Další týden je za námi a protože jsem celý týden sledoval, co je nového, pojďme se na to hned podívat.
4.10.2005 07:00 | Ivan Majer | přečteno 12134×
Jako vždy se napřed podíváme na dění na poli distribucí a poté se podíváme co nového je mezi programy a prográmky.
Testování nového SUSE Linuxu 10.0 jsou zřejmě u konce a již se jen čeká na vydání ostré verze. Nasvědčuje tomu i to, že tento tyden se začlo pracovat na nové verzi SUSE Linux 10.1 Alpha1 s kodovým jménem Auckland. V současnosti je v distribuci zařazeno KDE 3.5 Beta1, updatován je OpenLDAP 2.3.7 a zařazen je kernel 2.6.13.2. Vůbec si myslím, že nápad uvolnit SUSE k veřejnému testování byl dobrým tahem Novellu. Nejenže si tak případný uživatel může distribuci vyzkoušet, ale zároveň byla získána početná skupina testerů, což může distribuci jen prospět.
Další distribucí je minidistribuce Puppy Linux ve verzi 1.0.5. Jedná se o jednu z těch distribucí, o kterých se říká, že jsou vizitkové. Stejně jako některé další minidistribuce si určitě najde své příznivce nejen svou velikostí, ale i výběrem software.
Byla dokončena Mandriva Linux 2006 a během pátečního dne se na klubová zrcadla stahovaly iso obrazy, takže v době vydání tohoto článku by již nová verze měla být přístupná pro členy Mandriva Klubu ke stažení přes bittorrent. Uvolnění po veřejnost se očekává během cca deseti dnů a poté bude nová verze k dostání i v našem CDshopu.
Tento týden se objevila nová vývojová verze Gimp 2.3.4, která je předzvěstí přicházející stable řady 2.4. Pokud chcete nový vývojový Gimp vyzkoušet nesmíte ho nainstalovat do cest kde máte stable verzi. Při instalaci je dobré se řídit pokyny na stránkách tvůrce programu. Novinky si můžete přečíst zde.
Další aplikací v nové verzi je Abiword, který patří do skupiny Gnome Office. Tentokrát je ve verzi 2.2.10 a nepřináší kromě oprav několika chyb žádné zvláštní nové funkce.
Zajímavým prográmkem a to hlavně pro někoho, kdo nemá rád příkazovou řádku, je XArchive. Jedná se o interface pro archivovací utility. Umí pracovat s formáty tar, RAR, ZIP, ACE, arj a 7zip. To vše samozřejmě pokud máte nainstalované příslušné utility. Pokud ano pak je zabaleni nebo rozbalení archivu otázkou několika okamžiků bez nutnosti znát parametry jednotlivých příkazů.
Co však by rozhodně nemělo zapadnout je vydání OpenOffice.org 2.0 RC1. Zdá se že, po dlouhé době vývoje a po nekolikerých změnách plánu na uvedení verze 2.0 se její vydání skutečně přiblížilo. Nevím zda se nepletu, ale původně měla být tato verze uvedena někdy kolem letošního LinuxExpa a poté se její vydání odložilo na červenec. Tak snad na vánoce se dočkáme :-). Rozhodně však tato verze má mnoho nových funkcí a mezi jednu z nich patří cosi, co mi velice připomíná Microsoft Access. To byla jedna z věcí, kterou uživatelé zkoušeli více či méně úspěšně nahradit, takže konečně novinka na kterou hodně lidí čekalo.
Jako poslední vyšlo nové Wine ve verzi 2005093O, internetový prohlížeč Epiphany 1.8.2 a Kazehakase 0.3.1.
Úplně na závěr mám připraveno několik programů pro desktopové prostředí KDE. Prvním je nová verze dvoupanelového manažeru Krusader, který poměrně dost připomíná Total Commander (dříve Windows Commander). Dalším je AutoQ3D, což je 3D modelovací software tento ve verzi 1.50 s portací na Qt4. Existuje jak v Linuxové verzi, tak ve verzi pro Windows. Posledním vybraným je Debian Package Search 2.0.2 určený pro vyhledávání a jednodušší instalaci balíčků pro váš Debian vzdáleně připomínající program Kynaptic.
Snad se mi povedlo vybrat alespoň trochu odpovídající vzorek z té spousty prográmků co se tento týden urodily.