LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Linux v příkazech - úvod

Úvodní díl seriálu, který se bude věnovat co možná největšímu počtu Linuxových příkazů běžně používaných i méně obvyklých. Popisem těchto příkazů chceme demonstrovat krásu a sílu příkazové řádky.

1.7.2004 08:00 | o.k. | czytane 73005×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Chceme tak ukázat, že práce v ní není nikterak složitá - je dokonce mnohem efektivnější než použití mnohdy ne zcela správně fungujících grafických nadstaveb, v nichž je práce méně produktivní.

Seriál nebude poskládán z chaoticky nebo snad abecedně řazených příkazů, ale bude logicky rozdělen do jednotlivých souvisejících oblastí jako je například: správa uživatelů, základní práce se soubory, archivování, atd.

Při popisu příkazů se nechceme snažit o nějaký podrobný popis nebo snad dokonce doslovný překlad manuálových stránek. Spíše chceme u jednotlivých příkazů zdůraznit jejich nejčastěji používané volby. Stejně tak jako příklady jednotlivých příkazů, které nebudou nějaké vykonstruované, ale budou odrážet praktické zkušenosti. Neobvyklé a v praxi jenom výjimečně používané parametry příkazů si může každý nalézt v manuálových stránkách. I práce s příkazem man, sloužícím k obsluze manuálových stránek, se v některém z úvodních dílů objeví, takže s manuálovými stránkami se jistě každý pracovat naučí.

Chtěl bych tímto také vyzvat naše stálé autory nebo i úplně nové začínající, aby se do psaní tohoto seriálu také připojili, neboť věřím, že určitě naleznou nějakou oblast příkazů, které třeba denně používají a jejichž základní syntaxe je jim tak velice dobře známá.

Aby nenastala situace, že bude více autorů psát o stejných příkazem bude dobré předem ohlásit v diskuzní skupině autorů, kterou skupinu příkazů si daný autor zamlouvá a bude popisovat. Autoři, kteří jsou začínající a tudíž ještě nejsou členy této diskuzní skupiny mohou psát na adresu: info@linuxsoft.cz

Závěrem bych chtěl také všechny čtenáře vyzvat k tomu, aby velice hojně a bez ostychu využívali diskuze pod jednotlivými díly tohoto seriálu a ptali se na cokoliv týkající se daného tématu. Nebojte se, tady vám nebude nikdo radit RTFM a podobně! Toto je seriál pro všechny a tím, že se nebudete bát a zeptáte se, získá daný díl seriálu na hodnotě a bude větším přínosem pro ostatní. Můžete také na dané téma doplňovat do diskuze příklady použití probíraných příkazů se kterými jste se setkali v praxi, tím se také podstatně bude zvyšovat informační hodnota. A mnohdy těmito příklady prospějete sami sobě, až budete sedět někde u jiného počítače, kde nebudete mít svoje poznámky a budete přemýšlet jak daný příkaz vlastně použít. Potom bude stačit vyhledat si svůj příkaz přímo u nás v databázi (stačí znalost klíčových slov), která je dostupná odkudkoliv.

Možnost přispět do diskuze pod článkem má kdokoliv - stačí se jednoduše zaregistrovat na této stránce.


KOMENTARZE

Nie ma komentarzy dla tej pozycji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4702x
2. FreeBSD
Download: 8874x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8379x
4. alcolix
Download: 10646x
5. Onebase Linux
Download: 9446x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 5941x

1. xinetd
Download: 2228x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4318x
4. LinPacker
Download: 9583x
5. VFU File Manager
Download: 3020x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 6835x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2592x
8. Lefthand CRM
Download: 3392x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 2862x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz