LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (2) - instalace

V dnešním díle si osvětlíme, jak nainstalovat samotný Perl a přídavné moduly na GNU/Linuxu i jiných platformách.

6.9.2004 15:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 11628×

Nejprve si musíme vysvětlit pojem CPAN (Comprehensive Perl Archive Network) servery. Na těchto serverech (anonymní ftp, www) najdete jednotný obsah různých projektů včetně Perlu. Mezi české CPAN servery patří např. ftp://ftp.muni.cz/pub/perl/index.html . Na této URL najdete prakticky všechno, co k Perlu potřebujete - od zdrojových kódů, binárních balíčků, velmi rozsáhlým archivem modulů až po dokumentaci a FAQ.

Teď si nainstalujeme Perl v GNU/Linuxu. Zde máme dvě volby a to buď Perl zkompilovat ze zdrojových kódů nebo použít binární verzi, kde stačí daný balík pouze nainstalovat. Obě verze můžete stáhnout z CPAN serveru. Zdrojové kódy se nacházejí v sekci "Perl source code" a binární soubory v sekci "Perl binary distributions (ports)". My si zde popíšeme ten obecnější a univerzálnější způsob a tím je kompilace Perlu ze zdrojových kódů. Stáhneme tedy soubor stable.tar.gz a měli bychom ověřit jeho integritu pomocí MD5 hashe, který naleznete na stránkách. Ovšem věci kolem MD5 se mají tak, že už se jí nedá věřit a je prolomena (byla potvrzena kolize - http://eprint.iacr.org/2004/199/). Takže budeme žít s falešným pocitem bezpečí jako doposud a rozbalíme soubor příkazy

gunzip stable.tar.gz 
tar xvf stable.tar

Skočíme do adresáře s Perlem (perl-x.y.z) a zadáme příkaz pro vytvoření "mejkfajlu"

./Configure -d

Přepínač -d slouží k tomu, aby jste nebyli zahlceni množstvím otázek, ale aby si je Perl našel sám. Následuje kompilace příkazem

make

Ověření kompilace můžete zkontrolovat příkazem

make test

Následuje samotná instalace a tu provedete příkazem

make install

(slackwaristi určitě v rámci čistoty svého systému použijí checkinstall) pod právy superuživatele. A tím by měla být instalace samotného Perlu hotová.

Nyní se koukneme, jak najít a instalovat moduly. Modulů je velmi mnoho, proto je potřeba použít nějaký nástroj na jejich třídění a hledání. Jeden takový nástroj naleznete na adrese http://cpan.uwinnipeg.ca/htdocs/faqs/cpan-search.html a nebo můžete použít oficiální vyhledávač http://search.cpan.org/. Moduly jsou řazeny různými způsoby - podle autorů, tématicky či abecedně.

Instalace probíhá následovně. Po stažení příslušného modulu ho nejprve rozbalíme. Měli bychom si přečíst instrukce pro instalaci (tzn. soubory RAEDME, INSTALL, apod.), protože ta nemusí být vždy stejná. Ale většinou platí, že spustíte příkaz:

perl Makefile.PL

Dále standardní postup příkazy

make 
make test
make install

Lze použít i interaktivní postup pomocí modulu CPAN. Stačí spustit perlovský shell příkazem:

perl -MCPAN -e shell

Komunikace probíhá přímo s CPAN serverem, proto je potřeba být připojen k Internetu. Pokud teď budeme chtít nainstalovat nějaký modul, stačí zadat příkaz

install nazev_modulu

a CPAN modul obstará vše za vás.

Vidíme, že Perl obsahuje velmi robustní nástroje. Ovšem někdy budete stát před situací, kdy budete potřeba nainstalovat Perl jiné platformě - např. MS Windows. Existuje více implementací Perlu pro tuto platformu. Asi z nejkvalitnějších je ActivePerl. Instalace probíhá klasickým step-by-step způsobem pro Windows, proto jí tu nebudu podrobně rozebírat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze