LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Diskuze: článek Přecházíme z Windows - instalace software v Linuxu

a co je to balíček?
(link)
29.3.2006 17:55
smutná princezna
Bydliště: Království javorových listů
Myslím, že by neškodilo v článku pro začátečníky zmínit, co to vlastně ten "balíček" je. Tak abych tu jen pořád něco nekritizovala... Balíček se skládá v podstatě ze dvou částí. Jedna část je vlastně již zkompilovaný program ze zdrojových kódů, to co je popisované výše u .tar.gz (příkaz ./configure a make). Druhá část obsahuje různé skripty, podle kterých je daný program instalován nástrojem na správu balícků, a seznam balíčků programů požadovaných tímto programem. Jinými slovy, má-li tento článek být pro lidí přecházející z Windows, tak tato druhá část má funkci setupu, jen s rozdílem, že v linuxu jsou daná pravidla, kam se který program nebo jeho součást má instalovat a tak odpadá otrava s klikáním na tlačítka další :-)
Pokud píšu něco blbě, tak mě proím opravte...
Re: a co je to balíček?
(link)
29.3.2006 18:00
František Hucek (TEAM)
Věk: ( ~52 let)

Diky za upresnujici info.. :)
Ten "mini clanek" jsem dal dohromady proto, ze spousta lidi ted opravdu prechazi z Windows na Linux a toto je zakladni otazka, na kterou se ptaji.. tak jsem to dal dohromady, abych nemusel porad znova a znova odpovidat na to same.. :)

Re: a co je to balíček?
(link)
29.3.2006 18:38
smutná princezna
Bydliště: Království javorových listů
me ten clanek obsahove prijde docela dobry, jen mi prislo takove, ze se mluvi o baliccich -- no a co si asi tak clovek neznaly linuxu podtim slovem muze predstavit? darkove balicky? :-)
Re: a co je to balíček?
(link)
29.3.2006 19:18
Jan Němec
Věk: ( ~47 let)
Je fajn, že tady povídáte o nejtypičtější instalaci ze zdrojových kódů, ale jak v článku, tak v komentáři je to není úplně dobře. Ve většině případů stačí po rozbalení a v adresáři rozbaleného tar.gz jako běžný uživatel
./configure
make
potom se přepnout na roota a zadat
make install
Uvedením neúplné sekvence podle mě matete běžné uživatele. Odhadem 3/4 software se takto instalují a odhadem ve 3/4 případů to takhle projde. A ve 3/4 těch ostatních případů pomůže cat README , obvykle je třeba doinstalovat nějakou knihovnu.
Re: a co je to balíček?
(link)
29.3.2006 20:10
smutná princezna
Bydliště: Království javorových listů
ja ale nepisu vubec nic o instalaci ze zdrojoveho kodu :-) jen jsem chtela trochu nastinit co je to balicek. neb se domnivam ze zakladni princip instalovani v linuxu i ve windows je stejny, jen v linuxu o neco jednodussi, protoze nektere veci za nas uzivatele jiz udelali vyvojari. osobne jsem potrebovala ze zdrojovych kodu kompilovat/instalovat minimum veci. jedine co kompiluju pravidelne je leda tak jadro, a to je zas o necem jinem...
Re: a co je to balíček?
(link)
30.3.2006 09:09
o.k.
Věk: ( ~47 let) , Pracovní pozice: Analytik ICT , Praxe v IT let: ( ~8 let)

Podle me by se 95% uzivatelu melo jakekoliv kompilaci ze zdrojaku hodne velkou oklikou vyhnout, protoze to je zbytecne. A kdyz uz kompilace, tak ze zdrojovych balicku.

Zbylych 5% jsoy vyvojari :-)

I jine balicky
(link)
29.3.2006 18:11
Radek Steiger
Ja mam takovy pocit, ze Frantisek v posledni dobe nezna nic jineho, nez RPM. Chtelo to alespon zminku, ze ne vsechno je RPM...
Re: I jine balicky
(link)
29.3.2006 18:17
František Hucek (TEAM)
Věk: ( ~52 let)
Jo, souhlas.. :) ale vysvetlit cloveku co prechazi z Windows, jak zkompilovat naky soft, to je fakt nad me sily.. a opravdu lidi, co prechazeji z Windows tady mam v shopu kazdy den.. takze vim o cem mluvim..
Re: I jine balicky
(link)
29.3.2006 18:20
o.k.
Věk: ( ~47 let) , Pracovní pozice: Analytik ICT , Praxe v IT let: ( ~8 let)

95% prodanych distribuci v shopu vyuziva RPM balickovaci system :-)

Re: I jine balicky
(link)
29.3.2006 19:05
smutná princezna
Bydliště: Království javorových listů
myslim, ze to by si snad kazdy prechazejici mel zjistit co za balicky potrebuje ale budiz podrobnosti pro zajemce o Debiani balicky, asi se budu muset pozeptat po ceskem prekladu, pro zajemce nemluci anglicky :-)
presne
(link)
29.3.2006 19:29
Pavel `Goldenfish' Kysilka (TEAM)
Věk: ( ~48 let) , Pracovní pozice: programator, analytik , Praxe v IT let: ( ~14 let) , Bydliště: Praha-3-Žižkov

zdravim,

konecne nekdo pochopil, ze cesta vede i tomto smerem a ze to je potreba. samorejme, ze se to da jeste vysperkovat tento clanek a treba udelat vice do odborna. ale to je presne, co useri potrebuji.

bye gf

Instalátor v Linux pro odchovance Windows je nedodělek
(link)
29.3.2006 21:37
TaK
Článek celkem přijatelně osvětluje hrubé rysy instalace software v Linuxu jenže se obávám že : Pro lidi, kteří přechází z Windows na Linux setkání s postupem instalací v Linuxu povede k názoru že instalátor ( a tím celí Linux ) je nedodělek. Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou a tímto článkem se to nezachrání. Otázka je jestli nenastal čas se konečně oprostit od těchto programátorských postupů směřovaných k uživateli a raději nejít cestou Windows instalátorů kde není třeba přemýšlet nad tím zda balíček opravdu patří k této distribuci a zda opravdu není třeba ještě 5 jiných balíčků k chodu toho prvního nebo raději znovu nainstalovat celí Linux distro kde je už v základním vybavení nové distribuce a podobně. Obecně Nastavit Linux trvá strašně dlouho a vše se tu děje jaksi pokaždé trochu jinak prostě tak jak to vymyslel další tonda programátor. Chce to pevnější normy a standarty instalací a jednodušší postupy při nich užívaných.
Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou ....
(link)
29.3.2006 22:34
Karel Reichart
Věk: ( ~51 let)
Myslím, že problém není ani tak v instalátoru, jako spíš v tom, že lidé kteří jsou schopni nainstalovat bezmyšlenkovitě soft do Windows a diví se co to udělalo se rozhodně v Linuxu nebudou chovat jinak. A za to systém ani instalátor nemůže. Je pravda že člověk, který přechází na Linux musí začít uvažovat jinak, ale to rozhodně není na škodu, protože začne přemýšlet o tom co vlastně dělá.
Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou ....
(link)
29.3.2006 22:55
TaK
Není snad cílem Linuxu sloužit široké veřejnosti odmítat takto striktně 90% uživatelů PC se mi zdá tak trochu jako programátorská pýcha a profesionální slepota . Jedná se o největší skupinu potencionálních zákazníků, které touto odpovědí maximálně utvrdíte v přesvědčení že Linux zůstane navěky hračičkou pro vyvolené a neužitečnou kreaturou pro masy. ???
Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou ....
(link)
30.3.2006 08:05
Petr Zajíc
Věk: ( ~51 let)
To bude složitější. Těch 90% může za viry, spyware atd. zčásti právě proto, že jsou si schopni nainstalovat kamkoli cokoli. S mocí roste zodpovědnost a pokud spočívá moc v rukou 90% uživatelů a ti se neumí chovat bezpečně, tak nezbyde než a) je to naučit b) mít nebezpečný svět.
Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou ....
(link)
30.3.2006 12:29
TaK
Dobře jestli jsem to pochopil tak těch 90% uživatelů má cca 3 možnosti . 1/ koupit Windows 2/ ukrást Windows 3/ učit se 1 rok Linux a jeho vychytávky. ( nebo radši nic neinstalovat a snažit se vystačit s tím co je v základní distribuci Linuxu ). Copak asi ti uživatelé udělají podle vaší reakce to půjde cestou bodu 3 / . Dle mého názoru nastane bod 1 / 2 / . Kdo z nás dvou má pravdu ukáže čas . Já sázím na Linux SUSE protože u Novelu nejsou žádní amatéři s vašimi názory a je jim jasné že těch 90% zákazníků potřebují. Je dost možné že to udělají formou vzdálené instalace jako Linspire s tím že část produktů bude zdarma a část placená . Tak jak tak váš názor že se někdo bude učit Linux , když má i jinou cestu není s největší pravděpodobností to pravé ořechové . Čas ukáže kdo měl pravdu ?
Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou ....
(link)
30.3.2006 13:41
Karel Reichart
Věk: ( ~51 let)
Já sám nejsem programátor,ani se nepovažuji za odborníka, to spíš za začátečníka ( tedy Linuxového ). Je pravda, že pokud chceme aby se Linux rozšířil mezi masy, je asi třeba něco změnit. Sám používám SUSE a jsem s ním velmi spokojen. Přiznám se že s příkazovou řádkou nejsem moc velký kamarád a jedna z věcí která se mi na něm opravdu líbí, je právě ta vychytaná správa systému přes grafické prostředí. Taky je pravda, že nutit někoho používat místo barviček černou obrazovku s písmenky je asi nesmysl. Právě proto, že většina je zvyklá na klikání. A na to, aby si vyzkoušeli něco jiného je jim třeba nabídnout něco co jim bude připadat povědomé. Lidé jsou totiž líní učit se něco nového. Vím to z vlastní zkušenosti, protože když někomu vyměním PC s WIN98 za nové s XP tak taky hudruje. Troufám si říct, že kdyby mi to zaměstnavatel umožnil a já jim tam místo XP dal dobře vypadající Linux( samozřejmě pokud bych byl na výši v administraci ), tak si toho většina ani nevšimne. Pro ně to budou jen jiné ikonky. A na závěr napíši jen to,že jsem se nechtěl svými názory někoho dotknout, nebo se snad nad někoho povyšovat. A asi nám také jde o to samé -aby se Linux dostal do povědomí co nejvíce lidí.
Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou ....
(link)
6.5.2006 10:39
Aken Bosh

Čili, říkáte, že by měl GNU/Linux zkopírovat jednu z velkých nevýhod Windows. Já si to nemyslím. Mým názorem je, že by GNU/Linux měl svých výhod náležitě využít, a ne se jich zbavovat. Navíc, v tomto případě si myslím, že celý postup je mnohem jednodušší než v případě Windows. Tady musím spustit správce balíčků, vybrat příslušný program a nechat ho pracovat. V případě Windows musím vyhledat stránky výrobce, proklikat se až k downloadu, stáhnout setup.exe na plochu, poklepat na něj, kliknout na next, kliknout na next, kliknout na next, kliknout na finish a začít hledat, kam se mi umístil zástupce. Když jsem já přecházel na GNU/Linux, tak jsem správce balíčků vnímal jako veliké pozitivum GNU/Linuxu a byl to jeden z důvodů pro přechod.

Pro všechny výše uvedené distribuce existuje apt4rpm
(link)
30.3.2006 10:17
Aleš Kapica
Který používá grafické rozhraní Synaptic, stejně jako Debian, nebo Ubuntu a další distribuce postavené na deb. Opravdu nechápu jaký má smysl dělat pro každou distribuci vlastní manažer instalačních balíčků a vymýšlet vymyšlené. Každý kdo se v tom trochu vrtá mi snad dá za pravdu, že APT pro správu balíčků nemá chybu.

DISKUZE

a co je to balíček? 29.3.2006 17:55 smutná princezna
|- Re: a co je to balíček? 29.3.2006 18:00 František Hucek
| L Re: a co je to balíček? 29.3.2006 18:38 smutná princezna
L Re: a co je to balíček? 29.3.2006 19:18 Jan Němec
  |- Re: a co je to balíček? 29.3.2006 20:10 smutná princezna
  L Re: a co je to balíček? 30.3.2006 09:09 o.k.
I jine balicky 29.3.2006 18:11 Radek Steiger
|- Re: I jine balicky 29.3.2006 18:17 František Hucek
| L Re: I jine balicky 29.3.2006 18:20 o.k.
L Re: I jine balicky 29.3.2006 19:05 smutná princezna
presne 29.3.2006 19:29 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Instalátor v Linux pro odchovance Windows je nedodělek 29.3.2006 21:37 TaK
L Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou .... 29.3.2006 22:34 Karel Reichart
  L Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou .... 29.3.2006 22:55 TaK
    |- Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou .... 30.3.2006 08:05 Petr Zajíc
    | L Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou .... 30.3.2006 12:29 TaK
    |   L Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou .... 30.3.2006 13:41 Karel Reichart
    L Re: Ono totiž Windows vychovala kastu lidí co tohle chtít nebudou .... 6.5.2006 10:39 Aken Bosh
Pro všechny výše uvedené distribuce existuje apt4rpm 30.3.2006 10:17 Aleš Kapica




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze