Jak asi víte, internetové bankovnictví KB pod Linuxem nativně
nefunguje. Řešení problému ovšem existuje – použít Internet
Explorer přímo v Linuxu.
16.6.2005 06:00 | Ondřej Čečák | přečteno 24011×
Hned úvodem – do programu WINE a jeho pokročilé konfigurace nevidím příliš hluboce. Za dobu, co jsem si s tímto programem hrál, jsem zjistil, že se jedná o určitou magii – někdy vše funguje naprosto bez problémů a jindy ne.
WINE je akronym "Wine Is Not an Emulator" (tedy WINE není emulátor). Jeho název znamená, že se nepokouší emulovat celý počítač (jako například komerční VMware nebo nekomerční Bochs apod.), ale pouze vytváří (tentokrát se ubráním slovu emuluje) aplikacím API Windows a umožňuje jim tak běh například na Linuxu, ačkoli při jejich vytváření nebyl na Linux brán vůbec ohled.
Nutno dodat, že WINE je stále vyvíjen a jeho funkčnost (respektive funkčnost přes něj spuštěných aplikací) nemusí být bezproblémová (ostatně podívejte se na databázi aplikací).
Problém s funkčností pro koncového uživatele ovšem řeší mj. komerční verze, které WINEho upravují, přidávají podpůrné programy popř. knihovny, které nejsou free. Známé komerční větve jsou především CrossOver Office (která je zaměřena spíše na kancelářské a jiné aplikace především pro pracovní účely) a Cedega (ta je vhodná pro hraní her).
Situace je poměrně jednoduchá. Pokud chcete bezproblémovou funkčnost, doporučuji sáhnout po CrossOver Office za cca $40. Poslední verzi jsem vyzkoušel a nainstalovat v ní Microsoft Internet Explorer a Javu od SUNu je otázkou pár minut. Navíc pro vás nebude problém spouštět ostatní podporované programy, mj. Microsoft Office, Adobe Photoshop, Dreamweaver MX, Flash MX.
V případě, že vám nebude vadit věnování určitého času rozcházení WINE a emulovaných programů, neměl by být problém zvolit ani tuto cestu.
Pokud je vaše distribuce aktuální, doporučuji použít software z ní. V
distribuci Debian 3.1 "Sarge" je dobré nainstalovat balíčky
(a případné nesplněné závislosti) wine
(odpovídá verzi 20050310),
wine-utils
a winesetuptk
.
Postupů instalace potřebných programů (tj. Microsoft Internet Explorer a SUN Java J2RE) je několik, podívat se můžete na Wine Tools, jeden starší postup a nebo na automatický instalátor Sidenet Wine Configuration Utility (pokud stejně jako já nerozumíte japonštině, můžete použít pro automatický překlad např. google.com).
Pokud zvolíte poslední postup ve formě instalátoru, změní se tím instalace Internet Exploreru a konfigurace WINE na pouhé rozbalení archivu a spuštění instalačního skriptu. Pro instalaci mám jedno důležité doporučení – buďte trpěliví, hodně trpěliví. Pokud to nebude bezpodmínečně nutné (např. k ukončení nekonečného cyklu), skript nepřerušujte. Výsledkem by měl být úspěšně nainstalovaný a spuštěný MS Internet Explorer.
Nevím, jestli to je běžné, ale výsledný IE se mi nechoval úplně nejlépe. Měl
problémy s načítáním některých stránek, nějak v něm nefungovalo otevírání
nových oken apod. Problém jsem nakonec vyřešil "vykradením" adresářů
%Windir/system
a %Windir/system32
ze svých legálně
držených Windows XP Professional, pak už se vše chovalo podle očekávání.
Pro funkčnost webového bankovnictví Komerční banky je ještě potřeba nainstalovat java plugin – lépe než Sun Java Runtime Engine 1.4.2_06 doporučovaný Komerční bankou (mimochodem, všimněte si adresy) mi fungovala poslední verze JRE od SUNu (celkem paradoxní je, že vás stránka může odkázat na stažení verze pro Linux :)).
Instalace J2RE by měla proběhnout bez problémů a poté se můžete směle podívat Komerční bance na zoubek.
Kvůli špatné bezpečnosti IE doporučuji přistupovat přímo na adresu aplikace mojebanka, asi
nejsnadněji spuštěním IE příkazem
wine IEXPLORE.EXE https://www.mojebanka.cz
. Po připojení
je případně vhodné zkontrolovat SSL certifikát. Pokud na vašem falešném počítači s
Windows ještě nebyl proveden test vhodnosti konfigurace, bude proveden. Při té
příležitosti budete moci zjistit, jestli Java plugin funguje.
Pokud je vše v pořádku, měli byste být přesměrováni na stránku s přihlášením. V mé instalaci se projevuje jedna nepříjemná chyba, kterou jsem nedokázal odstranit – výzva Javy na povolení/odmítnutí certifikátu neobsahuje žádná písmena. V případě, že chcete pro tentokrát povolit nahrání appletu, stiskněte klávesy TAB a ENTER. Systémovější řešení bude povolení v nastavení javy.
V případě úspěšného nahrání appletu budete informováni ve status baru. V opačném případě se vám objeví javascriptové okno s popisem chyby začínajícím "Nastala chyba při práci s certifikátem". V takovém případě nezbývá než všechna okna IE zavřít a zkusit štěstí znovu.
Opět doporučuji určitou trpělivost – i když mě to funguje téměř stejně rychle jako Mozilla, někdy se může stát, že načtení přihlašovací stránky není okamžité.
Mojebanka bez větších problémů funguje (a zřejmě budou fungovat i ostatní problémové aplikace, např. Internet Banka GE Money Bank). Doufejme však, že nebude trvat dlouho, a aplikace bude nativně funkční i pro uživatele Linuxu.
Poznámka: Nebude od věci prostudování licencí použitých programů, především EULA produktů MS. Není mi zcela jasné, jak moc je použití programů MS na Linuxu legální.