LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Hrátky s EyeOS, díl I. - Úvod

Zajímáte se o EyeOS, chcete si ho nainstalovat a nevíte jak nebo ani nevíte, o co se jedná a k čemu to je dobré? Pak čtěte dál. V prvním díle tohoto seriálu se pokusím popsat, k čemu je dobrý, kde si ho můžete vyzkoušet, stáhnout a jak vypadá. V druhém díle pak popíšu vlastní „instalaci“. V dalších dílech se pak budu věnovat recenzím všech spustitelných i nespustitelných aplikací, novým verzím systému a novinkám v nich.

14.6.2010 15:00 | Tomáš 'Elektron112' Velecký | Články autora | přečteno 9441×

Co to je?

EyeOS je „webový operační systém“, tedy jakési prostředí připomínající operační systém, které se spouští ve webovém prohlížeči, má otevřený zdrojový kód (hlavně v PHP, XML a JavaScriptu), který je licencován AGPLv3 a je založen na cloud computingu. V současné době existuje stabilní řada 1.x (nejnovější verze je 1.9.0.1) a beta řada 2.x (nejnovější verzí je 2.1). Hodí se na tenké klienty, dobře poslouží jako online kancelář nebo způsob, jak se dostat na blokované weby, např. v práci :) Možná by se dal použít jako rozšíření Chrome OS. Nevýhodou je rychlost. Pokud však máte rychlou síť, psaní dokumentů je bez problémů. Je uzpůsoben i pro mobilní telefony, ovšem s omezenými možnostmi. Více na anglické Wikipedii.

Užitečné odkazy

Domovská stránka projektu je na eyeos.org (anglicky), menší česká je na eyeos.cz, naleznete na ní také fórum a FAQ, blog se nachází na blog.eyeos.org (anglicky, španělsky, francouzsky, katalánsky). EyeOS si můžete vyzkoušet na classic.my.eyeos.org (stabilní verze), beta.my.eyeos.org (vývojová verze) (eyeos.info sice ještě existuje, ale již se tam nelze zaregistrovat), eyeos.datteam.org (verze 1.x), public.eyeos.cz a eyeos.opensourcehosting.cz (heslo i jméno je banan).
Pokud byste chtěli používat nějaký veřejný server s EyeOS trvale, můžete, avšak jen první řadu. Na classic.my.eyeos.org se data nemažou, ale není to garantované. Public.eyeos.cz lze využít také, jak mi potvrdil Peter Schiffer z eyeos.cz (omlouvám se za diakritiku): „K nasmu serveru: na public.eyeos.cz bezi stabilna verzia eyeos 1.x. Data a ucty sa nikdy nemazu, sluzbu je mozne vyuzivat dlhodobo, avsak poskytovana je zdarma a tym padom nie je garantovana. V pripade technickych problemov je mozne data samozrejme obnovit zo zalohy. Komercne riesenie zatial neposkytujeme, v buducnosti sa to moze ale zmenit.“ Sám vlastním eyeos.datteam.org, který je pro dlouhodobé používání určený.

První řada (verze 1.x)

V první řadě se budu věnovat právě první řadě. První řada je přeložena do češtiny a dalších asi 34 jazyků (tedy alespoň verze 1.9.0.1). Komunita jí dodala více než 250 aplikací.

Druhá řada (verze 2.x)

Druhé řadě se v tomto seriálu budu věnovat až se stane stabilní (podle domovské stránky za pár měsíců). Mluví zatím dvaceti jazyky, spustíte na ní více než dvacet aplikací a je „společenštější“, například poskytuje nové, lepší cesty, jak sdílet např. soubory nebo kalendáře mezi uživateli či skupinami. Připadá mi pomalejší, ale nevím, jestli to je přetížením serveru, nebo samotným systémem.

Kompatibilita s prohlížeči

Systém se rozjede v podstatě v jakémkoli webovém prohlížeči bez problémů. Zkoušel jsem ho na Ubuntu 10.04 v prohlížečích Opera 10.10, Google Chrome 5.0.342.9 beta, Galeonu 2.0.7, Firefoxu 3.6.3 i Konqueroru 4.4.2 (tam nejela beta verze).

Popis prostředí

V první řadě je přihlašovací obrazovka laděna do modra, v druhé pak do šeda (viz. screenshoty).


Přihlašovací obrazovka verze 1.9.0.1


Přihlašovací obrazovka beta verze 2.1

Ve verzi 1.9.0.1 se vám po přihlášení zobrazí modrá plocha, na které můžete spatřit ikonu koše, domovské složky a pár aplikací. Podobně jako v GNOME je nahoře i dole po jednom panelu. Na horním panelu jsou čtyři nabídky aplikací (Kancelář, Síť, Příslušenství a Hry), pět spouštěčů dalších aplikací (souborový manažer, textový procesor, prezentace, interní pošta a kalendář) a vpravo tlačítko pro ukončení sezení. Na dolním panelu jsou tlačítka pro zobrazení plochy, spuštění správce widgetů, dále se tam zobrazují spuštěné aplikace, systémová nabídka a čas. Vpravo uprostřed je další seznam akcí. Nabízí nahrání souborů (z lokálního počítače na server na kterém běží EyeOS), poslání interní zprávy a vytvoření textového dokumentu či tabulky. Jedná se o widget, takže lze zavřít. Systém se ovládá jen levým tlačítkem myši (po kliknutí pravým se zobrazí nabídka prohlížeče).


Plocha verze 1.9.0.1

Po přihlášení do EyeOS druhé řady se zobrazí plocha s tapetou s mraky, dva panely - šedý a modrý - a pět widgetů. Na horním panelu vlevo jsou nabídky Aplikace, Lidé, Skupiny a Události. Vpravo pak jméno uživatele, tlačítka Nastavení a Odhlásit a políčko pro vyhledávání. Dolní panel obsahuje tlačítko pro zobrazení plochy, tlačítko pro zmenšení všech oken a tlačítka aplikací (lze přes ně spustit danou aplikaci, nastavit ji, označit jako oblíbenou nebo ji zavřít).


Závěr

EyeOS je určitě velmi zajímavý a na některé věci užitěčný kus kódu, ale přeci jen ke svému běhu potřebuje webový prohlížeč, takže stávající operační systémy asi brzo nenahradí. V příštím díle si podrobně popíšeme instalaci a nastavení.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze