LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> vifm - souborový manažer ve stylu vi

Dopřejte si komfortní práci se soubory v textovém režimu dle oblíbeného textového editoru.

16.5.2012 23:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 5545×

Vifm je souborový manažer, který ocení fanoušci textového editoru vi. Mohou od něj očekávat prakticky stejné ovládání jako od svého oblíbeného editoru. Jeho vývoj je stále velmi aktivní, protože v únoru tohoto roku vyšla opět nová verze, s označením v0.7.2.

Instalace

Pokud se rozhodnete vifm vyzkoušet a chcete jej nainstalovat máte možnost využít balíčku vaší distribuce GNU/Linuxu nebo BSD systémů a nebo je možné používat vifm také v operačním systému MS-Windows. Náročnější uživatelé si mohou stáhnout z oficiální stránky zdrojové kódy a nebo je stáhnout z githubu:

$ git clone https://github.com/ksteen/vifm.git
po přesunu do adresáře můžete provést kompilaci ze zdrojových kódů obvyklým způsobem. Kompilace bude možná vyžadovat knihovnu ncurses, doinstalujte tedy do své distribuce příslušný balíček.

Spuštění

Vifm je možné spustit v terminálu obvyklým způsobem. Veškerá nastavení jsou během startu načítána z konfiguračního souborů vifmrc a vifminfo. Chcete-li se načítání souborů vyhnout použijte parametr --no-configs. Jako parametr můžete použít i adresář ve kterém se má aktivní panel po spuštění nacházet, případně můžete zapsat dva adresáře pro oba dva panely. Jestliže není zadána žádná cesta, bude se po spuštění vifm nacházet v aktuálním adresáři ve kterém se nacházel uživatel před spuštěním vifm. Pokud potřebujete zachytávat chyby během práce do souboru ~/.vifm/log spusťte vifm s parametrem --log. Parametrem -c spustíte příkaz hned po spuštění souborového manažeru.

Práce s manažerem

Jak již bylo řečeno vifm funguje na stejném principu ovládání jako textový editor vi. Můžete se tedy přepínat mezi několika režimy podle toho jak právě chcete pracovat. Výchozím režimem je NORMAL MODE CMDLINE MODE je standardní příkazový režim, tak jak jej znáte z textového editoru vi dostanete se do něj zadáním dvojtečky a napsáním příkazu. Například přízak :mkdir adresar vytvoří adresář s názvem adresar. VISUAL MODE je taktéž známý uživatelům textového editoru vi. MENU MODE Tento režim pracuje s příkazy které zadáváte prostřednictvím interaktivního menu. Následuje několik nejčastěji používáných menu: SORT MODE Dialog pro třídění vyvoláte zadáním příkazu :sort, soubory pak můžete třídit podle vybraných vlastností (velikost, nazev, skupina, vlastnik,...). CHANGE MODE Příkazem :change vyvoláte dialog ve kterém můžete provést změnu jména, vlastníka, skupiny nebo přistupových práv. VIEW MODE režim imitující program less. V jednom z panelů můžete nahlížet na obsah aktuálně vybraného souboru. Do tohoto režimu se přepnete pomocí příkazu :view.

Klávesou Tab přepínáte pozici panelů, pomocí klávesové zkratky Shift-Tab přepínáte mezi aktivním panelem souborů a panelem, který je v režimu prohlížení. Posledním režimem práce je FILE INFO MODE, který je možné vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl-Shift-G.

Základy ovládání

Jak předpokládáte ovládání je rovněž stejné jako v textovém editoru vi. Pohybovat se můžete oblíbenými klávesami [h,j,k,l]. Pro vstup do adresáře nebo spuštění (otevření) souboru použijte klávesu I nebo Enter. Posunout se o jednu "stranu" dolů můžete pomocí Ctrl-F případně PgDown, nebo nahoru pomocí Ctrl-B případně PgUp. Přepínat se mezi panely pomocí klávesy Tab nebo SpaceBar. Dávejte si však pozor na mazání souborů. Zatímco příkaz dd smaže všechny označené soubory tak, že je přesune do koše, příkaz DD je maže rovnou trvale.

Čitače a filtry

Čitače laicky řečeno slouží pro nastavení určitého počtu kroků. Například pokud se chcete posunout o 5 souborů, použijete čitač tak, že napíšete na klávesnici 5j, což se objeví v příkazovém řádku a přesune se aktuální výběr o 5 souborů dolů. Všimněte si že klávesa j za běžných okolností normálně posouvá kurzor směrem dolů. Obdobně můžete posunout kurzor o 4 pozice nahoru pomocí klávesy k, zadáte tedy 4k. Pokud vezmete celý seznam adresářů a souborů jako celek, tedy 100% můžete kurzor přesunout na pozici v polovině zadáním 50%.

Práce s okny (panely)

Pro práci s panely budeme používat klávesovou zkratku Ctrl-W abychom vifm upozornili na to že pracujeme s oknem. Jako obvykle můžeme používat směrové klávesy [h,j,k,l]. Klávesovou zkratkou Ctrl-W H přesunete aktivní kurzor na levé okno, analogicky pomocí Ctrl-W L na pravé okno, v případě že máte rozdělené okna horizontálně můžete se přepínat směrem nahoru nebo dolů. Toto Rozdělení provedete pomocí příkazu :split pro horizontální nebo :vsplit pro vertikální rozložení panelů. Můžete použít i namapované klávesové zkratky Ctrl-W S nebo Ctrl-W V. Panely můžete mezi sebou jednoduše prohodit pomocí Ctrl-W X. Dále můžete rovněž různě pracovat s veliostí oken, nebo je maximalizovat.

Konfigurace

Veškeré potřebné soubory se nacházejí v adresáří ~/.vifm. Do souboru vifminfo si manažér souborů ukládá důležité informace jako například záložky (Bookmarks) nebo obsah koše. Hlavní konfigurace je uložena v souboru vifm. Krom toho ješte v adresáři naleznete podadresář Trash, ve kterém jsou chovány odstraněné soubory, které nebyly vymazány úplně nebo podadresář colors, ve kterém se nacházejí barevná schémata. V adresáři /usr/share/vifm/ soubor s názvem vifmrm tento soubor můžete nakopírovat do adresáře ve vašem domovském adresáři mezi konfigurační soubory a použít jako výchozí konfiguraci. Komentáře v tomto souboru vám usnadní další nastavování a úpravy. Mezi nejčastěji používané patří například nastavení výchozího programu pro otevření souboru. Napište do souboru vifmrc následující:

filetype *.jpeg, *.gif eog %f
Pro každý soubor s příponou *.jpeg nebo *.gif, který budete chtít spustit se otevře program eog a soubor se v něm zobrazí. Podobně můžete namapovat klávesy.
nmap w :!eog %f
Pokud nastavíte kurzor na nějaký soubor s obrázkem a stisknete klávesu w bude soubor otevřen daným programem. V případě potřeby můžete vytvářet vlastní příkazy pomocí příkazu command:
command pic eog %f 
Tento příkaz vyvoláte pomocí zápisu :pic.

Závěr

Práce s vifm je pro začátečníky možná poněkud těžkopádná oproti souborovým nanažerům typu Midnight Commander avšak způsob ovládání souborového manažeru vifm umožňuje zefektivnit a urychlit veškeré prováděné činnosti s vašimi soubory, tak jako práce s textovým editorem vi. Možnosti tohoto programu můžete využít naplno jen po prostudování rozsáhlé dokumentace, která je dostupná rovněž na oficiálních webových stránkách.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze