LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> SLED 10 RC3

SUSE Novell právě uvolnil ke stažení RC verzi SLED, jenž má být jeho hlavní zbraní v boji proti přicházející Vistě na desktopu. Podívali jsme se mu na zoubek a pokusili se zjistit, jaké jsou rozdíly oproti SUSE 10.1 jež je volně ke stažení.

29.6.2006 16:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 13645×

SUSE Linux Enterprise Desktop 10 RC3 je jemně upravený SUSE 10.1 pro firemní zákazníky, které potřebují základní programy pro přístup k internetu, práci s e-maily, kancelářský balík, kalendář atd. Je určen konkrétní zákazníky, jimž dle představitelů Novellu jsou:

  • velcí zákazníci z korporátní sféry, kteří nepotřebují SW se vším všudy jako má běžné PC, ale jen základní SW jako např. internetový prohlížeč
  • vlastníci malých firem, kterým úspory za licenční poplatky jdou do vlastní kapsy
  • zákazníci v zemích jako Brazílie, Rusko, Čína či Indie, kteří kladou důraz na cenu a jěště neinvestovali tolik do Windows.

SLED je postaven na SUSE Linux 10.1, které je dle mého názoru v současné době nejlepší linuxovou distribucí. Instalace včetně rozdělování disků a nastavení Grubu je bezproblémová, i když trvá trošku déle něž u ostatních distribucí. Správa software a nastavení je jednoduché. Existuje opravdu velké množstí balíčků pro SUSE, které je možné si stáhnout. Novell navíc spuštěním projektu OpenSUSE udělal SUSE opět bez restrikcí přístupné všem, což se přiznám, že se mi líbí. Navíc Novell disponuje prostředky na dostatečnou propagaci svého produktu, o čemž např. svědčí množstí článků jenž je o SLED na webu. Instrukční videa atd.

V pojetí SLED je zřejmé, že se Novell snaží touto distribuci co nejvíce dostat k běžnému kancelářskému uživateli, jednak se snaží vše dělat tak, aby bylo opravdu co nejjednodušší, tj. aby to pochopil pokud možno každý. Zároveň se Novell snaží a také to veřejně prohlašuje, konečně uzmout část trhu desktopových systému Windows.


SLED 10 rc3 je k dispozici ke stažení z webu Novellu, pro stažení 5 CD je třeba se zaregistrovat. Přihlášení mi bohužel ne vždy fungovalo, takže stahování bylo složitější.

Instalace je téměř totožná se SUSE Linux 10.1, rozdíly jsou v názvu distribuce, několik málo ikonek je rozdílných. Rozdíl je ve výběru aplikací, jednak v tom jak je vůbec výběr balíčků členěn a řazen, a pak v samotných balíčcích.

Zcela jinak je pojato menu aplikací, které neobsahuje klasickou hierarchickou strukturu řazení dle témat, ale je tvořeno základní nabídkou s fulltextovým vyhledáváním a možností zobrazení všech aplikací a nastavení. Do tohoto nového pojetí dobře zapadá desktopový vyhledávač Beagle, který fulltextové hledání nejen v aplikacích a nastavení, v dokumentech a dle dostupných informací i v historii navštívených webových stránek a historii komunikace v instant messengeru, umožňuje.

SLED obsahuje xgl, které má být odpovědí na Aero v připravované Vistě. Na testovaném počítači bylo třeba klasicky rozběhnout OpenGL pro grafickou kartu NVIDIA, a pak si jen dát vyhledat "xgl" v aplikacích a povolit "efekty na ploše". Navíc funguje xgl i na sestavě, na které mi Aero u testované Beta verze Visty naběhnout odmítá.

Při prezentaci SLED je kladen důraz na propagaci některých aplikací a funkcí, které jsou součástí i download verze.

F-Spot pro práci s fotografiemi umí importovat fotografie z digitálního fotoaparátu, uložit je do alba fotografií, jednoduše je editovat, při nastavení FTP připojení je i jednoduše uploadnout na web.

OpenOffice.org 2, jež jsou prezentována jako co nejvíce kompaktibilní s MS Office, mají zprovozněna podporu Maker ve Visual Basicu. Dále je zdůrazňována funkční podpora pro kontingenční tabulky (pivot table), které jsou vychvalovanou funkcí Excelu v MS Office.

Pro pohodlné přehrávání multimedií je určen Banshee, který umí defaultně přehrávat mp3.

Zvýšenou úroveň bezpečnosti zajišťuje AppArmor security. Velké naděje jsou vkládány do virtualizační technologie XEN.

Vzdálenou správu a údržbu umožňuje ZENworks Linux Management.

Evolution a PIM mají podporu pro Microsoft Exchange.


Kromě gnome-games a kdegames (lepší alternativa k Solitaire od MS) zcela chybí hry. Chybí Apache a vývojové nástroje, což je dáno zaměřením této distribuce.

SLED obsahuje ji jakýsi video manuál v angličtině pro seznámení se systémem.


A jak je na tom linuxová konkurence? Red Hat nabízí Enterprise Linux WS a Red Hat Desktop. Mandriva nabízí Corporate Desktop.


Cena produktu by se něměla lišit od předchozí verze, tj. výše ročního licenčního poplatku by měla být 50 USD.

Třeba já cílovým zákazníkem pro SLED nebudu, přeci jen potřebuji Apache a občas si spustit nějakou hru. Co se živnostníků a malých firem týče, tak si také dokáži představit, že si spíše zakoupí krabici SUSE 10.1.

Ale dokážu si SLED představit jako řešení pro velkou firmu, která pro své zaměstnance potřebuje kvalitní a lehce ovladatelný OS a software od velkého partnera jakým je Novell, který navíc dokáže svůj produkt i patřičně prezentovat, a jež si přechodem na nový OS nemusí pořizovat kompletně nový a patřičně výkonný HW.


Zdroje:
PC PRO , ZD NET , eWeek , InfoWorld , LinuxInsader , vnunet.com , PCWORLD , GRID today

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Joj SLED 13.7.2006 18:22 Štefan Tomečko




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze