LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> MoinMoin

Podíváme se na MoinMoin - jeden z nejpopulárnějších wiki enginů.

2.3.2007 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 19464×

Wiki

Před pár lety, přibližně okolo roku 2002, nastal boom wiki. Všichni byli z Wiki nadšení a každý kdo ještě ho neměl nebyl patřičně IN. Tyto nadšené doby sice už minuly, ale Wiki je stále velmi užitečným nástrojem.

Wiki je web aplikace typu groupware, která umožňuje uživatelům spolupracovat na editaci hypertextových dokumentů. Skládá se ze systému pro správu verzí, markup systému (nepoužívá se HTML) a vyhledávacího engine. Klíčovým rysem Wiki technologie je umožnit komukoliv (nebo alespoň registrovaným uživatelům) měnit obsah většiny stránek.

Wiki lze využít mnoha způsoby. Nejčastější využití je knowledge base typu WikiPedia, ale vzhledem k snadné editaci se Wiki používají i jako blogy, CMS, databáze nebo CRM. Osobně používám wiki jako poznámkový bloček kombinovaný s TODO listem a Bug/installation tracking systémem. Hezky se při tom využije jedna ze základních vlastností wiki - ukládání komentované historie změn.

Proč zrovna MoinMoin

MoinMoin má mnoho pokročilých vlastností. Stránky lze hierarchicky uspořádat, používat šablony a kategorie, full text search, sledovat úplnou historii změn, generovat grafy počtu změn a přístupů. Markup jazyk podporuje renderování tabulek včetně custom HTML atributů, syntax highlighting, smajlíky, makra, attachmenty, inline HTML, generování slide show, plná podpora Unicode a I18N, export změn ve formě RSS, rozesílání změn emailem, WYSIWYG editace, XMLRPC podpora, ACL listy, Antispam systém, podpora DocBook a ReStructuredText.

Instalace MoinMoin

MoinMoin je naprogramováno v jazyce Python, což je pro někoho dobrá a pro někoho zase špatná zpráva. Já osobně jsem si před léty MoinMoin nainstaloval jelikož jsem příznivcem programovacího jazyka Python. Jelikož je Python multiplatformní, MoinMoin běhá i pod Windows. Ačkoliv minimální podporovanou verzí je Python 2.3, doporučuji minimálně díky bugfixům a memory leakům interpretru nainstalovat Python 2.4.4.

Administrátory jistě potěší, že kromě Pythonu už není nic jiného zapotřebí. Není potřeba ani PHP, ani Apache, ani SQL databáze. MoinMoin umí běžet i v prostředí twisted, mod_python, CGI, FastCGI, WSGI, ale nejrychleji běhá v jako standalone aplikace, což se i nejsnáze konfiguruje.

Instalaci lze provádět i z balíčku, pokud pro vaše distro existuje, ale vzhledem k rychlosti aktualizace většiny dister (pravda jsou i vyjímky jako FreeBSD nebo Gentoo) je lepší instalovat ručně, abychom měli rychlejší přístup k bugfixům.

K instalaci je použit standardní Python modul distutils. Osobně instaluji s těmito přepínači:

 
python setup.py --quiet install --install-data='/usr/local' --record=install.log 

Instalace instance

Druhým krokem je vytvoření instance. To už je trošku složitější, podívejte se do instalačního návodu V našem případě to bude vypadat takto:

mkdir -p /usr/local/www/wiki
cd /usr/local/www/wiki
cp -R /usr/local/share/moin/data .
cp -R /usr/local/share/moin/underlay .
cp /usr/local/share/moin/config/wikiconfig.py .
cp /usr/local/share/moin/server/moin.py .
cp /usr/local/share/moin/server/moin .

Pro adresář instance je vhodné nastavit restriktivnější přístupová práva, neboť kromě stránek (což jsou veřejná data) obsahuje i databázi registrovaných uživatelů.

chown -R www-data /usr/local/www/wiki
chmod -R u+rwX /usr/local/www/wiki
chmod -R g-w /usr/local/www/wiki
chmod -R o-rwx /usr/local/www/wiki

Konfigurace

Počáteční konfigurace je jednoduchá. V souboru /usr/local/www/wiki/moin, který slouží ke startování / zastavování wiki, doplňte dráhu k moin.py takto:

# Add the path to moin.py directory
sys.path.insert(0, '/usr/local/www/wiki')

Standalone server se konfiguruje v souboru moin.py. Upravte cestu ke konfiguraci wiki stejně jako v předchozím prípadě a nastavte cestu k statickým komponentům docs = '/usr/local/share/moin/htdocs'. V moin.py lze nakonfigurovat port a uživatele pod kterým wiki server běží.

Konfigurace vlastního wiki je v souboru wikiconfig.py. V konfiguraci není třeba provádět moc změn. Většinou změníte jen jméno wiki a případně startovací stránku. Je potřeba použít unicode Stringy (prefix u).

sitename = u'Retro Wiki' 
page_front_page = u"Start". 

Nejdůležitější část konfigurace se nachází v sekci Critical setup a obsahuje nastavení datových adresářů v našem případě bude následující

data_dir = data_dir = '/usr/local/www/wiki/data/'
data_underlay_dir = '/usr/local/www/wiki/underlay/'

Upgrade z předchozích verzí

Čas od času se změní formát datových souborů a kromě aktualizace vlastního MoinMoin software je potřeba překonvertovat i stávající data. Od verze MoinMoin 1.5.3 se data konvertují snadno. Zastavte wiki server a proveďte následující příkazy

sudo -u www-data sh
moin --config-dir=/usr/local/www/wiki migration data

Migrace z verzí starších než 1.5.3 je složitější, podrobnější informace se dozvíte v souboru docs/README.migration.

Start

Wiki server se spouští scriptem /usr/local/www/wiki/moin s parametrem start a zastavuje obdobně s parametrem stop. Je vhodné zajistit jeho spuštění při startu systému.

Většina administrátorů preferuje wiki zaintegrované do jmenného prostoru serveru. (Lepší GoogleRank, ušetří se jedna IP adresa a některé firewally nepovolují HTTP komunikaci na jiném portu než 80. Nejjednodušší je použít proxy modul z Apache. Podrobnosti o nastavení najdete zde.

Používání Wiki

MoinMoin, ostatně jako většina wiki, se používá snadno. Hlavním problémem začínajících uživatelů je vypořádat se s markupem stránek, který se liší podle použitého wiki engine. MoinMoin uživatelům v tomto pomáhá. Jednak je při editaci zobrazeno kratičké připomenutí základní syntaxe (dokonce i v češtině, pokud ji máte nastavenou v prohlížeči) a od verze 1.5 lze použít GUI (WYSIWYG) editor stránek, který sice neumí všechny markup finesy, ale pro většinu editací plně postačí. Vytváření nových stránek je také snadné, stačí zadat jméno požadované stránky do browseru jako URL a MoinMoin nabídne její vytvoření, při kterém je možné použít některou z připravených šablon.

Markup

MoinMoin používá tradiční wiki CamelCase linky. Každé slovo CamelCase slovo se automaticky stává hyperlinkem na stejnojmennou stránku. Pokud chcete CamelCase slovo aniž by se stalo linkem je třeba vložit do slova nějakou prázdnou formátovací sekvenci např. Camel``Case. Jména stánek jsou case-sensitive.

V MoinMoin se pro hypertextové odkazy používají hranaté závorky, které lze u CamelCase či URL odkazů vynechat. Odkaz na wiki stránku se píše do uvozovek ["stranka"], u externích odkazů link text následuje URL: [http://moinmoin.wikiwikiweb.de/ Domovská stránka MoinMoin] se zobrazí jako Domovská stránka MoinMoin.

MoinMoin podporuje také InterWiki linky. Před jméno stránky stačí napsat jméno Wiki oddělené dvojtečkou např. WikiPedia:Linux. Jména ostatních wiki a jejich URL jsou uloženy v adresáři instance v souboru data/intermap.txt, který v současné době obsahuje 131 záznamů.

Nadpisy se zapisují pomocí = t.j. = nadpis první úrovně =, == nadpis druhé úrovně == atd. Co se týče ostatního nejpoužívanějšího markupu, kurzíva se píše do ''dvojitých uvozovek'' a tučný text do '''trojitých'''. Docela hezkým trikem je zapisovat email adresy pomocí makra MailTo [[MailTo(hsn AT SPAMFREE sendmail DOT cz)]], které je pak ukáže jen přihlášeným uživatelům.

Skinování MoinMoin

MoinMoin se dá velice dobře nejen skinovat, ale také rozšiřovat pomocí pluginů a maker. Popis tvorby těchto rozšíření však přesahuje rozsah tohoto článku a tak se alespoň můžete inspirovat v galerii screenshotů, kde najdete obrázky z několika známých wiki používající MoinMoin engine.

MoinMoin VS MediWiki

Dalším známým wiki enginem zejména díky projektu WikiPedia je MediaWiki. MediaWiki je zaměřeno zejména na větší projekty s důrazem na výkon a škálovatelnost. MoinMoin nebylo navrženo pro wiki obsahující statisíce stránek, osobně bych MoinMoin nepoužil pro wiki čítající více než několik málo tisíc stránek, většina wiki je však mnohem menší, průměrná wiki obsahují maximálně pár set stránek. Srovnání MediaWiki VS MoinMoin je k dispozici zde a zde.

Na závěr

Jak již jsem napsal v úvodu, Wiki (zejména doupravované) se dají použít pro široké spektrum web aplikací na kterých není použití wiki engine na první pohled vůbec poznat. MoinMoin se snadno upravuje a data jsou uložena v jednoduchém formátu, takže je není problém do tohoto formátu vyexportovat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze