zasloužil jedničku.

Z dalších kvalitních článku musím zmínit články LaTeX a Kile. V tomto článku je vidět, že autor oba programy velice dobře zná a dovede o nich napsat tak, aby je přiblížil ostatním uživatelům.

Ale tady moje spokojenost s číslem skončila. Zbytek čísla na mne zapůsobil spíše dojmem jako by nebylo číslo čím zaplnit.

Zcela původně jsem se po tomto čísle vrhl, protože jsem v obsahu zahlédl název článku "Tučňák stříhá video". Takže jsem se zaradoval, že se konečně někdo tomuto aktuálnímu tématu začal věnovat. Bohužel, nedozvěděl jsem se nic jiného než že i pod Linuxem existují editory videa a dokonce se dají i použít. Pokud toto bylo míněno jako pilotní článek k seriálu, který by měl následovat tak bych to bral. Jenže on to zřejmě žádný úvodní článek nebyl. Tím mne časopis zklamal, protože informace uvedené v článku jsou většinou převzaty z oficiálních stránek projektů. Přehled a popis jednotlivých programů najdu, tak jak zde byl zpracován, jak u nás v softwarovém adresáři, případně stačí zabrouzdat na stránky freshmeat.net. Od odborného časopisu jsem prostě očekával v tomto případě více, zvláště když v této problematice je tolik nepřesných informací a s rozšiřujícím množstvím digitálních videokamer bude otázek stále přibývat.

Pro mne zcela poslední kapkou byl avizovaný rozhovor s Mgr. Ivanem Bíbrem. Protože se jedná o člověka, který se věnuje popularizaci distribuce Mandrake Linux u nás, očekával jsem rozhovor o této distribuci, o jejích nových modelech vydávání verzí i o novinkách z Mandrakesoftu obecně. Myslím, že pan Bíbr by o této distribuci mohl hodně a hlavně fundovaně hovořit.

Ne, těšil jsem se zcela zbytečně, protože celý rozhovor se skládá ze šesti otázek, z kterých jsem se dozvěděl pouze to, že pan Bíbr přečte několik set e-mailů, má rád editor vim a nehraje si počítačové hry. Jak objevné! Trochu mi tento "interviev" připomněl školní noviny základní školy. To skutečně nebylo zbylé místo čím vyplnit?

Závěrem mohu říci jenom to, že toto číslo kvalitativně oproti předchozím kleslo a doufám, že je to jenom jakýsi výstřelek, který se snad nebude opakovat. Vždyť odborný časopis věnovaný Linuxu u nás chyběl a byla by jenom škoda, kdyby jeho kvalita klesala namísto obráceně. Samozřejmě chápu, že jsou potřeba články pro začátečníky i pro odborníky, ale mělo by se vždy dbát na určitou informační hodnotu článků, zvláště u tištěného media, kde vzniklá chyba nelze vzít zpátky.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=87