LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Mydoom & spol. - konec Internetu?

Internetem se šíří velkou rychlostí nový vir Mydoom. E-mailové účty uživatelů jsou zahlceny stovkami a tisícovkami zavirovaných e-mailů, regulérní e-maily jsou doručovány se zpožděním. Budou další podobné epidemie znamenat konec použitelnosti Internetu?

30.1.2004 17:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 6587×

Ve středu ráno jsme měli v hlavním e-mailovém účtu více než 1000 zavirovaných e-mailů, když se podařilo vytříbit zrno od plev a zavirované e-maily smazat, byl celý den celkem monotónní, vypadalo to jako nějaká podivná hra s názvem "smaž si mě". Snížil se počet rezervací, tj. přišli jsme o peníze, způsobenou škodu nám asi nikdo neuhradí... Vzhledem k tomu, že bez Internetu bychom naši hlavní aktivitu (zprostředkování ubytování přes Internet) mohli zabalit, začal jsem se sám sebe ptát, kdo je za tuto situaci vinen a jak by se dalším takovýmto situacím dalo zabránit.

Kolega mi psal, a viděl jsem to i na nějakém flamu na lzive.cz, nebo jak se to jmenuje, kde byla vina mezi monitorem a židlí, tj. na uživateli. To je velmi jednoduché. Já sám jsem strávil u počítače asi 10.000 hodin, většinu času na Windows, což si myslím, že není málo. O počítače se zajímám, takže si myslím, že toho vím více než většina uživatelů, ale přesto by jsem si netroufnul nastavit počítač s Windows tak, abych se s ním nebál připojit na Internet. Asi bych skončil hned u výběru a nastavení firewallu...

Jestliže předpokládáme, že běžný uživatel co se připojuje na Internet, by měl mít základní a nebo dokonce pokročilé znalosti operačního systému a Internetu, pak by toto mělo být vyžadováno již při koupi/instalaci počítače. To by asi nemělo smysl, neboť si uživatelé mohou postavit počítač sami, dále se dá pracovat na starých počítačích. Navíc i kdyby toto prošlo, tak jednak by to zvedlo náklady na používání počítače, a navíc by to u nás mohlo dopadnout jako v případě projektu INDOŠ, tj, že by výběrové řízení vyhrála předem určená firma a vybírala by za školení či jen potvrzení neúměrné částky. Navíc by to určitě bylo jen na jeden operační systém...

Někde jsem četl, že spotřebitel má možnost si vybrat operační systém. Ano, teoreticky, může si pořídit Mac s MacOS, ale to si musí koupit i celkem drahý hardware. Ano, může si pořídit Linux, ale běžný uživatel ani neví, že něco takového existuje a ono ho to - a já to chápu - vlastně ani nezajímá. On si chce zapnout počítač, napsat nějaký dopis, vytvořit si nějakou tabulku, podívat se na Internet a poslat/přijmout e-maily. Na čem to běží, je co se Hardware a Software týče většině běžných uživatelů jedno, pokud to funguje. Ano, může si pořídit Linux (teoreticky), ale nikde jsem u nás neviděl, že by se např. notebooky prodávali s Linuxem, když se podívam např. na nabídku Software firmy Monima, Alzasoft, ... tak jsou v nabídce jen produkty Microsoftu. Nedávno jsem mluvil s kolegou co aktivně propaguje Linux v ČR. Říkal z vlastí zkušenosti, že situace je následující: Prodejci počítačů o linux zájem nemají, protože je za nízkou cenu, tj. s nízkou prodejní provizí. Když zájem mají, tak se bojí reakcí Microsoftu. Když se už dohodne s některým hypermarketem, pro kterého jsou naopak nízké ceny velmi zajímavé, pak je opět pravděpodobný zásah Microsoftu, který po dohodě s vedením hypermarketu podobnou aktivitu zruší. Linux do státní zprávy? Jsme v Čechách, takže nebudu komentovat jak probíhají výběrová řízení. Linux ve školách? O projektu Indoš se toho už napsalo tolik, že nemá cenu něco dodávat. Takže teoreticky je možné si Linux pořídit, prakticky je to celkem obtížné, s tím, že to zatím nevypadá, že by se mělo něco změnit.
Takže běžný uživatel nemá moc na výběr a nejpravděpodobněji si pořídí Windows.

Spotřebitel v ČR bývá jako takový chráněn (neberu v potaz tržnice), na každé zboží co koupí se vztahuje 2 roční záruční lhůta, zboží musí mít různé atesty a potvrzení, hračky nesmí mít části, kterými by se mohli děti udávit, potraviny musí být poživatelné a zdraví neškodlivé. Stát jako takový má prostředky jak tuto ochranu spotřebitele zabezpečit. Např. slušné automobilové firmy, když objeví závadu na svých automobilech, zvou zákazníky do servisů na opravu zdarma. Když si zákazník pořídí počítač s Windows, tak nejenže dle EULA (koncová smlouva s uživatelem), která jak jsem pochopil je nad všemi ostatnímy zákazy a nařízeními, tak kromě různých omezení, o kterých se zákazník dozví až po koupi počítače, je výrobcem garantována funkčnost systému po dobu 90 dní. Navíc není nikde uvedeno (alespoň si nepamatuju, že bych to někdy viděl), že používání počítače s OS Windows, zvláště připojení na Internet může být nebezpečné. Pokud si pamatuji, není nikde uvedeno, že bez kvalitního a správně nastaveného firewallu se uživatel vystavuje nebezpečí, že se mu někdo/něco dostane zvenku do jeho počítače. Není nikde uvedeno, že by si měl koupit kvalitní pravidelně aktualizovaný antivirový program. Nikde není uvedeno, že přijímání e-mailu v aplikaci Outlook je nebezpečné s tím, že se mohou samovolně spouštět soubory, které se spouštět nemají a že mohou mohou rozesílat na adresy uvedené v adresáři Outlooku (tyto adresy by měly být považovány za soukromé informace), náhodně vybrané soubory z počítače zároveň s virem. Možná, že o tom, někde v EULA i jinými slovy zmínka je, v žádném případě to ale není uvedeno tak, aby to uživatel nemohl přehlédnout. Společnost Microsoft slibuje větší důraz na bezpečnost, ale v praxi to bohužel není vidět.

Jedním z možných řešení by mohlo být nasazení Linuxu, jednak celá struktura systému, kde existuje a hlavně funguje jasné nastavení práv, tj. dá se přesně definovat co kdo může a nemůže, včetně toho, že si v Mozilla Mailu mohu nastavit co dělat s jakými typy souborů, hromadnému šíření virů tak jak je známe z prostředí Windows značně stěžuje. To, že klasické viry ve formátu .exe, .pif, .scr v linuxu prostě spustit nejdou. Další věc je heterogenní prostředí, zatím co někdo používá Mozilla Mail jiný Evolution, či Pine... Někdo jede na Mandraku, někdo na SUSE, Debianu, každá z těchto distribucí má jinak řešený systém balíčků. Linuxová komunita je velmi aktivní co se týče řešení bezpečnostních problémů, jakmile se chyba v systému objeví bývá velmi rychle opravena a oprava dána k dizpozici uživatelům.

Kdo za současnou situaci může? Na jedné straně je to určitě společnost Microsoft, která nedostatečně zabezpečený software, na kterém se virům tak dobře daří, vyrábí a co je horší, s velkou pompou distribuuje do celého světa. Dále jsou to státní orgány jako Ministerstvo Obchodu a Průmyslu, které nechrání spotřebitele, tak jak by měli. Nově vzniklé Ministerstvo informatiky, které by se o toto mělo zajímat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který toleruje monopolní praktiky Microsoftu na českém trhu.

Co můžeme udělat my? Žijeme, aspoň se nám to tak prezentuje v demokratickém státě, kde hlas každého občana má svou váhu. Navrhuji dát dohromady petici "za Počítače a Internet bezpečnější a za podporu Linuxu ve státní správě a institucích". Akorát nevím, kdo ji dá dohromady. Zájemce o sepsání či o podílení se na jejím sepsání prosíme o kotakt na petice@linuxsoft.cz

Názory na výše uvedené téma posílejte na nazory@linuxsoft.cz
(zajímavé názory budou uveřejněny)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze