LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> CYGWIN - I. část

Ne vždy má zaměstnavatel pochopení, nebo podmínky, aby umožnil zaměstnancům provoz GNU/Linuxu.
Ten kdo se ale nehodlá svého oblíbeného systému vzdát nemá příliš možností.

17.6.2004 08:00 | Pajus | Články autora | přečteno 57479×

CYGWIN

Osobně znám dvě nejsnazší.
Protože již dnes většina počítačů disponuje CD-ROM, nabízí se možnost využití LiveCD, některé z Linuxových live distribucí, čímž ovšem po dobu práce s GNU/Linuxem přijdeme o CD-ROM mechaniku (pokud nemáme dvě :-) ).
Druhou možností pro kterou jsem se rozhodl já, je instalovat některý z emulátorů, nebo příbuzných programů a následně si v něm nainstalovat a zprovoznit GNU/Linux.

Sáhl jsem po programu Cygwin, protože jsem věděl, že jej oproti tradičním emulátorům lze poněkud snadněji nainstalovat a rozběhnout. Při použití emulátoru je většinou zapotřebí nejprve získat, pak nainstalovat a nakonfigurovat emulátor a až po té v něm instalovat a zprovoznit samotný operační systém.

CYGWIN, je program pro vytvoření "živého" linuxu přímo ve Windows.

CYGWIN- instalace

Cygwin je malinko nevšední tím, že celá instalace probíha takříkajíc "z internetu". Pokud jste se rozhodli , že Cygwin chcete, zbývá poslední otázka: "Jak cygwin získat ?"
Ze všeho nejdříve stáhněte instalační soubor Setup.exe, který  po spuštění nastartuje průvodce stažením / instalací celého programu Cygwin. Nejprve zvolte zda chcete stahovat / instalovat cygwin z internetu, nebo pouze stahovat a následně instalovat z lokálního adresáře.
Těm kteří si nejsou jisti kvalitou svého připojení doporučuji download z internetu a po jeho dokončení, opětovné spuštění instalátoru s volbou - install from local directory.

V dalším kroku jste dotázáni na umístění adresáře root a na umístění adresáře s balíčky. Mám vyzkoušené, že není na závadu ponechat oba adresáře shodné, ale fantazii se meze nekladou. :)

Dále jste dotázáni na URL adresu, ze které budete získávat soubory k instalaci a v posledním kroku již vybíráte balíčky. Balíčky jsou velmi pěkně sdruženy do kategorií, které lze rozbalovat a shlukovat a vybírat si tak konkrétní instalační soubory.

Na výběr máte hned několik možností:
Výběr kategorie s příznaky - Default / Install / ReInstall / Uninstall, které se cyklycky mění po každém kliknutí myši na ikonku  umístěnou vedle názvu kategorie.

Dále můžeme jednotlivé kategorie "rozbalit" a procházet tak samotné balíčky s možností instalace jak binárek, tak zdrojů, nebo obojího s příznaky - Keep / Reinstall / Uninstall, případně  Retrieve / Source / Číslo verze balíčku
Sloupec Current nás informuje o aktuální verzi balíčku a "poslední" sloupec - Package zobrazuje stručný popis balíčku.
Celému oknu vládnou v horní části radio buttony - Keep, Prev, Curr, Exp a jedno tlačítko - View, které umožňuje změnit rozložení sloupců v okně a docílit tak vysoké variabilty instalačního průvodce.


Po výběru balíčků následuje jejich instalace. Kdo zvolil instalaci z internetu, může na nějakou dobu na toto okno zapomenout.
Doba stahování a instalace je samozřejmě závislá na rozsahu výběru balíčků. Kdo na začátku zvolil download, může počítat s kratší dobou, za to však bude muset instalátor spustit ještě jednou a vybrat instalaci z lokálního adresáře.
O průběhu jsme informování 3 prograss bary - aktuálně instalovaný balíček, celkový průběh aktuálního balíčku a Celkový stav v rámci instalace. Cygwin na závěr instalace nabídne vytvoření ikony na ploše a menu v nabídce Start - Programy a za pomoci dvou CheckBoxů můžeme tyto zástupce vytvořit.

CYGWIN - "Linux ve Windows"

Cygwin máme nainstalovaný a stačí jej spustit.
Běží v okně příkazové řádky - "cmd" (Win 98 - "command") jako jiné dosovské utility a dávky ve Windows.
Je plnohodnotný a pokud jste dobře vybrali balíčky, tak běží vše na co jste zvyklí a případně není problém doinstalovat další aplikace a utility ( ./configure / make / make install ), jako například velmi užitečný MidnightCommander.
V základní výbavě nějak výrazně nezaostává za ostatnímy systémy GNU/Linux, co do rozsahu aplikací a balíčků k instalaci.
Lze jej rozšiřovat a vytvořit si tak téměř opravdový GNU/Linux bežící v prostředí Windows.

Výběr kategorií balíčků k instalaci:

Admin, Archive,Base, Database, Devel, Doc, Editors, Games, Grafics, GTK, Interpreters, Libs, Mail, Math, Mingw, Net, Publishing, Shells, System, Text, Utils, Web, X11,ZZZRemovePackages, PostInstallLast,.... je možné přidávat i další.
Příště si povíme jak na to.

Závěr: Cygwin je dobrou náhradou systému GNU/Linux v prostředí Windows a dokáže uživateli přinucenému pracovat ve Windows velmi zlepšit náladu. Jeho instalace je dokonce snazší než instalace klasického systému GNU/Linux.

Příště:  Gnome "ve Windows" - CyGnome.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

a co coLinux? 17.6.2004 13:22 bob bobovich
  L Re: a co coLinux? 17.6.2004 15:05 Pajus




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze