LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Zentyal IV. - Web server a FTP

Zentyal logo V tomto díle si vytvoříme web server s podporou MySQL databází a nastavíme připojování pomocí FTP. Z našeho serveru se tak rázem stane úložiště pro firemní prezentaci, či osobní blog.

20.3.2012 20:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 9490×

Zentyal se dá využít nejen jako tiskový a souborový server, ale také na provozování webových prezentací. V tomto článku nastavíme stanici jako web a MySQL server, také se podíváme na připojování skrz FTP. Ale ze všeho nejdříve si ještě povíme o vzdálené správě Zentyalu mimo webovou administraci.

Vzdálená správa

Pokud máme od stanice se serverem odpojené periferie a potřebujeme upravit něco, k čemu nám nedává webové rozhraní přístup, musíme využít jiný způsob vzdálené správy. K Zentyalu se můžeme připojit pomocí SSH rozhraní.

První možností je připojení k souborovému systému. V prostředí GNOME můžeme použít Nautilus (Soubor → Připojit se k serveru), vyberete typ SSH a zadejte přihlašovací údaje. Alternativou pro KDE je Konqueror, zde stačí do adresního řádku zapsat fish://uzivatelske_jmeno@adresa_serveru/ .

Druhou možností je připojení do příkazové řádky serveru. Doporučuji použít klienta PuTTY (balíček putty). Po instalaci jej stačí spustit, zapsat adresu a přihlašovací údaje. Poté již můžeme pracovat s terminálem a spravovat server.

1

Okno PuTTY pro připojení

Více o SSH se dozvíte na http://wiki.ubuntu.cz/SSH .

Firewall

Prvním předpokladem funkčního a dostupného web serveru je správně nastavený firewall (UTM → Firewall → Paketový filtr). Je důležité aby ve filtrech pro pravidla z vnějších sítí do Zentyalu (Filtering rules from external network to Zentyal) byl povolen protokol HTTP.

2

Na stránce paketového filtru se dají nastavit práva pro přístup jednotlivých protokolů.

Připojení

Dalším předpokladem pro zvenčí přístupný web server je správně nastavený router. Je třeba, aby se operace na portu 80 (HTTP) přesměrovávaly na IP adresu stanice se serverem. Pokud nemůžete nastavit router sami, požádejte vašeho poskytovatele připojení.

V kartě Rozhraní - Web interfaces (Core → Network → Rozhraní) je nutné nastavit IP serveru (Method) na statickou. IP i masku zjistíme příkazem ifconfig v terminálu (můžeme ho spustit vzdáleně přes PuTTY).

3

IP = inet addr, Netmask = Mask.

V kartě Gateway (Core → Network → Gateways) nastavíme bránu pro server. Adresu zjistíme pomocí příkazu route, hledáme hodnotu gateway na řádku default. Brána musí být povolena a nastavena jako výchozí (default).

4

Web server

V nastavení web serveru (Infrastructure → Web server) můžeme nastavit port pro HTTP protokol případně i pro HTTPS.

Po povolení Enable per user public_html bude moci každý uživatel mít svou webovou stránku na serveru. Stačí aby si v domovské složce vytvořil složku public_html a do ní uložil stránku. K takovému webu se pak přistupuje na adrese http://<adresa_serveru>/~<jmeno_uzivatele> .

Kořenový adresář webu

Kořenová složka pro web je standardně /var/www/, to můžeme ale poměrně snadno změnit. Bude se to hodit například při potřebě připojení na web server přes FTP, ale o tom až za chvíli.

Pokud tedy budeme chtít změnit kořenový adresář musíme překopírovat soubor /etc/apache2/sites-available/default například do /etc/apache2/sites-available/mujweb.

V novém souboru přepíšeme hodnotu parametru DocumentRoot na požadovanou cestu (například na /home/www/), na stejnou hodnotu přepíšeme <Directory /var/www>.

Teď musíme deaktivovat původní konfiguraci a nastavit novou. Provedeme to pomocí dvojce příkazů a2ensite a a2disite.

sudo a2disite default && a2ensite mujweb

Nyní už stačí jen na úvodní straně administrace Zentyalu restartovat modul Web server.

Databáze

Zentyal sám o sobě nepodporuje správu a poskytování databází. My si ale můžeme databáze a prostředí doinstalovat v pár krocích sami. Budeme využívat MySQL databáze a pro správu využijeme nástroj phpMyAdmin.

Příkazem sudo apt-get install mysql-server-5.1, nainstalujeme potřebný MySQL server. Poté příkazem sudo apt-get install phpmyadmin, nainstalujeme nástroj pro správu databází - phpMyAdmin.

Nyní se můžeme do administrace MySQL přihlásit na http://<adresa_serveru>/phpmyadmin pomocí údajů zadaných při instalaci.

Doména

Pokud chcete na váš web přistupovat klasickou adresou a ne IP adresou, stačí si registrovat doménu u některého z registrátorů. Ujistěte se, že dotyčný program poskytuje i správu DNS záznamů.

V nastavení DNS záznamů v administraci domény nastavte přesměrovaní na vaši veřejnou IP adresu, tu zjistíte například zde: www.checkip.org.

FTP

Nastavení FTP se nachází v kartě FTP server (Infrastructure → FTP). Povolením anonymního přístupu, povolíme cizím uživatelům nahlížet do složky /srv/ftp. Volbou Osobní složky povolíme všem uživatelům přístup na server skrz FTP. Při použítí Restrict to personal directories se bude každý uživatel moci pohybovat ve své domovské složce, v opačném případě se budou moci pohybovat po celém serveru. A nakonec SSL support poskytuje šifrované spojení.

Přihlášení probíhá pomocí přihlašovacích údajů jednotlivých uživatelů.

Tip: pokud chcete odkudkoli snadno upravovat obsah web serveru, můžete vytvořit nový uživatelský účet (např. www), potom nastavíte složku /home/www/, jako kořenový adresář web serveru. Tím je vytvořen  zvláštní účet pro správu webu. Pokud ale nemáte v nastavení FTP volbu Restrict to personal directories, můžete obsah upravovat z kteréhokoliv účtu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze