LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Mozilla Thunderbird

Mozilla je možná nejoblíbenější prohlížeč pod systémem GNU/Linux. Kromě vlastního prohlížeče v sobě navíc obsahuje i klienta pro elektronickou poštu a pro IRC, kalendář a další doplňky. Ne každému ovšem vyhovuje řešení "vše v jednom," proto se před časem vývojáři Mozilly rozhodli vyvíjet samostatný prohlížeč (Mozilla FireFox, přečtěte si recenzi na LinuxSoft) a samostatný mailový klient nesoucí název Mozilla Thunderbird. A právě o něm bude následující recenze.

25.5.2004 08:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 15769×

Mozilla Thunderbird (hezky česky Pták Bouřlivák :-), dále jen TB) je tedy poštovní klient postavený na knihovně GTK+, kromě verze pro GNU/Linux je možné stáhnout i instalátor pro MS Windows nebo pro Apple MacOS X. Současná verze (0.6) je k dispozici zatím pouze v angličtině (a také slovenštině), pokud dáváte přednost rodnému jazyku, můžete zkusit předchozí verzi 0.5, která byla nedávno lokalizována.

Instalace

Po stažení asi 10 MB archivu s aplikací, rozbalte soubory do požadované lokace (například /usr/local/, pravděpodobně bude potřeba mít práva superuživatele) a spusťte skript thunderbird. Veškerá nastavení včetně stažené pošty se ukládají do adresáře .thunderbird v domácí (home) složce uživatele. Po prvním spuštění se zobrazí průvodce vytvořením nového profilu. V rámci jednoho profilu je samozřejmě možné nastavit více e-mailových schránek a zapojit se do více mailových konferencí. Na první stránce průvodce vybere typ účtu - buď mailový nebo účet pro konferenci, na druhé stránce vyplníte Vaše jméno a adresu elektronické pošty, na třetí typ (POP nebo IMAP) a adresu serveru pro příjem pošty, přihlašovácí jméno pro příchozí server, následuje adresa odchozího serveru SMTP (tu by Vám měl sdělit poskytovatel připojení k Internetu) a na závěr už jenom název účtu (libovolné jméno sloužící pro snadnou orientaci). Celý průvodce je podrobně a srozumitelně okomentován, navíc můžete kdykoliv změnit nastavení přes menu Nástroje - Nastavení účtu.

Bezpečnost

Hlavním požadavkem na mailový klient v současnosti je bezesporu bezpečnost. Slova jako spam a počítačový vir se dnes skloňují ve všech pádech. TB nabízí několik stupňů ochrany proti nevyžádané poště. Během práce s TB si uživatel třídí příchozí poštu na vyžádanou a nevyžádanou, postupem času již program dokáže roztřídit pomocí adaptivních filtrů poštu automaticky. Pod nabídkou Nástroje - Nastavení nevyžádané pošty si můžete upravit politiku vůči spamu podle vašich představ (mimo jiné tu najdete záznamy o automaticky mazané poště nebo bílou listinu - white list). Druhou možností ochrany jsou uživatelem definované filtry. Správce filtrů nabízí jednoduchou tvorbu a úpravu pravidel pro příchozí poštu. Nabídka akcí i podmínek je široká, podmínky lze samozřejmě kombinovat. Dalším prostředkem pro zvýšení bezpečnosti je zobrazování HTML mailů v podobě čistého textu nebo alespoň zákaz stahování obrázků ze vzdáleného serveru (což je mimochodem oblíbený trik spamerů pro ověření existence mailové adresy). TB také podporuje zabezpečené verze poštovních protokolů, dále obsahuje správce certifikátů nebo manažer hesel.

Vzhled a další možnosti

Hlavní okno aplikace je rozděleno na několik oblastí, přímo pod hlavní nabídkou se nachází velká tlačítka pro rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím (vyzvednout a napsat zprávu, kontakty ...), v levé části naleznete místní složky. Hlavní část okna zabírá seznam pošty v aktualní složce s náhledem vybraného emailu. Pokud Vám výchozí rozvržení z nějakého důvodu nesedí, není problém pozměnit pracovní prostředí podle Vašich představ. Navíc, na stránce Texturizer je k dispozici celá řada povedených témat, ačkoliv i to výchozí vypadá pěkně. Okno pro psaní nové zprávy nabízí všechny standartní funkce jako kopie (copy), slepá kopie (blind copy), přeposlání (forward), změna priority, posílání 1 zprávy vice příjemcům. Dále lze vybrat formát mailu (čistý text nebo html), přidat přílohy (attachment), podepsat mail nebo přiložit pod text navštívenku (vcard). Často se hodí i automatická odpověď o doručení a přečtení vaší zprávy.

Součástí aplikace je šikovný adresář kontaktů, do něhož jde naimportovat kontakty z Outlooku nebo Eudory. Pod dialogem Nástoje - Předvolby se ukrývá nástroj, kterým si můžete upravit program k obrazu svému. Jednotlivé volby jsou pro větší přehlednost tematicky roztříděny do několika kategorii. Pod kartou Písma tak například můžete vybírat fonty pro zobrazení zpráv (čeština nečiní Bouřlivákovi problém), pod kartou Motivy si můžete změnit skin (vzhled) programu. Stejně jako u Firefoxe (a vlastně i Mozilly) lze TB doplnit různými doplňky (Extensions, něco jako plug-iny). Rozšíření jsou připravená k volnému stažení na již zmíněném webu Texturizer. Z nabídky by neměl uniknout Vaší pozornosti především plugin Enigmail, který propojuje TB s GPG. S tímto rozšířením budete moci elektronicky podepisovat a šifrovat Vaše zprávy.

Screeny

Kliknutím na miniaturu se otevře obrázek v původní velikosti

Hlavní okno Správa kontaktů Nainstalovaná rozšíření
Protokol o nevyžádané poště Napsání nové zprávy Možnosti zabezpečení

Hodnocení

Ačkoliv sami vývojáři varují, že Thunderbird stále patří do fáze vývoje, mohu Vám tento poštovní klient doporučit (a to i pokud pracujete pod MS Windows a nemůžete se odhodlat k přechodu na GNU/Linux). Thunderbird rychle startuje, skvěle chrání proti nevyžádané poště a navíc se snadno ovládá.

Be The Source Always With You!

Vladimír Jarý

Odkazy

Mozilla - domovské stránky projektu Mozilla
CZilla - český web zaměřený na propagaci Mozilly, FireFoxe i Thunderbirda
Texturizer - motivy a rozšíření proThunderbirda
Enigmail česky - lokalizovaná verze rošíření

Ochrana proti spamu

Ačkoliv úplná ochrana proti spamu neexistuje, následující tipy Vám snad pomůžou udržet počet nevyžádané pošty na snesitelné úrovni:

  • Nezveřejňujte svou e-mailovou adresu na internetu nebo ji alespoň upravte do formy, která indexovacím robotům znesnadní identifikaci (místo znaku "@" napište zavináč, misto "." napište tečka)
  • Pokud na Internetu často potřebujete vyplnit mailovou adresu (registrace do diskuzních fór, stahování software, různé dotazníky), založte si někde na freemailu speciální schránku určenou pro tyto účely
  • Neodpovídejte na řetězové maily, nikdy nevíte ke komu se Vaše adresa (a vlastně i adresy Vašich známých, kterým jste mail bezhlavě přeposlali) dostane.
  • Zakažte stahování obrázků v mailech ze vzdálených serverů
  • Nikomu nevěřte :-O, protože zfalšovat mailovou adresu dokáže každý alespoň trochu schopný programátor :-(

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze