LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Přehrávače videa na Linuxu z pohledu uživatele

Souhrn základních přehrávačů videa pod Linuxem z uživatelského pohledu.

7.2.2006 06:00 | Lubomír Čevela | czytane 17148×

KOMENTARZE   

Kvalitní přehrávač videa je v současnosti pro mnoho uživatelů něčím samozřejmým. Očekávají, že jednoduše vloží CD nebo DVD se svým oblíbeným pořadem do mechaniky počítače a "ono to bude hrát". Totéž platí pro soubory s digitálním videem staženým z Internetu. Většina uživatelů nerada řeší problémy s kodeky, výstupními zařízeními, kódováním a formátem textových titulků apod. Podívejme se jak jim vyhoví běžně používané linuxové přehrávače MPlayer, Kaffeine, Xine a Totem při přehrávání souborů komprimovaných některým z kodeků MPEG (DivX, Xvid) a při přehrávání DVD.

Všechny popisované přehrávače videa byly součástí linuxové distribuce Mandriva 2006 a tím pádem byla jejich instalace snadno realizovatelná pomocí "Ovládacího centra Mandriva Linuxu“. Proto se více zaměřím na jejich užitné vlastnosti z pohledu běžného uživatele, než na instalaci a konfiguraci. Až na dva ústupky. První je v oblasti kodeků. Pro testované přehrávače byl použit balík linuxových kodeků a upravených kodeků z windows, stažený z mplayerhq.hu a rozbalený do adresáře /usr/lib/win32. Všechny zde uvedené přehrávače umí takto připravené kodeky použít a získají díky nim schopnost pracovat zhruba se stejným množstvím formátů digitálního videa, jako když si uživatel MS Windows nainstaluje některý z balíků kodeků typu all-in-one. Pro přehrávání DVD a AVI souborů kódovaných kodeky DivX a Xvid to sice není nutné, ale pro přehrávání libovolných souborů např. stažených z Internetu, shledávám instalaci kodeků vysoce užitečnou. Druhým ústupkem je instalace knihovny libdvdcss, bez níž si přehrávače neporadí s továrními disky DVD, chráněnými pomocí CSS (Content-Scrambling system). Knihovnu pro distribuci Mandriva 2006 získáte například na ftp://rpmfind.net a nainstalujete pomocí obligátního rpm -Uvh libdvdcss-1.2.6-1.i686.rpm. Všechny popisované přehrávače jsou licencovány licencí GPL.

MPlayer 1.0-1.pre7.12

Nekorunovaným králem přehrávačů videa je nenápadný program z Maďarska nazvaný MPlayer. Jde vlastně o konzolovou aplikaci, ke které bylo grafické uživatelské rozhraní (GUI) přidáno dodatečně. Proto je plné využití skvělých vlastností MPlayeru možné pouze při spouštění pomocí příkazové řádky. Té se ale běžný uživatel bude podle mých zkušeností spíše snažit vyhnout a sáhne po skinovatelném grafickém uživateském rozhraní (gmplayer). To ale na rozdíl od vyladěného MPlayeru vykazuje mírnou nedotaženost. Například okno pro otevření souboru se objeví vždy pod oknem přehrávače a veškeré změny v nastaveních vyžadují restart programu.

Přehrávání souborů ve formátu AVI, komprimovaných kodeky DivX, Xvid apod. včetně titulků v mnoha formátech (viz. seznam) nečiní MPlayeru potíže. Až na potíže s češtinou. MPlayer umí pro titulky používat fonty Type I, TTF a jeho rozhraní umožňuje přepnutí znakové sady s českou diakritikou na nejobvyklejší kódovou sadu titulků "Slavic/Central European Windows (CP1250)“. Jenže čeština v titulcích není ani při použití TTF fontů bez chyby. Samozřejmě existuje několik řešení, ale všechna fungují pouze z příkazové řádky. MPlayer bez problémů přehrává DVD, ale testovaná verze neuměla zobrazit jeho menu. Přístup ke kapitolám, k volbě jazyka zvukového doprovodu a titulků DVD je možný pouze pomocí voleb uživatelského rozhraní programu. Zatížení procesoru a konzumace množství paměti např. při přehrávání souborů DivX je u MPlayeru jednoznačně nejlepší, ze všech testovaných přehrávačů a je u obou hodnot pod 10% na počítači s P4 2,4 GHz a grafickou kartou GeForce 4.

Mplayer

Základní klávesové zkratky:

  • F – přepíná celoobrazovkový režim
  • šipky – skoky dopředu a dozadu

Rád bych připomněl ty vlastnosti MPlayeru, které zůstávají při běžném použití skryty. MPlayer podporuje obrovské množství formátů videa, kodeků, výstupních rozhraní videa a audia (viz. seznam). Totéž platí pro formáty titulků. Dle mého mínění je MPlayer vhodný především pro technicky orientované uživatele, kteří se nebojí příkazové řádky.

Xine 0.99.4

Xine je univerzální přehrávač videa, původem z německých luhů a hájů. Začněme možnostmi nastavení. Hned na první kartě "gui“ zaujme volba "Úroveň znalostí konfigurace“. Ta začíná volbou "začátečník“, kdy se zobrazují jenom nejjednodušší nastavení a končí vtipně označenou volbou "Mistr známého vesmíru“, která zpřístupňuje kompletní podrobné nastavení programu. Uživatelské rozhraní je plně skinovatelné . Nepřekvapí podpora playlistů, korekcí prokládání a podpora různých rychlostí přehrávání videa. Zajímavá, ale asi ne moc frekventovaná je podpora přehrávání na analogovém televizoru a přehrávání v režimu smyčky.

Xine při přehrávání souborů AVI kódovaných kodeky DivX a Xvid v nejmenším nezaváhal. Bez problémů se vyrovnal s titulky ve formátu SUB v kódování Windows 1250. Stejně tak neměl Xine problémy s DVD včetně plně funkčního menu. Přepínání titulků, kapitol a zvukového doprovodu je tedy možné prostřednictvím menu DVD nebo pomocí rozhraní programu. Seznam podporovaných formátů videa, kodeků a formátů titulků sice není tak dlouhý jako u MPlayeru, jeho délka je přesto impozantní (seznam). Rozhodnete-li se používat Xine, je dobré se vyvarovat otevírání titulků při běžícím přehrávání videa. Pokusy o načtení titulků v průběhu přehrávání videa způsobují pád programu. Shrneme-li vlastnosti Xine, jde o vynikající přehrávač, který dokáže bez problémů vyhovět běžnému uživateli a přitom neomezí ani technicky orientované nadšence.

Xine

Základní klávesové zkratky:

  • F – přepíná celoobrazovkový režim
  • šipky – přetáčení dopředu a dozadu
  • I – zapíná a vypíná korekci prokládání
  • G – zapíná a vypíná ovládání programu
  • S – zastavuje přehrávání videa

Sami autoři definují Xine jako portovatelný vysoce výkonný engine pro přehrávání videa. Na jeho knihovnách je postavena spousta zajímavých programů, které proto mají stejné schopnosti přehrávat různé formáty digitálního videa. Dva nejznámější z nich jsou Kaffeine a Totem.

Kaffeine 0.7

Je standardním přehrávačem videa v prostředí KDE 3. Vzhledem k základním knihovnám z Xine nepřekvapí, že se Kaffeinne s přehráváním souborů AVI, kódovaných pomocí kodeků DivX a Xvid včetně bezproblémového zobrazení češtiny v textových titulcích vypořádal na jedničku z hvězdičkou. Stejně tak si poradil s přehráváním disků DVD včetně podpory jejich menu.

Start Kaffeine

Uživatelské rozhraní není skinovatelné jako u předchozích dvou přehrávačů, ale přizpůsobuje se nastavením prostředí KDE. Velice vysoko hodnotím intuitivnost ovládání. Po spuštění přehrávače má uživatel přímo v okně přehrávače názorné ikony Otevřít soubory, Otevřít DVD, otevřít adresář apod. Takto ani uživatel, který přehrávač vidí poprvé, nebloudí v nastaveních. Specialitou přehrávače je možnost sledování digitálního televizního vysílání DVB (Digital Video Broadcasting) přímo z Internetu pomocí zabudovaného DVB klienta. Dalším bonusem je možnost ukládání snímků obrazovky a ukládání proudu videa do souboru. Pokud na CD s filmem ve formátu DivX objeví přehrávač titulky, zeptá se, které má přehrát. V minulosti byla pověst Kaffeine pošramocena nehezkou padavostí verze obsažené v distribuci Mandrake 10.1. V Mandrivě 2006 je stabilita programu v pořádku. Vzhledem k tomu, že mezi hlavní výhody Kaffeine patří integrace do desktopu KDE, budou mu dávat přednost právě uživatelé tohoto prostředí.

Kaffeine

Základní klávesové zkratky:

  • Ctrl-Shift-F – přepíná celoobrazovkový režim
  • I – zapíná a vypíná korekci prokládání
  • Backspace – zastavuje přehrávání videa

Totem 1.0.4

Totem, ačkoli je založen na stejných knihovnách jako Xine a tedy i Kaffeine, tak jeho uživatelské rozhraní je vytvořeno pomocí knihovny GTK a jeho domovským prostředím je Gnome. Úsilí o co nejjednodušší ovládání, které je autorům Gnome vlastní se tedy odráží na vlastnostech Totemu. Jeho ovládání je opravdu jednoduché a možnosti nastavení jsou omezené.

Totem

Tyto vlastnosti ale nic neříkají o skutečné užitné hodnotě přehrávače. Ta je vcelku dobrá. Totem si poradil se všemi předloženými soubory, kromě načtení titulků ve formátu SUB. Přehrávání disků DVD ale bylo bez ztráty kytičky. Volbu zvukového doprovodu a titulků můžete provádět jak z rozhraní přehrávače, tak z menu DVD. Mrzutou chybou je snímání obrazovky (screen capture), které nerespektuje nastavení poměru stran obrazu.

Základní klávesové zkratky:

  • F – přepíná celoobrazovkový režim
  • šipky – přetáčení dopředu a dozadu
  • I – zapíná a vypíná korekci prokládání
  • G – zapíná a vypíná ovládání programu
  • P – zastavuje přehrávání videa

Bonusem je podpora výstupu TV-out a podpora proprietárních zásuvných modulů. Koncepce přehrávače jej předurčuje do rukou méně zkušených uživatelů a příznivců prostředí Gnome.

Shrnutí

Zvolit jednoznačného vítěze není možné. Nároky na přehrávač videa jsou u různých skupin uživatelů značně rozdílné. Mým favoritem je Kaffeine, u souborů, které nedokáže přehrát (některé soubory MOV a VMW) pak spouštím MPlayer. Důležitější je fakt, že linuxové přehrávače videa navzdory nízkým číslům verzí dospěly k bezproblémové použitelnosti pro běžné uživatele.


KOMENTARZE
Xine 7.2.2006 10:00 o.k.
Stabilita gmplayeru 7.2.2006 11:02 Milan Knížek
Super 7.2.2006 13:32 Goffix
L Re: Super 7.2.2006 15:38 o.k.
  L Re: Super 7.2.2006 21:38 Goffix
    L Re: Super 8.2.2006 09:30 o.k.
      L Re: Super 8.2.2006 14:56 Goffix
        L Re: Super 8.2.2006 15:02 o.k.
          L Re: Super 8.2.2006 18:01 Goffix
            L Re: Super 9.2.2006 08:39 o.k.
vlc 7.2.2006 19:04 toor
Mplayer 8.2.2006 18:29 Vít Pelčák
L Re: Mplayer 9.2.2006 05:18 J. M.
Chyby v názvech a jiných věcech 9.2.2006 02:44 J. M.
  |- Re: Chyby v názvech a jiných věcech 4.3.2006 21:13 Lubomír Čevela
  L Re: Chyby v názvech a jiných věcech 5.3.2006 00:47 Aleš Hakl
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4782x
2. FreeBSD
Download: 8970x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8475x
4. alcolix
Download: 10776x
5. Onebase Linux
Download: 9554x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6125x

1. xinetd
Download: 2319x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4526x
4. LinPacker
Download: 9769x
5. VFU File Manager
Download: 3101x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 6969x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2690x
8. Lefthand CRM
Download: 3475x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 2980x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz