Slackware Linux 10.2

icoMinulý týden vyšla nová verze oblíbené distribuce Slackware Linuxu. Podívejme se co je nového.

22.9.2005 15:00 | Ivan Majer | přečteno 11913×

První počítač na který jsem novou verzi nainstaloval byl můj notebook Compaq Presario 1201EA. Protože se mi nechtělo znovu obnovovat všechny knihovny a programy, které standardně v distribuci nejsou a už vůbec se mi nechtělo si hrát s úpravou jednotlivých konfiguráků, zvolil jsem cestu upgrade přes swaret.

V konfiguračním souboru /etc/swaret.conf jsem změnil verzi 10.1 na verzi 10.2, nechal jsem jako EXCLUDE kernel a lilo a spustil jsem upgrade systému. Swaret našel balíčky k upgrade a po jejich odsouhlasení začal s jejich stahováním a reinstalací.

Po upgrade systému jsem zkoušel jednotlivé programy, zda vše funguje jak má a až na některé drobnosti v podobě jiných knihoven se zdálo vše v pořádku. Ne však na dlouho. V okamžiku kdy jsem chtěl spustit zvuk jsem zjistil, že alsa a některé další programy očekávají jádro 2.4.31. Takže jsem zrušil EXCLUDE u kernelu a reinstaloval i kernel. Po jeho reinstalaci již vše běhalo jak má.

To byla reinstalace na notebooku, ale protože jsem si mezitím přečetl review na tuxmachines.org byl jsem zvědav jak se nainstaluje nová verze na desktop s jádrem 2.6, které zatím u této distribuce je pouze jako testing a výchozím stále zůstává jádro řady 2.4 zde konkrétně ve verzi 2.4.31.

Vzal jsem jeden počítač s CPU 1.4, 512 RAM a 8GB harddiskem. Grafická karta je onboardová i810. Při začátku instalace si můžete zvolit jádro které chcete nabootovat. Zvolil jsem tedy test26.s a spustil instalaci. Po zvolení několika základních voleb se spustila samotná instalace. Protože postup instalace zůstává stále stejný myslím, že bude lepší čtenáře odkázat na Ondrovy články kde je instalace dopodrobna probrána (díl 1, díl 2, díl 3). Bohužel jsem na konci instalace přehlédl volbu jádra, které jsem chtěl nainstalovat a nechal jsem tak nainstalovat kernel 2.4.31.

Spustil jsem tedy systém, přidal jsem uživatele a zkusil spustit grafické prostředí. Bohužel to dopadlo tak, že ovladač vesa který v xorg.conf byl nechtěl spolupracovat a musel jsem ho přepsat na i810. Potom již grafické prostředí naběhlo v pořádku.

Protože mi však záležitost s 2.6 kernelem nedala spát, zkusil jsem si instalaci znovu a dával jsem si pozor na konec instalace a zvolil tentokrát správné jádro. Kernel se nainstaloval a já mohl spustit systém. Vše naběhlo jak mělo jen grafika opět ne. Poučen z předchozí instalace jsem přepsal xorg.conf a spustil startx znovu. Nezdařilo se. Tentokrát mi odměnou bylo oznámení, že nelze nahrát modul agppart, takže jsem se rozhodl ho nahrát ručně. Poté jsem zjistil, že přestože jsem nainstaloval správný kernel, nemám k němu žádné moduly. Přestože na instalačních CD kernel 2.6.13 je tak adresář s potřebnými moduly se tam nedostal. Po instalaci jste tak buď donuceni chybějící moduly stáhnout z Internetu, nebo jistější možnost je koupit si v našem CDshopu DVD Slackware current a máte jistotu, že je tam vše potřebné.

Co nového v distribuci nalezneme? Již při prvním pohledu do changelogu je zřejmé, že Slackware není ani zdaleka taková starožitnost za jakou ho mnozí považují. V distribuci jsou až na některé výjimky nejnovější verze software, takže se nemusíte obávat starých programů s omezenou funkčností. Defaultním desktopem je KDE (3.4.2), ale nechybí stále oblíbenější XFCE (4.2.2) a samozřejmě škála lehkých okenních manažerů jako je fvwm, Wimdow Maker (0.92.0), Fluxbox atd. Nechybí poslední beta verze Open Office.org, Gimp 2.2.8, glibc 2.3.5, Perl 5.8.7, Python 2.4.1, Subversion 1.2.3, Koffice (1.4.1), abiword (2.2.9) a mnoho updatovaných grafických utilit.





Co se dá říci závěrem? Asi jen to, že přestože mnoho lidí o této distribuci s hanlivým přídechem tvrdí že je "one man show", Patrick stále ukazuje že umí a dovede vydat čistou verzi, která stále splňuje nejnovější požadavky. Někomu se nelíbí, že zmizelo Gnome, dalšímu chybí větší výběr balíků, ale skutečnost je taková, že přes všechny řeči se jedná o velice rozšířenou, ucelenou a oblíbenou distribuci.

Komerční sdělení:
Slackware Linux 10.2 nabízíme v našem Linux Shopu za 60 Kč na dvou CD, nebo denně aktualizovaný Slackware Linux current na jednom DVD za 100Kč.
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=970