LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Jak ušetřit místo na disku v MySQL databázi

Moderní možnosti InnoDb v nových verzích MySQL.

20.9.2012 20:00 | Miloslav Ponkrác | přečteno 4510×

MySQL podporuje řadu enginů, ale v zásadě čím dál více je to jenom o InnoDb.

InnoDb – Antelope a Barracuda

InnoDb pracuje se soubory na disku, které jsou buď ve formátu Antelope nebo Barracuda. Barracuda je novější formát, který umí o něco více než Antelope.

InnoDb verze 1.0, které je součástí MySQL až do verze 5.4, dokáže pracovat pouze s formátem Antelope.

InnoDb verze 1.1, který je součástí MySQL 5.5 a vyšší, umí pracovat s oběma formáty.

A teď pozor! Hlavní globální soubory InnoDb jsou vždy pouze a jenom ve formátu Antelope. Pokud si nastavíte možnost vytvářet zvláštní soubor pro každou tabulku (volba --innodb_file_per_table), pak volitelně mohou být tyto zvláštní soubory ve formátu Barracuda. V jakém formátu budou tyto soubory jednotlivých tabulek určuje konfigurační volba --innodb_file_format, která může mít jednu ze dvou hodnot: Antelope nebo Barracuda. Od MySQL 5.5.7 je defaultní hodnota této volby Barracuda, pod tuto verzi je defaulní hodnota Antelope.

Co z toho vyplývá? Pokud nenastavíte volbu --innodb_file_per_table, pak některé vlastnosti a možnosti InnoDb zůstanou zablokovány.

Pokud z toho bude následující trend i v budoucích verzích MySQL, pak to znamená, že bez --innodb_file_per_table zůstane spousta možností InnoDb zablokovaných.

Je třeba se také zmínit, že samotné nastavení --innodb_file_per_table už šetří diskovým místem. Bez tohoto nastavení jsou všechna data InnoDb engine ukládána v globálním souboru či sady souborů. Tyto soubory se obvykle (jak to bývá nakonfigurováno) zvětšují při potřebě dalšího prostoru, ale nikdy se nezmenšují. Pokud tedy vymažete z databáze 20 GB dat, pak hlavní globální soubory InnoDB stále okupují o 20 GB místa plus další režie navíc.

Možnosti formátu Barracuda

Novinky InnoDb 1.1 a formátu Barracuda jsou dvě: Možnost komprese datových souborů. A také možnost dynamického ukládání datových řádků, které lépe zacházejí s místem při ukládání velkých blobů či dlouhých řetězců.

InnoDb klasicky ukládá datové řádky jako „compact“, kde texty i bloby jsou ve stejné stránce jako je zbytek datového řádku. Nová možnost formátu Barracuda „dynamic“ ukládá texty a bloby mimo data zbytku datového řádku. Snižuje se tak počet I/O operací, protože zbytek dat celé tabulky zabírá málo datových stránek a lze je rychleji číst, vyhledávat, měnit a kešovat.

Kromě toho si u formátu Barracuda můžete nastavit datové řádky jako „compressed“, které dělají to co „compact“, ale navíc komprimují dikový prostor jak u datových stránek, tak u stránek indexů.

Jak nastavit novinky u MySQL a InnoDb

Dané novinky jsou doménou MySQL 5.5.x a vyšší. Ve skutečnosti to není novinka, protože MySQL 5.5 se stala stabilní a hlavní verzí už 3.12.2010.

Verzi MySQL 5.5 považuji za hodně revoluční, protože má velmi mnoho významných vylepšení oproti předchozím verzím. Jako významné bych považoval konečně možnost čistého ošetření a zpracování chyb v procedurách a triggerech, konečně pořádnou podporu Unicode v možnostech o jakých se v předchozích verzích ani nesní (včetně nových dalších Unicode kódování v datových typech sloupců) – teprve od MySQL 5.5 je až možné používat všechny Unicode znaky, totálně přepracovaná a velmi dobrá práce s thready včetně nižších požadavků na prostředky počítače. A také bylo konečně opraveno mnoho nedodělků, které byly způsobeny nejistotou předchozích vlastníků.

Varování: Následující změny dělejte na čistém databázovém stroji bez dat a vytvořených databázových tabulek. Případně vše zazálohujte pomocí mysqldump nástroje a začněte od nuly. MySQL musí předpokládat, že diskové soubory má v nějakém formátu a změna v již existující databázích jí zmate. Můžete si tak i poničit existující data.

Dále je nutné nastavit umožnit používání v konfiguraci MySQL. Do konfiguračního souboru, obvykle mysql.conf je třeba do sekce [mysqld] přidat:

innodb_file_per_table
innodb_file_format=Barracuda

Alternativně je možné zadat tyto volby do příkazového řádku MySQL serveru:

mysql --innodb_file_per_table --innodb_file_format=Barracuda … 

Komprimovat jednotlivé tabulky je pak možné pomocí SQL příkazů:

Nastavit formát řádku lze klauzulí ROW_FORMAT = typ_radku:

CREATE TABLE dummy ( … ) ENGINE=InnoDb ROW_FORMAT=compressed;

Další doporučení pro InnoDb a šetření diskovým prostorem

InnoDb engine špatně pracuje, pokud má databázová tabulka dlouhý primární klíč. To samé platí pro indexy. Pak je neefektivní a případný index velmi plýtvá diskovým místem. Což se projevuje i na snížení výkonu. InnoDb tabulky by proto měly mít krátký primární klíč (myšleno délkou v najtech), tedy ideálně buď číselný, nebo krátký řetězcový.

U každé tabulky specifikujte primární klíč nebo nějaký unikátní (unique) index. Pokud nespecifikujete primární klíč, ale specifikujete unikátní index, pak MySQL první unikátní index použije vnitřně jako primární klíč. Pokud tedy z nějakého důvodu nemáte primární klíč, ale máte několik unikátních indexů, vězte, že na jejich pořadí záleží. Uveďte jako první ten, po kterém může MySQL „hmátnout“ jako po primárním klíči, protože to také udělá. Nejlepší je ovšem explicitně primární klíč definovat.

Pokud administrujete databázi pro řadu uživatelů, zvažte použití volby --sql_mode=NO_ENGINE_SUBSTITUTION, která způsobí, že všechny databázové tabulky budou vytvořeny s defaultní enginem, tedy většinou InnoDb, bez ohledu na to, jaké parametry uživatel zadá do klauzule ENGINE= u SQL příkazů CREATE TABLE nebo ALTER TABLE.

--
Ing. Miloslav Ponkrác
www.ponkrac.net

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Prečo len InnoDB? 30.9.2012 16:42 msx.
  |- Re: Prečo len InnoDB? 1.10.2012 14:06 Miloslav Ponkrác
  L Re: Prečo len InnoDB? 4.10.2012 18:05 MaReK Olšavský
    L Re: Prečo len InnoDB? 4.10.2012 22:13 Miloslav Ponkrác
      L Re: Prečo len InnoDB? 5.10.2012 07:45 MaReK Olšavský
        L Re: Prečo len InnoDB? 5.10.2012 21:37 Miloslav Ponkrác
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2020) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze