LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> SUSE 9.1 (2)

Po provedené instalaci se konečně dostáváme k tomu, jak nové SUSE 9.1 vypadá.

17.5.2004 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 10514×

Jako úplně první jsem nechal system spustit v grafickém desktopu KDE 3.2, protože tento desktop je v této distribuci preferován jako výchozí a v našich zemích i nejrozšířenější.
KDE ve stylu Thin Keramik působí příjemným dojmem. Pokud někdo pamatuje defaultní nastavení dřívějších verzí, tak tady již po příšerné zelené barvě není ani stopy mimo spouštěcího tlačítka. SUSE vsadilo na moderní modrou barvu příjemnou pro oči. Jenom z domodra laděné tapety s horami jde trochu zima. Co se vzhledu týká nenašel jsem nic co by se dalo SUSE vytknout, naopak velice dobře působí použité fonty a to ve všech window managerech, které jsem zkoušel.

Zde je seznam základních balíčků obsažených v distribuci. Jak je na seznamu vidět, tvůrci se snažili zařadit to nejnovější, ale rozhodně ne na úkor funkčnosti celé distribuce. Na rozdíl od Mandrakelinuxu je zde již i nový Gimp 2.0.0 a nejnovější verze kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1.1.
Vybrané obsažené balíčky:
abiword 2.0.5, alsa-lib 1.0.3, bind 9.2.3, cdrtools 2.01a27, cups 1.1.20, db 4.2.52, dhcp 3.0.1rc13, emacs 21.3, evolution 1.4.6, fetchmail 6.2.5 , gaim 0.75, gcc 3.3.3, gimp 2.0.0, glibc 2.3.3, gnucash 1.8.8, gnumeric 1.2.8, gtk+ 2.2.4, httpd 2.0.49, iptables 1.2.9, k3b 0.11.7, kdebase 3.2.1, koffice 1.3, libgnome 2.4.0, linux 2.6.4, mozilla 1.6, mysql 4.0.18, nautilus 2.4.2, OpenOffice.org 1.1.1, openssh 3.8p1, openssl 0.9.7d, perl 5.8.3, php 4.3.4, postfix 2.0.19, postgresql 7.4.2, Python 2.3.3, qt-x11-free 3.3.1, quanta 3.2.1, rpm 4.1.1, samba 3.0.2a, scribus 1.1.6, sendmail 8.12.10, vim 6.2 , XFree86 4.3.99.902, xine-lib 1-rc3a , xinetd 2.3.13, xmms 1.2.10.

Nechybí snad žádný program určený pro KDE, počínaje výukovými programi. Tady najdeme programy počínaje výukou chemie, jazyků ale i astronomie a matematiky.

Nechybí ani spousty her pro ukrácení volného času a pro odreagování.

Velice obsáhlou částí distribuce jsou programy určené pro práci s grafikou. Tady samozřejmě vévodí dnes již legendární program Gimp, který je znám i mimo platformu Linuxu. Tady ho najdeme v nové verzi 2.0.0, která již umí i CMYK, což byla vlastnost, která ho doposud oproti konkurenčním programům handicapovala. Mezi dalšími programy jsou ty, které použijí majitelé digitálních fotoaparátů, ať už pro přenos fotografií do počítače, ale i různé programy pro tvorbu fotoalb i internetových. Samozřejmě nechybí ani programy pro kreslení, skenování, OCR a nejrůznější prohlížeče obrázků.

Další součástí, která nesmí u linuxové distribuce chybět jsou programy pro práci s Internetem a to ať jsou to různé editory pro tvorbu internetových stránek, tak nejrůznější prohlížeče webu, poštovní klienti, klienti pro práci v diskusních skupinách, programy pro výměnu dat a nejrůznější programy pro připojení. Tady jmenujme třeba Operu, Mozillu, Galeon, Quanta plus, Pine.

Dnes je zcela samozřejmé, že počítač chce uživatel používat i jako multimediální stanici, takže v žádné z distribucí nesmí chybět programy pro poslech hudby, sledování videa a zrovna tak programy pro editaci multimedií i pro vlastní tvorbu. V tomhle směru je SUSE více než dobře vybaveno, protože pro každou činnost spojenou s multimedii má několik programů, z kterých lze vybírat. Z editorů videa například MainActor, Kino a Broadcast, z hudebních editorů Rosegarden a mnoho dalších. A zcela samozřejmě pokud již video či hudbu upravíme, budeme potřebovat nějaký vypalovací program, kterých je zase na výběr několik. Z nejznámějších a v grafice asi nejpoužívanějších je to k3b, zde v jeho poslední verzi.

Ovšem není to oblast jenom domácích uživatelů svého PC, ale především podniková sféra, kde se SUSE začíná stále více prosazovat. Zaprvé je to zřejmě dáno jednoduchým a poměrně intuitivním ovládáním, ale rovněž masivním programovým vybavením. Jako zcela samozřejmé je nasazení kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1.1 za kterým v těsném závěsu je KOffice 1.3, které již v poslední verzi mají velice dobrou podporu různých i nestandardních formátů a díky své rychlosti si najdou své příznivce.
Ovšem jednou z novinek, která se u SUSE objevuje jako u první distribuce je databázový program Recall 2.2.0-beta1, který je velice podobný databázi Microsoft Acces.
Samozřejmě nechybí známé databáze jako je MySQL, PostgreSQL a nejrůznější grafické frotendy pro jejich obsluhu.
Další součástí jsou i programy pro správu financí jako je KMymoney nebo GnuCash.
Samozřejmostí jsou i programy pro správu kontaktů, plánování, tvorbu diagramů atd.

Samozřejmostí v této distribuci je i množství programů pro správu a monitorování systému, programů pro synchronizaci telefonů a nejrůznějších PDA s počítačem a nejrůznějších apletů i emulátorů různých systémů.

Jak jsem již zmińoval v části o instalaci, tak ani v této části nemohu nevzpomenout konfigurační nástroj, který je se SUSE nerozlučně spjat a tím je Yast. V tomto mocném nástroji lze zkonfigurovat snad vše na co si můžeme vzpomenout. Kromě toho že umí editovat neskutečně mnoho věcí, stále zůstává přehledný a jednoduchý na ovládání.

Celá distribuce samozřejmě není jenom KDE a s ním spjaté programy. Nechybí ani nové Gnome a několik lehkých okenních managerů počínaje WM přes IceWm až po Xfce.

Závěrem

Celá distribuce působí na první pohled velice moderním a elegantním dojmem. Doposud jsem používal předchozí verzi a mohu říci, že jsem zatím nenašel nějakou významnou chybu, která by byla uživateli na obtíž. Programy v distribuci obsažené jsouv takových verzích že se mi nestalo, alespoň doposud, že by se hroutily.
V distribuci jsme odzkoušeli několik digitálních fotoaparátů, paměťových disků a televizní kartu a s žádným hardwarem nebyly problémy. U SUSE 9.1 se objevila jedna nová vlastnost, která při připojení jakéhokoli zařízení nebo vložení media do mechaniky informuje uživatele a jenom na něm nechává zda zařízení připojí či ne. Tato vlastnost narozdíl od automountu v Mandrakelinuxu se mi líbila, protože se nesnaží uživateli automaticky něco vnutit, ale nechává volbu na něm.
Snad jedinou výtku bych k distribuci měl. Nevím co vedlo autory k umístění zcela zvláštní ikony na plochu. Tato ikona se jmenuje "Můj počítač" a pravda je, že když jsem ji uviděl poprvé tak jsem nevěřil vlastním očím. Že by u SUSE podléhali tlaku uživatelů nejmenovaného operačního systému?
Celkově se nám nové SUSE 9.1 líbilo a věřím, že si najde stejně jako všechny předcházející verze své příznivce.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze