LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> FreeNAS - 4

Dnes se podíváme na méně běžné služby co FreeNAS poskytuje.

11.6.2010 00:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 11824×

FreeNAS - ostatní služby

Klasické služby pro sdílení souborů jsme si probrali minule, dnes se podíváme na ty méně typické, ale přesto užitečné.

Bit torrent

Moji nejoblíbenější speciální službou kterou FreeNAS nabízí je BitTorrent klient. FreeNAS obsahuje BT klienta Transmission, který je vybaven velmi hezkým web rozhraním a v současnosti se nachází na výsluní slávy protože je to výchozí BT klient v Ubuntu 10.04. Bit Torrent běžící v NAS boxu je velmi praktická záležitost, některé torrenty se velmi dlouho stahují a neustále spuštěný NAS box má na jejich stažení podstatně více času než běžný počítač, který vypínáme. Na stahování z torrentů pomocí NAS boxu si velmi rychle zvyknete.

Konfigurace se mi osvědčila následující: V první řadě je se potřeba vyhnout systémům ISP blokujících BT proto Peer port nastavte na náhodně vybrané číslo a Encryption na Required. Neodradí to sice sofistikovanější blokovací systémy, ale alespoň je to schopno obejít sníženou bandwidth prioritu pro p2p aplikace. Zvolte si dva adresáře Download directory bude obsahovat stažené soubory, tento adresář je vhodný sdílet přes CIFS a Incomplete directory kde budou právě stahovaná data. Transmission umí monitorovat Watch directory adresář na výskyt .torrent souborů, které automaticky začne stahovat. Kopírovat .torrent soubory ke stažení do specifického adresáře se mi zdá nepraktické - nejvíce mne vyhovuje kopírovat URL přes clipboard přímo do web rozhraní, kde pak hned vidíte jak se to stahuje případně nestahuje. Kromě URL torrent souborů zvládá systém i v současnosti velmi populární magnet linky. Adresáře do kterých se mají soubory stahovat je potřeba ručně vytvořit a nastavit přístupová práva tak aby do nich mohl uživatel transmission zapisovat, změna vlastníka adresářů na uživatele transmission je k tomuto účelu dostačující. Omezení rychlosti pro download/upload nastavíme v Download/Upload bandwidth - pokud platíme přenesená data tak doporučuji nastavit minimálně limit pro upload. Poslední volbou dole je adresa vlastního web rozhraní transmission.

Web server

Web server FreeNASu starající se o uživatelské rozhraní je možné využít i pro poskytování uživatelem definovaného obsahu. Nejedná se sice o WWW Apache ale o lighttpd 1.4.26. Pro nenáročné aplikace dostačuje.

WWW rozhraní FreeNASu je napsáno v PHP a tak můžete kromě statických souborů zpracovávat i uživatelem definované PHP scripty, což je pro většinu web aplikací velmi důležitý požadavek. Jaké WWW aplikace se provozují na FreeNASu? Nejčastěji to jsou galerie fotografií. Musíte si jen vybrat takovou, která nepotřebuje ke své činnosti MySQL databázi. Zde je začátek phpinfo().

SNMP

Jako většinu NAS boxů či malých domácích routerů, tak i FreeNAS lze volitelně monitorovat pomocí SNMP rozhraní. Pro domácí uživatele je to veskrze nezajímavá volba, ale podnikoví uživatelé tak mají možnost začlenit NASy do již existujícího celopodnikového monitorovacího systému. Uživatelské nastavení je jednoduché.

UPnP Video server

FreeNAS umí dělat UPnP audio/video media server. V praxi to znamená že si můžeme na XBOXu, Sony playstation 3 či obdobných domácích multimediálních zařízeních pohodlně přehrávat filmy které jsme si stáhli přes BitTorrent. Pokud tato zařízení nevlastníme, tak tato služba nemá pro nás prakticky žádný význam.

iTunes

Druhou multimediální službou je podpora iTunes protokolu, který používají zařízení firmy Apple a jejich klony. Co se týče nastavování je velmi podobná službě předchozí. Soubor s uloženou databází se jmenuje jinak a tak ji můžete uložit do adresáře kam ukládáte UPnP databázi. Stejně jako v přechozím případě má tato služba i své web rozhraní, které je pro běžné uživatele taky stejně nezajímavé.

Rsync

Poslední službou se kterou se seznámíme bude rsync. Rsync je nejpoužívanější protokol pro zálohování po síti v UNIXU, protože umí přenášet nejen pouze změněné soubory, ale dokonce i jen jejich změněné části a navíc volitelně komprimuje přenášená data. Šetří tak přenosové pásmo sítě. FreeNAS umožňuje být nejen rsync serverem, což by se dalo čekat, ale i klientem, který se může podle časového plánu synchronizovat se zadaným serverem. Toho využijete nejen při zálohách ale můžete i mirrorovat servery pomocí rsync a pak je zpřístupňovat přes FTP.

Rsync server se nastavuje jednoduše. Na hlavní stránce si nastavíte uživatele a MOTD (čeština tam nefunguje)

V záložce modules nastavíme jaké adresáře si přejeme sdílet.

V záložkách Client a Local se nastavuje periodické spouštění rsync klienta. Je to doporučovaná metodika pro automatické zálohování ostatních systémů, protože je lepší když zálohovací server kontaktuje klienta nežli obráceně. Počítá se totiž s tím, že server je stabilnější a jelikož ho nemá zálohovaný počítač pod kontrolou tak je zde menší pravděpodobnost že uživatel přenastaví nebo zruší zálohovaní. Rsync server pro unix najdete v každé distribuci a pro OS Windows se mi nejvíce osvědčil produkt Delta Copy.

iSCSI

FreeNAS může být též SAN klientem/serverem protože podporuje iSCSI. Tuto funkcionalitu jsem nikdy nepoužíval takže se nemohu podělit o praktické zkušenosti.

Budoucnost projektu

FreeNAS prochází v součanosti velkými změnami. Poté co se jeho novým vlastníkem stala společnost IX Systems tak bylo rozhodnuto o jeho kompletním přepsání. Web rozhraní se přepisuje z původního kombinace PHP/Lighttpd na Django, opouští se m0n0wall FreeBSD infrastruktura, FreeBSD se aktualizuje z 7 na 8.1, podporovány budou ahci a ada SATA disky, podora pro blokový žurnálovací systém gjournal. Nový vlastník IX systém je motivován vývojem FreeNASu protože nabízí produkty na něm založené.

Virtuální NAS

Pokud nechcete vyhradit pro NAS celé PC, můžete použít virtualizaci a FreeNAS spouštět virtualizovaně. Doporučuji použít produkt Vmware player, je to nejlelpší volba. Skalní open source fanoušci mohou použít virtual box, který je pod GPLv2. Rozhodně nepoužívejte produkt Microsoftu Virtual PC s tím mám dost špatné zkušenosti a navíc je to pomalé.

Tato volba je zejména oblíbená v prostředí Windows, protože ačkoliv i neserverové edice windows umí sdílet své disky ostatním tak od dob Windows 2000 je tato vlastnost úmyslně omezována aby si lidé byli nuceni zakoupit serverovou edici. Jednak je omezený počet připojených uživatelů na deset, ale hlavně je sdílení abnormálně nespolehlivé a pomalé ve srovnání se starší verzí Windows 98. Programátoři Microsoftu odvedli dopbrou práce ve stylu známem z detektivek - objednávka na vraždu z dodatkem musí to vypadat jako nehoda.

K virtualizovanému NASu můžete pak přímo připojit celé vyhrazené fyzické disky - nejlepší to volba vzhledem k výkonu nebo vytvořit disky virtuální. Nad virtuálními disky nemá moc velký smysl provozovat unitř NASu RAID pokud neumístíte soubory na fyzicky odlišné disky.

Užijte si FreeNAS

Na závěr se rozloučíme s odkazem na velmi hezké video o FreeNAS instalaci, které vytvořila internetová Tech televize Revision3. Ať vám FreeNAS dobře slouží.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze