LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linuxsoft.cz v roce 2005

Krátké ohlédnutí za loňským, dle nás úspěšným rokem.

4.1.2006 12:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 3973×

Františkovo ohlédnutí za rokem 2005

Rok 2005 si dovolím prohlásit z pohledu linuxsoftu za úspěšný. Dovolím si také říct, že jsme se stali jedním ze tří fungujících linuxových portálů v ČR.

Konečně jsme po dlouhém plánování zprovoznili Linux PC Shop jehož hlavní myšlenkou bylo nabízet hardware který funguje pod linuxem. Na updatování databáze funkčnosti HW bohužel není čas, snad se k tomu v roce 2006 dostaneme.

Zprovoznili jsme Glosy, kde jsem chtěl aby se zveřejňovala nejen má zamyšlení nad děním okolo linuxu a linuxové komunity. Také jsem chtěl trochu oživit diskuze, což se např. v glose Linux zdarma a legálně - nastal čas na další kampaň? celkem podařilo. Bohužel se nenašel nikdo další, kdo by glosy psal a já osobně na to nemám čas...

Za celkem úspěšné považuji rozhovory s linuxovými osobnostmi, viz
Viktor Matys (Qwert.cz),
Ladislav Bodnar - distrowatch.com ,
Ivan Bíbr

Za průšvih naopak považuji nabourání se zneužitím SQL injection do naší webové aplikace viz Diskuze a nějaké technické detaily. Trošku mě překvapilo, že jsem nenašel nikde jedinou zmínku o tom, že se nám někdo naboural do webu.

Plány do roku 2006

Určitě bych moc rád aby se oživily články, přiznám se, že jsme s články na konci roku 2005 měli trošku problémy. Na druhou stranu je celkem problém nalézt linuxové téma o kterém se ještě na českém webu nepsalo a když se takovéto téma najde, nalézt někoho kdo o tom dokáže fundovaně napsat. Někdy bývá velmi obtížný úkol spojit tyto dvě věci dohromady.

Rád bych aby se zapracovalo na Linux PC Shopu, tj. dodělala se, kde to bude možné, funkčnost pod linuxem, přibyly odkazy na recenze daných HW produktů, daly se dohromady některé opravdu zajímavé sestavy fungující pod Linuxem. Zprovoznilo se uživatelské rozhraní e-shopu pro zákazníky, kde budou moci sledovat stav vyřízení své zakázky.


Ondrovo ohlédnutí za rokem 2005

Když se poohlédnu nad věcmi, které jsem se měl pokusit realizovat v průběhu roku 2005, tak si připadám jako politická strana - také toho naslibují spoustu v předvolební kampani a poté sliby neplní. Na druhou stranu tato skutečnost byla dána především velikou pracovní vytížeností, která ještě vygradovala na podzim, kdy se náš tým zmenšil (díky dlouhodobé nezáviděníhodné absenci Ivana Majera) a museli jsme tak narychlo mezi nás rozmělnit ještě další povinnosti navíc, což nebylo vždycky úplně jednoduché. Ke konci roku se k tomu ještě přidala zvýšená poptávka po hardwaru z Linux PC Shopu a zhoršila se komunikace s naším dodavatelem hardwaru. Na druhou stranu člověka potěší, že se to všechno zvládlo bez nějakých větších problémů.

Další věcí, která mě potěšila je zvýšená poptávka po našich službách v oblasti Linuxu, tedy po školeních, instalacích a konfiguracích serverů - včetně samotné stavby serverů - v drtivé většině se jednalo o dual Opteron (často i dual core) servery. A doufám, že se zvýší i poptávka po samotném hardwaru, který máme v nabídce.

Na druhou stranu mě celkem mrzí zvyšující se lenost uživatelů Linuxu a s tím spojené časté dotazy (ať již do diskuzního fóra, na e-mail, či do formuláře pro přechod na Linux), které se stále opakují a mají snadno dohledatelné odpovědi na Internetu. Většinu těchto dotazů na e-mail nedokážeme zodpovědět, protože bychom potom nedělali nic jiného než odpovídali na dotazy a každý jistě chápe, že toto není možné. Většina kladených dotazů má jednoduchou odpověď - RTFM. Ano, začátečník zanadává, že ho takto odbydeme, ale opravdu najdete většinu odpovědí na vaše otázky v manuálových stránkách (případně v dokumentaci, HOWTO, ...) - není to zlo, je to váš pomocník.

Spousta lidí posílá dotazy přes formulář (určený pro dotazy spojené s přechodem na Linux) sloužící firmám k získání informací o Linuxu a informací, zda je jejich přechod na Linux reálný. Takže dotazy typu jakou zvolit distribuci nebo jaká je náhražka za ten či onen software z jiného OS v Linuxu piště prosím do diskuzního fóra, protože tam vám na něj jistě někdo fundovaně odpoví. Pokud chcete vědět odpovědi na tyto dotazy od více odborníků a chcete s nimi na podobné téma více diskutovat, tak navštivte Linuxový Pátek, který je pro tyto účely jako stvořený.

Samozřejmě bych tímto nerad někoho odradil od psaní do diskuzního fóra nebo posílání dotazů, ale spíše bych tímto chtěl uživatele více nabádat k tomu nebát se najít danou informaci sám a až po neúspěchu v tomto hledání položit daný dotaz do diskuzního fóra.

Autorům bych chtěl popřát spoustu inspirace a nápadů při psaní článků a co nejméně šotků. Námětů na články je spousta, vítáni jsou samozřejmě i autoři, kteří by pro nás měli zájem napsat jeden či více zajímavých článků.

Návštěvníkům našeho portálu bych zase chtěl popřát příjemné počtení článků, diskuzí a softwarového adresáře.

Letos radši nic slibovat nebudu, protože bych to zase nemusel splnit :-)

Slíbit můžu jedině to, že se pokusíme ještě více zkvalitnit naše služby a přidat spoustu zajímavých lákadel pro naše zákazníky. Určitě také ještě rozšíříme nabídku našich kurzů z oblasti Linuxu. A stále budeme rozšiřovat a aktualizovat nabídku námi vypalovaných Linuxových distribucí a softwaru pro Linux.

Děkuji všem našim návštěvníkům za jejich zájem o Linux a za pomoc při spoluvytváření tohoto portálu.


Ondrovo kratičké ohlédnutí za rokem 2005

Hodně už bylo řečeno, takže připojím jenom pár svých poznámek. Po různých personálních změnách skončil kód Linuxsoftu v rukách "nebezpečného otaku" Aleše Dfox Hakla, který opravil mnoho chyb a přidal několik nových vlastností.

Linuxové pátky naštěstí moc nezměnily svou tvář, takže se místo opojných nápojů v čajovně čas od času konají pivní a tequilové orgie U Zpěváčků. :)

Pomalu ale (doufejme) jistě se nám také rozbíhá projekt open source spidera Marťa, pokud by se někdo cítil dostatečně šíleně na spolupráci na kódu, případně na organizaci šílených kodérů, nechť se ozve.

Poslední věcí kterou bych rád znímil jsou některé seriály, které nám tak nějak stagnují ve fázi klinické smrti. Například seriál o internetovém bankovnictví v Linuxu by si zasloužil pořádnou aktualizaci, stejně tak jako seriál Provozujeme linuxový server; doufáme, že se k tomu v blízké době dostaneme.

Odkazy

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze